Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türk, Eximbank AFC'nin Afrikalı olmayan ilk hissedarı oldu

Türk, Eximbank AFC'nin Afrikalı olmayan ilk hissedarı oldu

Türkiye İhracat Kredi Bankası (Türk Eximbank), Cuma günü yaptığı açıklamada, kıtanın lider altyapı çözümleri sağlayıcısı Afrika Finans Kurumu'na (AFC) ortak olduğunu duyurdu.

Yapılan açıklamada, Türk Eximbank'ın bir Afrika şirketine yaptığı ilk yatırımın, onu AFC'nin Afrikalı olmayan ilk egemen hissedarı haline getirdiği belirtildi.

Bu uzun vadeli stratejik ortaklık, Türk ihracatçı ve müteahhitlerinin Afrika'daki, özellikle de AFC'ye üye 42 ülkedeki varlığına ve iş potansiyeline katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Türkiye, Afrika'nın önde gelen büyüme ve ticaret ortaklarından biri olup, ticaret hacmi 2003 yılında 5,4 milyar dolardan (159,6 milyar TL) 2022'de 40,7 milyar dolara yükselmiştir.

Perşembe günü Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderilen ayrı bir açıklamada, Türk Eximbank, AFC'nin ihraç edilen hisselerinin yüzde 3,29'una satın alarak sahip oldu.

Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, “Bu önemli yatırım, Türk ihracatçılarına ve inşaat şirketlerine hayati destek sağlayan, böylece her iki bölgede de sürdürülebilir ekonomik büyüme ve kalkınmayı teşvik eden önemli işbirliklerini kolaylaştırma kararlılığımızı vurgulamaktadır” dedi.

Türk Eximbank'ın bölge dışı ilk ortak olmasından duydukları memnuniyeti dile getiren AFC Başkanı Samaila Jubairu, şunları söyledi: “Bu yatırım, Afrika'nın altyapı sorunlarına çözüm bulma çabalarımızı teyit etmenin yanı sıra, Türkiye'nin Güney-Güney işbirliğini geliştirme konusundaki kararlılığının da altını çiziyor. “

Zubairu, bu ortaklık aracılığıyla tarafların Afrika'da sanayileşme, değer yakalama ve koruma için altyapı oluşturmaya devam etmeyi ve Afrika'nın artan nüfusu için kaliteli işler yaratmayı hedeflediğini söyledi.

“Birçok kritik sektörde Afrika'nın büyümesini ve refahını destekleme konusunda derin bir kararlılık gösteren bir ülke olan Türkiye ile daha fazla işbirliği yapmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.”