Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tunus’un komşuları akaryakıt gemisi battıktan sonra hasarı kontrol altına almak için yardım teklif ediyor | Tunus

Bazı komşu ülkeler yardım teklif etti Tunus Tunus Savunma Bakanlığı, ülkenin kıyılarında 1000 tona kadar yakıt taşıyan bir ticaret gemisinin batmasının ardından çevreye verilen zararı önlediğini söyledi.

Ekvator Ginesi’nden Malta’ya gitmekte olan gemi, kötü hava koşulları nedeniyle Cuma akşamı Tunus sularına giriş talebinde bulundu. Gabes yakınlarında battı ve Tunus Donanması yedi mürettebat üyesinin hepsini kurtardı. Hastaneye kaldırılan 7 kişi de bir otele götürüldü.

Xelo, 750 ila 1.000 ton arasında yakıt taşıyordu. Gemi izleme web sitesi Vesseltracker.com’a göre, tanker 58 metre uzunluğunda ve dokuz metre genişliğindeydi.

Reuters’e gönderilen açıklamada, Savunma Bakanlığı, çevresel zararı kontrol etmek için Tunus donanmasının yardım etme arzusunu ifade eden ülkelerle çalışacağını söyledi. Cumartesi günkü raporlar, o noktada herhangi bir sızıntı olmadığını söyledi.

Yerel basın, İtalya’nın yardım teklifinde bulunduğunu ve deniz felaketleriyle mücadelede uzmanlaşmış bir donanma gemisi göndermesinin beklendiğini söyledi.

Cumartesi günü, Tunus makamları, Çevre Bakanlığı’nın kötü hava koşullarından kaynaklandığını söylediği geminin batmasıyla ilgili soruşturma başlattı.

Yakıtın yayılmasını sınırlamak için bariyerlerin yerleştirileceğini ve sızıntıyı emmeden önce gemiyi kordon altına alacağını söyledi.

Güneydeki Gabes kentinin sahili, çevre örgütlerinin bölgedeki endüstriyel tesislerin atıkları doğrudan denize döktüğünü söylemesiyle yıllardır önemli kirlilikten muzdarip.

READ  ABD ve müttefikleri tarafından uygulanan yeni yaptırımlar Putin'in kızlarını ve Rus bankalarını hedef alıyor