Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türk Eximbank ihracatçılara CBAM kapsamında 1 milyar euro kredi sağladı

Türk Eximbank ihracatçılara CBAM kapsamında 1 milyar euro kredi sağladı

Türk Eximbank, Global Trade Review’a göre Türk ihracatçılara yönelik yeni bir Avrupa sınır ötesi karbon ayarlama mekanizması (CBAM) olan Dünya Bankası garantili 1 milyar Euro’luk ticari kredi sağladı. raporlar.

Deutsche Bank, Standard Chartered, BNP Paribas ve ING tarafından sağlanan Türkiye Yeşil İhracat Programı kapsamındaki 10 yıl vadeli kredi, Mayıs ayı başında imzalandı. Devlet destekli kredi kuruluşu Türk Eximbank, anlaşmanın şimdiye kadarki en büyük kredi operasyonu olduğunu söyledi.

Türk bankası yaptığı açıklamada, Dünya Bankası Grubu kurumlarından biri olan Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası’nın (IBRD), kredi verenlere 600 milyon Euro’luk ilk zarar garantisi sağladığını söyledi. Bu anlaşma, IBRD’nin yeşil ihracata yönelik krediyi desteklediği ilk anlaşmadır. Maliye ve Hazine Bakanlığı da kontrgaranti verdi.

Gelirler, CBAM’ın uygulamaya konmasından etkilenen ihracatçılara mali yardım sağlamak için kullanılacak. Kredi, çevre dostu ürünler üretmelerine, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmalarına, enerji verimliliğine ve işletme sermayesi gereksinimlerine yatırım yapmalarına yardımcı olacak.

“Ekonomimizin itici gücü olan Türk ihracatçılarımızın uygun finansman koşullarına erişiminin sağlanmasına ve Avrupa Karbon Sınır Uyum Mekanizması’na (CBAM) uyumlarının desteklenerek uluslararası rekabet güçlerinin artırılmasına büyük önem veriyoruz. Türkiye Yeşil İhracat Bu amaçla oluşturulan programın ihracatçımızın yeşil dönüşümüne yol açacağına, yeni istihdam yaratacağına ve ülkemizin 2053 net sıfır emisyon hedefine ulaşmasına yardımcı olacağına inanıyorum. söz konusu Kerem Dönmez, Maliye ve Hazine Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Dairesi Genel Müdürü.

AB’nin en büyük ticaret ortaklarından biri olan Türkiye, yeni Avrupa kurallarına uyum sağlamaya çalışıyor. Geçtiğimiz yıl hükümet, oluşturduğu ulusal emisyon ticareti programının CBAM’ın Türk ekonomisi üzerindeki etkisinin azaltılmasına yardımcı olacağını açıklamıştı.

Uluslararası Emisyon Ticareti Birliği’nin (IETA) daha önce GMK Merkezi tarafından bildirildiği üzere yaptığı bir araştırmaya göre, Avrupa’nın sınır ötesi karbon düzenleme mekanizması, diğer ülkeleri kendi sınır ötesi karbon tarifelerini uygulamaya teşvik ederken, diğerleri misilleme önlemleri almayı düşünüyor.

READ  David M. Dirk Enerji Bakan Yardımcısı oldu