Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Trump Media & Technology Group, büyük hisse satışını duyurduktan sonra stok tankları

Trump Media & Technology Group, büyük hisse satışını duyurduktan sonra stok tankları


New York
CNN

Trump Media & Technology Group'un hisseleri, şirketin potansiyel olarak büyük bir yeni hisse girişi açıklamasının ardından yeniden düştü. Zor durumda olan bir şirket hızla para kaybediyor ve yeni bir hisse senedi arzı şirketin ayakta kalmasına yardımcı olabilir.

Ancak piyasaya daha fazla hisseyle dönmenin bir dezavantajı var: Pazartesi günü açıklanan 21,5 milyon hissenin satışa eklenmesi, şirketin halka açık stoklarına %15'ten fazla hisse ekleyecek. Gerçek şu ki sosyal sahibi. Bu, eski Başkan Donald Trump'ın hisseleri de dahil olmak üzere mevcut hissedarların hisselerinin değerini önemli ölçüde azaltacaktır. Bu milyonlarca hissenin satılabileceği anlamına geliyor.

Bu başvuruda, arama emirleriyle ilişkili olanlar da dahil olmak üzere, Trump Media'nın halka arz edildiği birleşmeyle ilgili tüm hisselerin tescil edilmesi amaçlanıyor. Varantlar, sahibine belirli bir fiyattan şirket hisselerini satın alma hakkı verir.

Bu etkileşimli içeriği CNN.com'da izleyin

Morningstar'ın araştırmadan sorumlu başkan yardımcısı John Rekenthaler, “İnanç, emri bir hisse senediyle değiştirecekleri ve ardından bu hisseyi hemen satacakları yönünde” dedi.

Tuttle Capital Management CEO'su Matthew Tuttle, hissedarları üzecek olsa da yönetimin daha fazla hisse satmamasının “aptal” olacağını söyledi.

TMTG Hisseleri (DJT) Pazartesi günü %18'den fazla kapandı. Açık çek satın alma şirketinin Trump'ın medya işiyle birleşmesi beklentisiyle hisse senedi son aylarda önemli ölçüde arttı. Ancak birleşmenin tamamlandığı ve TMTG adıyla halka açık işlem görmeye başladığı 26 Mart'taki zirveden bu yana değerinin yüzde 60'ından fazlasını kaybetti.

Ancak Tuttle, bu son güncellemeye dayalı hisse senedi fiyatlarındaki düşüşün muhtemelen geçici olacağını söylüyor.

“Bu bazı insanları kızdıracak. Başkaları da buna bakıp dip satın almaya çalışabilir.” “Trump öyle ya da böyle haberlerde yer aldığı sürece bu bir meme stoğu olacak.” . İnsanlar bunu takas edecek.”

READ  PwC Avustralya, devlet işini A$1 karşılığında satmayı ve yeni bir CEO atamayı planlıyor

Trump dahil hissedarlar bunu zaten yaptı Mallarının azaldığını gördüler Şirket halka açıldığından bu yana değeri.

27 Mart'ta kapanış zirvesi olan 66,22 dolardan Trump Media'yı satın alanlar artık paralarının yarısından fazlasını kaybetmiş durumda. Keskin düşüşler Trump'ın net değerini etkiledi. Eski başkanın hissesi, Trump Media'nın hisse fiyatının en yüksek kapanış seviyesinde 5,2 milyar dolar değerindeydi. Pazartesi kapanışında yaklaşık 2,1 milyar dolara düşmüştü. Trump'ın serveti neredeyse azaldı Pazartesi günü hisse senedindeki düşüşten 470 milyon dolar.

Bu başvuru aynı zamanda, Trump'ın mevcut 78,8 milyon hissesinin 114,8 milyonunun tamamı ve hisse senedi fiyatının belirli bir seviyenin üzerinde devam etmesi halinde verilebilecek potansiyel 36 milyon hisse de dahil olmak üzere, belirli hissedarların elinde bulunan 146 milyondan fazla hissenin yeniden satış için kaydedilmesini amaçlıyor.

Doçent Michael Olrogg, bu hisseleri hemen satamayacak olsalar da bu hamlenin, altı aylık kilitlenme dönemi de dahil olmak üzere geri kalan yasaklar kaldırıldığında bunu yapabilmeye bir adım daha yaklaştıkları anlamına geldiğini söylüyor. . New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde.

Hisse senedindeki ani dalgalanmaların birçok nedeni var. Şirketin, hisse senediyle olan ilişkisi inceleme altına alınan, kutuplaştırıcı bir siyasi figür olan Trump ile bağlantısı var. Trump Media'nın kamuoyuna çıkışı da bir dönüm noktasıydı Eski başkan Wall Street'e dönüyor Yıllar süren düzenleyici ve yasal engellerden sonra.

Uzmanlar perakende yatırımcılarını uyardı Özellikle şirketin yüksek değerlemeyi destekleyecek temellere sahip olmaması nedeniyle, hisse senedi ticareti yapmayı tercih etmeleri durumunda dikkatli olunmalıdır. Trump medyası 58 milyon dolar kaybetti 2023'te yalnızca 4,1 milyon dolar gelir elde etti.

Trump şu anda şirketin hisselerinin yüzde 57'sinden fazlasına sahip. Yeni halka arzda hisse satın almadığı sürece Trump, daha fazla hisse ihraç ettikten sonra şirketin halka açık hisselerinin yarısından biraz azına sahip olacak.

READ  SEC, Kim Kardashian'ın ücretli kripto reklamı için 1,26 milyon dolar para cezası ödediğini söyledi

Ancak şirketin paraya ihtiyacı var. Çalışmaya devam etme yeteneği konusunda ciddi şüpheleri olduğunu söyledi. Şirket çok az gelir elde ediyor, milyonlarca dolar kaybediyor ve birçok kullanıcısını da kaybediyor.

Her ne kadar hisse senedi arzı doğrudan ilgili olmasa da Trump'ın ceza davası Pazartesi gününden itibaren şirket, potansiyel yatırımcılara Trump'ın devam eden yasal işlemlerinin şirketin itibarı ve markası için risk oluşturduğuna dair bir uyarıda bulundu.

“Başkan Donald J. Trump çok sayıda hukuki soruşturmaya tabi. Şirket, devam eden bir veya daha fazla hukuki işlemdeki herhangi bir olumsuz sonucun TMTG'yi olumsuz yönde etkileyebileceğini belirtti. “Başkan Donald J. Trump, Truth Social'a önemli ölçüde zaman ayırmayı bırakırsa, TMTG'nin işleri olumsuz etkilenecek.”

Bu hikaye ek gelişmeler ve bağlamla güncellendi. Bu aynı zamanda Trump'ın net değerinin Pazartesi günü düştüğü miktarı da düzeltiyor.