Ağustos 17, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Temmuz’daki dev dolunay, 2022’deki en büyük ve en parlak ay olacak

Temmuz'daki dev dolunay, 2022'deki en büyük ve en parlak ay olacak

ikinci ardışık iki dev“Bu hafta gece gökyüzünde parlak bir şekilde parlayacak, tıpkı Temmuz 2022’de Dolunay Pak’ı Yükselir ve gökyüzü gözlemcilerine özel bir yaz keyfi verir.

İşte bilmeniz gereken bazı şeyler Temmuz dolunayne zaman görülmeli ve neden bu yılın uyduları arasında benzersiz.

Temmuz dolunayı hangi gün olacak?

bu Yazın ilk dolunayı (Haziran ayı bir hafta önce dolunay oldu Yaz gündönümü) resmi olarak 13 Temmuz Çarşamba günü saat 14:37 ET’de Daha büyük ve daha parlak Çarşamba gecesi ufkun üzerine çıktığında.

Bu sizin için iyi bir seçenek değilse, ayın nasıl görüneceğini unutmayın. %98 dolu Salı gecesi12 Temmuz ve 14 Temmuz Perşembe günü %99 aydınlatmaya sahiptir.

İngiliz gazetesi The Guardian’a göre Temmuz Süper Ay’ı Çarşamba günü saat 21:00’de Newark ve New York City üzerinde güneydoğu göklerinde yükselmeye başlayacak ve Perşembe günü saat 06:10 civarında gerçekleşecek. TimeAndDate.com. Dolunaya yakın olan ay Perşembe günü 21:48’de tekrar yükselecek ve Cuma günü 07:32’de batacak.

Şehrinizde veya kasabanızda ayın doğuşu ve batışı için, Bu programı kontrol edin.

13 Temmuz 2022’deki dolunay, Dünya’ya yakınlığı nedeniyle “dev bir ay” olacak. Buradaki görüntü, New York City’deki Özgürlük Anıtı’nın önünde yükselen geçen ayın “çilek devi ayı”. Uzmanlar, bu haftaki Süper Ay’ın yılın en büyük ve en parlak ayı olacağını söylüyor.

Astronomi meraklıları, dev bir ayı dolunay olarak kabul eder. eliptik yörünge Dünya’ya ortalama dolunaydan daha yakın. Sonuç olarak, özellikle ufkun üzerinde yükselmeye başladığında veya hava koşulları ideal olduğunda, normalden biraz daha büyük ve %30’a kadar daha parlak görünebilir.

dahil olmak üzere birçok astronomi meraklısı Gökyüzü ve Teleskop DergisiBence bir süper ay, yörüngesindeki en yakın noktada, perigee olarak bilinen Dünya’dan 223.000 milden daha az bir mesafeyi takip eden bir dolunaydır. TimeAndDate.comBüyük gökyüzü olayları hakkında çok şey yazan , süper aylar için standart olarak 223.694 mil (360.000 km) kullanıyor.

Farklı uzmanlar farklı mesafeler kullandığından, bazıları daha fazla uyduyu dev uydular olarak sınıflandırırken, diğerleri daha az sınıflandırır. 2022’de, daha fazla uzmanın hemfikir olduğu görülüyor Temmuz dolunay Bu yıl sadece iki devin ikincisi olacak (Haziran başkaydı).

Ancak bazıları Mayıs dolunayını süper ay olarak kabul eder ve diğerleri Ağustos ayını aynı sınıflandırmaya yerleştirir ve yıllık toplamı dörde çıkarır.

Sayıdan bağımsız olarak, dolunay haline geldiğinde Dünya’dan olan uzaklığına bağlı olarak, 13 Temmuz ayı yılın en yakın ayı olacak – 222.089 mil ile – onu 2022’deki en büyük ve en parlak dolunay yapacak.

Temmuz Dolunayı - Buck Ay

“Buck moon” olarak bilinen Temmuz dolunayı bu hafta gece gökyüzünde parlayacak. Ay, 13 Temmuz 2022 Çarşamba günü en dolu evresine ulaşacak.Neil Herbert | Milli Park Servisi

Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu bölgesindeki Algonquin Kızılderili kabileleri, NASA ve Old Farmer’s Almanac’a göre bu dolunaya “Pak Moon” adını verdiler, çünkü yılın bu zamanı yeni erkek geyik boynuzlarının ortaya çıktığı zamandır. Tam büyüme aşamasında.

The Old Farmer’s Almanac ve onun rakip versiyonu olan Farmers’ Almanac, bu sıcak yaz ayında meydana gelen gök gürültülü fırtınaların sıklığı nedeniyle Temmuz ayına “gök gürültüsü ayı” da denildiğini söylüyor. Aynı zamanda “saman ay” olarak da adlandırılmıştır.

Diğer Kızılderili kabileleri bu ayı doğrudan İngilizce’ye çevrilmiş olarak şöyle adlandırdı:

  • “Olgun Mısır Ayı” – Cherokee
  • “Yaz Ortası Ayı” – Bunka kabilesi
  • “Meyvelerin ağaçların dallarını kestiği ay” – Zuni kabilesi
Dolunay tarihleri ​​ve başlıkları 2022

13 Temmuz’daki “süper ay”dan sonra, 2022’nin bir sonraki dolunayı 11 Ağustos’ta gece gökyüzünü aydınlatacak.Lyn Melesurgo | NJ.com için NJ Advance Media

Temmuz dolunayı ay döngüsünü bitirdikten sonra, bir sonraki dolunay 11 Ağustos Perşembe günü gökyüzünde parlayacak. Sözde “mersin balığı ayı” o gün saat 21:35’te resmen dolunaya dönüşecek.

Yılın en iyi meteor yağmurlarından birine sahip olduğu bilinen Perseids’e dikkat etmeyi unutmayın. Bu sağanak, 14 Temmuz’da saçılan yıldızlarla başlayacak, ancak Ağustos’un ikinci haftasına kadar zirveye ulaşmayacak. Amerikan Meteor Topluluğu.

Perseidler bu yaz bekleniyor 11 Ağustos gecesi en aktif 12 Ağustos sabahı erken saatlerde. Ancak ay %100 dolu olacağı için zamanlama gökyüzü gözlemcileri için kötü olacaktır.

Amerikan Meteoroloji Derneği, şehir ışıklarının parıltısından uzakta, karanlık, kırsal alanlardaki insanların en yoğun dönemde genellikle saatte 60 ila 75 meteor görebileceğini söylüyor. Ancak Ağustos dolunayının parlaklığı, düşen yıldızların, özellikle de sönük yıldızların görünürlüğünü azaltacaktır.

Güvendiğiniz yerel haberleri sunmak için bize güvendiğiniz için teşekkür ederiz. Lütfen desteği düşünün NJ.com İsteğe bağlı bir abonelik.

Len Melisurgo’ya ulaşılabilir. [email protected].

READ  T. rex'ten daha büyük bir dinozor yüzdü ve su altında avlandı