Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Texas Tech koçu ‘ırksal olarak duyarsız’ yorumu nedeniyle askıya alındı

Pete Tamil ve Jeff Borzellookumak için 2 dakika

Texas Tech, erkek basketbol koçu Mark Adams’ı okulun “uygunsuz, kabul edilemez ve ırksal olarak duyarsız bir yorum” olarak nitelendirdiği için askıya aldı.

Okula göre Adams, oyuncuyu eğitime daha açık olmaya teşvik ediyordu ve “işçiler, öğretmenler, ebeveynler ve kölelerin efendilerine hizmet etmesiyle ilgili İncil ayetlerine işaret etti.” ESPN’ye konuşan bir kaynak, Adams’ın oyuncunun İncil’den ayetler kullandığı için üzgün olduğunu öğrenince takımdan özür dilediğini söyledi.

Atletizm Direktörü Kirby Hocutt olaydan haberdar edildi. Adams’a yazılı bir kınama cezası verdi, ancak daha sonra “Adams’ın oyuncuları ve ekibiyle olan etkileşimleri hakkında daha kapsamlı bir soruşturma” yürütmek için koçu askıya alma kararı aldı.

Texas Tech, normal sezonunu Cumartesi günü Red Raiders için üst üste üçüncü mağlubiyet olan Oklahoma State’e ev sahibi mağlubiyetle bitirdi. Sezona 10-2 başladıktan sonra, Texas Tech Big 12 oyununda 5-13 ve genel olarak 16-15. Red Raiders, Çarşamba günü Big 12 turnuvasının ilk turunda West Virginia ile karşı karşıya geliyor.

Kaynaklar ESPN’e, Texas Tech’teki hayal kırıklığı yaratan sezon nedeniyle Adams’ın programdaki etkili kişilerin baskısı altında olduğunu söyledi. Geçen baharda 2026-27 sezonuna kadar bir sözleşme uzatma imzaladı ve ona beş yılda 15,5 milyon dolar ödeyecek.

Adams sebepsiz yere kovulursa, sözleşmesinde kalanın %60’ını, yani 7 milyon dolardan fazlasını borçlu olacaktı.

66 yaşındaki Adams, Texas Tech Üniversitesi’nden 1979’da mezun oldu ve 2016’dan beri Red Raiders’ın koçu, önce Chris Bird’ün asistanlığını yapıyor ve son iki sezonda Beard’ın yerine geçiyor. Ayrıca 2013’ten 2015’e kadar Tubby Smith altında basketbol operasyonları program direktörü olarak iki sezon geçirdi.

Adams, Texas Tech’e katılmadan önce Teksas’ta uzun süredir üniversite koçluğu yaptı ve 30 yıl boyunca beş okulda durdu.

READ  Canlı Ulusal Şampiyona: KS vs Kuzey Carolina, bahşiş zamanı, analiz ve güncellemeler