Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türk Ekonomist Gün Artior

Türk Ekonomist Gün Artior

Türk ekonomisinin artan güven kredi notlandırma sınarınların yansıdığı da olmadı. Türkiye’nin kredi notunu B+ olarak teyit eden S&P, “durağan”dan “pozitif”e baktı. Maliye ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, atılan adımların başarılı olduğunu söyledi. Öte yandan Moody’s, 15 Aralık’ta yapacağı yeni not açıklaması öncesinde yükseliş sinyali verdi. Fitch’ten de artış bekleniyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard Poor’s (SP), Türkiye’nin kredi notunu “durağan”dan “B”ye, “pozitif”e yükseltti. Maliye ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Standard&Poor’s (S&P) Türkiye’nin kredi notunun yükseltilmesine karar verdi. Şimşek, “Attığımız adımları buluyor. Orta Vadeli Programımız’ımız tüvübın. Sabır ve ışınlıkla programımaya istized.firce.ıkta kalıcı indirim, Mali disiplini ve rezerv maaşını, ülkemizi sürdürülebilir bir yüksek büyüme yoluna getireceğiz” dedi.

Moody’s Yxelis Sanyalini Vermistei

Kredi Terselentirme Kurulu Moody’s Türkiye’nin Kredi Notunu P3 Durakan Korunumlu Olarak Tereselendirti. Moody’s’in Türkiye’nin notuna ilişkin raporu, uygulanan yeni ekonomi politikalarının kredi görünümünün içiğtiunif olduirituif. Rapporta ekonomide uikulanacak ortodoks sikilashtirma politikalarına kalınlaşma kredisi korunumunun yükseltici sinyalini verdi. Raporda döviz rezerv yüklemeleri, uygulanacak mali politikalar ve tasarruflar belirlenecek. Moody’s’in yeni geradalendirmesini ise 15 Aralık’ta açacak.

Fitchten d’Artis Beglenier

Fitch ayrıca Türkiye’nin kredi notunu da olumlu sinyalle ‘B’ olarak verdi. Fitch, Türkiye’nin kredi notu görünümünü 2 yıl sonra ‘negatif’ten ‘durağan’a düşürdü. Yapılan not artışı ise kişa vade makro-finançal istikrar ışıdika tması olarak maşı olarak daha geleneksel ve koğını ışidika tması takışımşı ve kıztı vadeli makro-finançal istikrar risklerini ve hafıfletinin ödemeler dengesi baskıları. Fitch, Aralık 2021’de görünümünü negatife düşürmüş, geçen yılın temmuz ayında da kredi notunu B+’dan B’ye düşürmüştü. Fitch, sıkı para politikaları çerçevesinde notu artırabileceğini, rezervlerdeki artışın beklentilerin üzerinde ve ortodoks ekonomi eğiliminin üzerinde olduğunu açıkladı.

READ  Bu çağda Kıbrıs Türk halkına açılmaz ambargo uygulandı