Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkiye Batı Trakya Türklerini desteklemeye devam edecek

Türkiye Cumartesi günü Yunanistan’daki Batı Trakya bölgesindeki etnik Türkleri desteklemeye devam etme ve haklarını ve kimliklerini koruma mücadelelerini kararlılıkla izleme sözü verdi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Batı Trakya’nın Ulusal Direniş ve Sosyal Dayanışma Günü dolayısıyla Twitter’dan yaptığı açıklamada, bu günün Türk kimliğinin tanınmasının yanı sıra haklarını güvence altına alma mücadelesinde bir “dönüm noktası” olduğunu söyledi.

Başta Seçilmiş Müftüler olmak üzere bu hakların kullanılması için özveriyle çalışan Batı Trakya Türklerinin her zaman yanında yer alacağına söz verdi.

Konuyla ilgili konuşan Meclis Başkanı Mustafa Şentop, sosyal medya hesabından şunları yazdı: “Batı Trakya’daki Türk varlığı, kimsenin inkar edemeyeceği bir gerçektir. Ulusal Direniş ve Toplumsal Dayanışma Günü’nde de soydaşlarımızın kimliklerinin tanınması için verdikleri mücadelenin takipçisi olmaya devam edeceğimizin altını çiziyoruz.

2008 Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına göre, Batı Trakya’daki Türklerin dernek adlarında “Türk” kelimesini kullanma hakları garanti altına alındı, ancak Atina kararı uygulayamadı ve ülkede Türk kimliğini fiilen yasakladı .

Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesi, yaklaşık 150.000 Müslüman Türk topluluğuna ev sahipliği yapıyor.

1983’te İskeçe Türk Birliği’nin isim levhası kaldırıldı ve 1986’da adında “Türk” olduğu gerekçesiyle grup tamamen yasaklandı.

AİHM kararının uygulanması için 2017 yılında Yunan parlamentosu, yasaklı derneklerin yeniden kayıt başvurusunda bulunmasına olanak tanıyan bir yasa çıkardı, ancak mevzuat, başvuruları karmaşıklaştıran önemli istisnalar içeriyordu.

Türkiye, camileri kapatmaktan okulları kapatmaktan Müslüman Türklerin kendi dini liderlerini seçmesine izin vermemeye kadar, Yunanistan’ın Müslüman ve Türk azınlıkların haklarını ihlal ettiğini uzun süredir kınadı.

Türk yetkililer, bu tedbirlerin 1923 Lozan Antlaşması’nı ve AİHM kararlarını ihlal ederek Yunanistan’ı uluslararası hukuku hiçe sayan bir devlet haline getirdiğini söylüyor.

Günlük Sabah Bülteni

READ  LGBT+ Tarih Ayı'nda kaybedilen bir eşcinsel alan

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.

İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.