Mart 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Temsilciler Meclisi Demokratları yeni bir raporda, Trump ve ailesinin yabancı hükümetlerden gelen 300.000 $ değerindeki hediyeleri bildirmediğini iddia etti.

(CNN) Donald Trump ve ailesi, 2017 ile 2020 yılları arasında yabancı hükümetlerden aldıkları yaklaşık 300.000 $’lık hediyeyi bildirmiyor, bunlara eski başkanın şu anda Mar-a-Resort’taki evinde ikamet ediyor olabilecek “gerçek boyutundan daha büyük bir tablosu” da dahil. Lago, Demokratların Temsilciler Meclisi Gözetim Komitesi hakkında hazırladığı yeni bir rapora ve CNN tarafından elde edilen destekleyici belgelere göre.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman da dahil olmak üzere yabancı yetkililerden gelen ve toplamı çeyrek milyon doları aşan 100’den fazla hediye, Trump ve yakın aile üyeleri tarafından gerektiği gibi açıklanmadı. Kanunen, raporda belirtildiği gibi.

Meclis Demokratları, Suudi Arabistan’dan toplam 48.000 doları aşan 17 hediye de dahil olmak üzere bu bildirilmeyen yabancı hediyelerin keşfinin “eski Başkan Trump’ın neden bu hediyeleri halka açıklamadığı ve kullanılıp kullanılmadığına dair önemli soruları gündeme getirdiğini” söylüyor. Önceki yönetim altındaki ABD politikasını etkilemek. Rapor, ABD politikasının hediyelerden etkilendiğine dair özel bir kanıt sunmuyor.

Temsilciler Meclisi Gözetim Komitesinin en üst düzey Demokratı Maryland Temsilcisi Jamie Raskin, CNN’e bu öğelerin hiçbir zaman bildirilmemesi ve şu anda bazılarının kayıp olması gerçeğinin “Yabancı Maaşlar Maddesinin ciddi şekilde ihlal edildiğini gösterdiğini” söyledi.

Raskin, “Anayasa’nın bu kısmı, Amerika’nın orijinal rüşvetle mücadele yasasıdır,” dedi ve milletvekillerinin bunu haklı gösteren kanıtlar varsa suç duyurusunda bulunabileceklerine dikkat çekti.

“Ama gerçekten, iki partili Kongre’nin ücretler maddesine anlamlı uygulama mekanizmaları oluşturmak için yasa çıkarması gerekiyor” diye ekledi. “Bu, bizi, kamu görevindeki kişilerin yabancı hükümetlerin gücünde olmadığını iddia eden kurucuların bilgeliğini geri almaya zorlayacak.”

Temsilciler Meclisi Demokratları, Cumhuriyetçiler ve gözetim komitesinin yeni Cumhuriyetçi başkanı Kentucky’den Temsilci James Comer, Başkan Joe Biden’ın oğlu Hunter’ın dış ilişkilerine ilişkin kendi soruşturmalarını hızlandırırken, Trump’ın dış ilişkilerine işaret etmeye çalıştılar.

READ  Cumhurbaşkanlığı, Fransa'nın Rusya'ya taviz verme havasında olmadığını söyledi

Geçen yıl Dışişleri Bakanlığı, Trump yetkililerinin başkanın görevdeki son yılında aldığı yabancı hediyelerin tam bir hesabını sağlayamayacağını açıkladı, ancak Cuma günü yayınlanan ara raporda “[o]komite tarafından elde edilen ve Yabancı hükümetlerden gelen hediyelerle ilgili ifşaatlar, daha önce bilinenden çok daha genişti ve Trump yönetimi boyunca yayıldı.”

“Komite tarafından elde edilen Beyaz Saray dahili kayıtları, Beyaz Saray tarafından Protokol Şefi Ofisine sağlanan listelerin, yalnızca 2020’de değil, Trump boyunca eski Başkan Trump ve Birinci Aile tarafından alınan tüm yabancı hediyeleri içermediğini gösteriyor. yönetim.” raporu belirtir.

Ara rapor, “Toplamda, kayıtlar, eski Başkan Trump ve Birinci Ailenin, yaklaşık 291.000 $ değerinde, bildirilmemiş 117 yabancı hediye aldığını gösteriyor” diyor. Rapor, Suudi Arabistan, Japonya, Hindistan ve Çin’den gelen açıklanmayan hediyeleri vurguluyor.

“Yasal anlamda, tamamen pervasız olmaları veya kasıtlı olarak yasayı ve Anayasayı göz ardı etmeye karar vermeleri hiç fark etmez, ancak ahlaki olarak, bunun tam olarak Donald’ın düşündüğü türden küçük bir ayrıntı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Raskin CNN’e verdiği demeçte, Trump takıntı yapmayı seviyor.

House Democrat’a göre, Trump tek başına görevde olduğu süre boyunca – tahmini toplam değeri 150.000 dolardan fazla olan – 50’den fazla yabancı hediyeyi bildiremedi. Dışişleri Bakanlığı ile paylaşılan yabancı hediyeler açısından Trump, 2017’de 36, 2018’de 17, 2019’da 23 ve 2020’de sıfır açıkladı.

Yabancı Hediyeler ve Nişanlar Yasası, başkanın ve federal yetkililerin şu anda 415 $ olarak belirlenen minimum değeri aşan yabancı hediyeleri tutmasını yasaklamaktadır. Yasa aynı zamanda yabancı hediyelerle ilgili bilgilerin kamuya nasıl ifşa edilmesi gerektiğine dair bir sistem kurdu ve belirli bir doların üzerindeki eşyaların alıcılarına bunları satın alma ve saklama seçeneğine izin verdi.

READ  Zelensky, Kiev'de Austin, Blinkin ile buluşuyor: raporlar

Rapor, Trump’ın aldığı hediyelerden bazılarının on binlerce dolar değerinde olduğunu ekliyor, bunlara Katar Emiri’nden 12.000 dolar değerinde bir Özbek ipek halısı ve 35.000 dolar değerinde bir hançer de dahil.

El Salvador lideri tarafından sipariş edilen ve 2020 seçimlerinden hemen önce bir hediye olarak teslim edilen Trump’ın “gerçek boyutundan daha büyük bir tablosu” da dahil olmak üzere bazı öğeler açıklanmadı.

Komite, tablonun El Salvador’daki ABD Büyükelçiliğinden ABD’ye gönderilmesiyle ilgili yazışmalar da dahil olmak üzere Beyaz Saray’dan iç yazışmalar aldı, ancak “tablonun elden çıkarılmasına ilişkin hiçbir kayıt” bulamadı.

NARA’nın bu kurul ve GSA için herhangi bir kaydı yoktu. [General Services Administration] Ayrıca bu hediyeyi satın aldığına dair herhangi bir kaydı da yoktu.”

Bununla birlikte, Donald J. Trump’ın ofisinin Yazışma Direktörünün Nisan 2021’de “hediyelerin nihai düzenlemesine tam uyum” tasdik ettiğini belirten GSA transfer belgelerine rağmen, bazı kayıtlar fotoğrafın “mülk” olarak Florida’ya aktarılmış olabileceğini gösteriyor. “Temmuz 2021’de eski başkan.”

ABD’nin El Salvador büyükelçisinin, Trump’ın gerçeküstü bir portresinin yanında durduğu fotoğrafları içeren e-posta alışverişleri, hediyenin büyükelçinin konutundan Beyaz Saray’a taşınmasına yardımcı olmak için Dışişleri Bakanlığı personelinin hazırlık yaptığını gösteriyor.

CNN tarafından alınan bir e-postadan alınan bu tarihsiz fotoğrafta, ABD’nin El Salvador Büyükelçisi Ronald Johnson, El Salvador’daki ABD Büyükelçiliği’nde eski Başkan Donald Trump’ın bir plaketi ile poz veriyor.

Trump’ın damadı Jared Kushner, büyükelçinin tabloyla ilgili ilk e-postasını Beyaz Saray personeline göndererek, “Bununla ilgilenebilir miyiz – çok güzel” yazdı ve eski bir Trump Beyaz Saray çalışanı, “Evet, öyleydi” yanıtını verdi. zaten benim için gönderildi ve onu WH’ye ulaştıracağım!”

Rapor, komite müfettişlerinin Beyaz Saray, NARA ve GSA’dan gelen verileri incelemelerine rağmen izini süremediği başka bir öğeyi listeliyor – Kushner’ın Mısır’dan aldığı bir hediye.

READ  ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin CNN'e, Rusya'nın Ukrayna işgalinde "kayma" yaptığını söyledi.

Trump yönetimindeki Beyaz Saray Hediye Ofisi, Ulusal Arşivlerden, Kushner’a verilen bu hediyenin de dahil olduğu bir takım hediyeleri kendi gözetiminden Beyaz Saray’a devretmesini istedi. Ancak bu hediyenin, tahmini değeri 450 dolar olan gümüş desenlerle süslenmiş bir kutunun yerini tespit eden hiçbir kayıt yok.

Kutunun şu anda Kushner’ın elinde olduğunu gösteren bir kanıt da yok.

Komite ayrıca Kushner, eşi Ivanka Trump ve çocuklarının bildirilmeyen 33 hediye aldığını ve bunların toplamının yaklaşık 82.000 dolar olduğunu tespit etti.

Rapora göre komite, hem eski Başkan Trump’a hem de eski First Lady Melania Trump’a gönderilmiş ve toplam değeri 22.000 dolardan fazla olan, bildirilmemiş 13 yabancı hediye belirledi.