Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Trump’ın sosyal ağ anlaşması büyük jüri gözetiminde

Trump'ın sosyal ağ anlaşması büyük jüri gözetiminde

Eski Başkan Donald J. Trump’ın sosyal medya şirketinin halka arzı, Pazartesi günü nakit zengini paravan şirketin Bay Trump’ın şirketiyle birleşmesiyle yeni bir darbe aldı. Bir organizasyon dosyasında ifşa edildi New York’taki bir federal büyük jüri, kısa süre önce şirket ve yöneticileri için mahkeme celbi yayınladı.

Özel amaçlı bir satın alma şirketi olan Digital World Acquisition Corporation veya Ekim ayında Trump Media & Technology Group ile birleştiğini açıklayan SPAC tarafından yapılan bir dosyaya göre, geçtiğimiz hafta büyük jüri mahkeme celbi yayınlandı. Birleşmeden sonra, Trump Media Digital World’ün halka açık bir şirket olarak listelenmesini ve ticaretini devraldı.

Dijital Dünya açıklaması, Manhattan’daki federal savcıların, aylardır mali düzenleyiciler tarafından soruşturma altında olan Digital World ile Trump Media arasındaki birleşme incelemesine katıldığının ilk göstergesi. Soruşturma, Bay Trump’ın şirketine 1,3 milyar dolara kadar sermaye ve borsada listelenmesi sağlayacak olan birleşmenin tamamlanmasını daha da geciktirmekle tehdit ediyor.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Finans Sektörü Düzenleme Kurumu açık soruşturmalar Birleşme duyurusunun ardından haftalar içinde. Dijital Dünya dosyası Pazartesi günü, büyük jüri mahkeme celplerinin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun zaten talep ettiğine benzer bilgiler istediğini söyledi.

Federal büyük jüri ayrıca “Rocket One Capital ile ilgili bilgi” istedi. Dosyalama, büyük jürinin Miami merkezli bir risk sermayesi şirketi olan Rocket One hakkında istediği bilgileri açıklamadı.

içinde ayrı mevduatDigital World, Bruce Garelick’in yönetmenlikten istifa ettiğini açıkladı. Bay Garelick, Digital World dosyalarında Rocket One’da Baş Strateji Sorumlusu olarak listeleniyor.

Garlick, yorum talebine hemen yanıt vermedi. Dava dilekçesinde istifa nedenini açıklamadı.

SEC’in soruşturması, SPAC geçen Eylül ayında halka açılmadan önce Dijital Dünya liderliği ile Trump Media arasında ciddi tartışmalar olup olmadığına odaklandı ve bu konuşmalar düzenleyici dosyalarda açıklanmadı. Bir birleşme için aday bulma umuduyla halka arz için para toplayan SPAC’lerin, yatırımcılardan para toplarken akıllarında bir satın alma hedefi olması gerekmiyor.

READ  Bir kripto hedge fonu olan Three Arrows Capital, 665 milyon dolarlık bir krediyi temerrüde düşürdü

Düzenleyiciler ayrıca, birleşmeyi duyurmadan önce Digital World’ün menkul kıymetlerindeki olağandışı ticaret faaliyetleri hakkında bilgi talep etti. Birleşme duyurulmadan önce, sahibine daha sonraki bir tarihte ve belirli bir fiyattan hisse satın alma hakkı veren bir menkul kıymet olan Digital World teminatının ticaretinde büyük bir patlama yaşandı.

Trump Media, Digital World’ün “Amerikan halkının özgür konuşma hakkını geri getirmeye odaklandığını” ifşa etmesine yanıt olarak bir bildiri yayınladı. Şirket, “SEC’in perakende yatırımcıları koruma konusundaki önemli misyonunu destekleyen gözetimi teşvik ediyoruz ve işbirliği yapacağız” dedi.

Trump Media’nın amiral gemisi ürünü, Twitter benzeri bir sosyal medya klonu olan Truth Social’dır. yavaş başla, destekçilerini, özellikle muhafazakarlar ve eski cumhurbaşkanının diğer destekçileri arasında toplamaya başladı. Bay Trump, twitter’dan yasaklandı Ocak 2021’de, 2020 cumhurbaşkanlığı seçiminin çalındığını ve 6 Ocak’ta Capitol’e yapılan saldırıyı kınamadığı için tekrarlanan mesajlar yayınladıktan sonra.

Geçen haftayı 27.82 dolardan kapatan Digital World Payları, piyasa öncesi işlemlerde yüzde 10’dan fazla düştü. Hisse, Mart zirvesinden yüzde 70’ten fazla düştü, ancak yine de liste fiyatının oldukça üzerinde.