Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tom Hanks, diş planı reklam görselinin yapay zeka tarafından sahte olduğu konusunda uyardı

Tom Hanks, diş planı reklam görselinin yapay zeka tarafından sahte olduğu konusunda uyardı
  • Tom Singleton’ın yazdığı
  • Teknoloji muhabiri, BBC News

Görüntü kaynağı, Getty Images

Fotoğrafa yorum yapın,

Hanks daha önce yapay zeka konusundaki endişelerinden bahsetmişti

Tom Hanks, gösterdiği reklamın aslında yapay zekaya dayalı sahte bir reklam olduğu konusunda uyardı.

Aktör Instagram’da “Benim yapay zeka versiyonumu kullanan bazı diş hekimliği planlarını tanıtan bir video var” diye yazdı.

Şöyle ekledi: “Benim bununla hiçbir ilgim yok.”

Hanks daha önce yapay zekanın kendi endüstrisi için oluşturduğu “teknik zorluklardan” bahsetmişti ve bu konu, önde gelen Hollywood aktörleri ve yazarlarının son grevlerinin merkezinde yer alıyordu.

Yapay zeka sistemleri daha güçlü ve karmaşık hale geldikçe, gerçek insanların daha gerçekçi sanal versiyonlarını (bazen deepfake olarak da adlandırılır) oluşturma yeteneklerine ilişkin endişeler arttı.

Bazen bir intikam biçimi olarak da kullanılan deepfake’lerin pornografide kullanılması, hükümetin İngiltere ve Galler’de faillerin kovuşturulmasını kolaylaştırmak için yasaları sıkılaştırmasına yol açtı.

Politikacıların yapay zeka tarafından kullandığı sahte fotoğraf ve videolar da çevrimiçi yanlış bilgi sorununu daha da kötüleştiriyor. Hedeflenenler arasında eski ABD Başkanı Donald Trump ve Ukrayna’nın şu anki lideri Volodimir Zelensky de yer alıyor.

AI video işleme, ABBA grubunun yer aldığı öncü sanal konserler gibi tartışmalı olmayan şekillerde de kullanılabilir.

Sanatçıların kariyerlerini genişletmek için yapay zeka kullanma olasılığı, Mayıs ayında The Adam Buxton Show’a çıktığında Hanks’in tartıştığı konulardan biriydi.

“Bunun geldiğini gördük, bir bilgisayarın içindeki sıfırları ve birleri alıp onları bir yüze ve bir kişiliğe dönüştürme yeteneğinin olacağını gördük. Bu o zamandan bu yana yalnızca bir milyar kat arttı ve bunu her yerde görüyoruz.” ” “dedi.

“Artık herkes yapay zeka veya deepfake teknolojisi aracılığıyla her yaşta kendini yeniden yaratabiliyor. Yarın bana bir otobüs çarpabilir, hepsi bu, ama gösteriler uzayıp gidebilir.”

Bunların yerini yapay zekanın alacağı korkusu, Stranger Things ve The Last of Us’ın da aralarında bulunduğu Hollywood’u alt üst eden bir grev dalgasının kıvılcımlanmasına yardımcı oldu.

Senaristleri temsil eden Amerika Yazarlar Birliği (WGA), geçtiğimiz günlerde stüdyo başkanlarıyla endüstriyel eylemlerini sona erdirmek için geçici bir anlaşmaya vardı.

Bununla birlikte, kısmen yapay zekayla ilgili kaygıların da etkisiyle oyunculuk işlerinin azalmasına yol açan, aktörleri ilgilendiren ayrı bir anlaşmazlık hâlâ çözümsüz kalıyor.

READ  İki Killed-Off Squid oyuncusu Sezon 2'de nasıl geri dönmek istiyor?