Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

TomTom ve Microsoft, otomobillere üretken yapay zeka getirmek için güçlerini birleştiriyor

TomTom ve Microsoft, otomobillere üretken yapay zeka getirmek için güçlerini birleştiriyor

TomTom, yakın gelecekte gösterge paneli bilgi-eğlence platformlarında görünmeye başlaması beklenen “tamamen entegre, yapay zeka destekli, konuşkan araç asistanını” duyurdu. Şirket, yapay zekanın “daha gelişmiş sesli etkileşim” sağlayacağını ve kullanıcıların doğal bir şekilde konuşmasına, yol boyunca durma noktaları bulmasına, araç içi sistemleri kontrol etmesine, pencereleri açmasına ve diğer hemen hemen her şeye olanak tanıyacağını söyleyerek yapay zeka için bazı cesur iddialarda bulundu. bulursun. sürüş sırasında kendiniz.

GPS platformlarıyla tanınan şirket, bu yapay zeka asistanını geliştirmek için Microsoft ile ortaklık kurdu. Bu teknoloji, OpenAI’nin geniş dil modellerinin yanı sıra Azure Cosmos DB ve Azure Bilişsel Hizmetler gibi Microsoft ürünlerinden de yararlanır. Cosmos DB, çok modelli bir veritabanıdır ve Bilişsel Hizmetler, yapay zeka uygulamalarında kullanıma yönelik bir dizi uygulama programlama arabirimidir (API’ler). Dolayısıyla bu, en son gelişmelerden yararlanan yetenekli bir yardımcı olmalıdır.

TomTom, sesli asistanın büyük otomobil üreticileri tarafından sunulan çeşitli arayüzlere entegre edileceğini vaat ederek otomobil şirketinin markasının mülkiyetini elinde tutacağını gösteriyor. Dolayısıyla bu, çok çeşitli üreticilerin arabalarında görünmeye başlayabilir. Şirket, tanınmış otomobil üreticileriyle herhangi bir nihai ortaklık duyurmadı ancak teknoloji, TomTom’un ürünlerine entegre edilecek. özel dijital kokpit, Açık, birleşik bir araç içi bilgi-eğlence platformu.

Bu, bir şirketin bir arabanın içine LLM sertifikası koymaya çalıştığı ilk sefer değil. Geçtiğimiz Haziran ayında Mercedes, seçilen otomobillerde ChatGPT prototiplerini içeren üç aylık bir pilot programı duyurdu. Bu araç aynı zamanda Microsoft’un Azure OpenAI hizmetinden de yararlandı. TomTom, Ocak ayında CES’te yapay zekayı sergileyecek, dolayısıyla bu noktada gerçekte nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağız.

Bu makale bağlı kuruluş bağlantılarını içerir; Bu bağlantıya tıklayıp satın alma işlemi gerçekleştirirseniz komisyon kazanabiliriz.

READ  Palit GeForce RTX 40 SUPER serisi sızdırıldı, RTX 4070Ti/4080 SUPER'in ilk görüntüleri