Mayıs 30, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkiye’de ilk kez seçmen Erdoğan’dan yüz çeviriyor

Anketler genç Türklerin muhalefet etrafında toplandığını ve Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilme yolunu zorlaştırdığını gösteriyor – Telif hakkı AFP OZAN KÖSE

Remy Bonnett

Öğrenci Emre Ali Ferli, Recep Tayyip Erdoğan’dan başka lider tanımıyor.

Bu, 14 Mayıs’ta yapılacak ilk tur oylamada 18 yaşındaki Türkiye cumhurbaşkanlığının ana yarışmacısı olmak için yeterli.

Fairley, Erdoğan’ın 20 yıllık iktidarının kargaşasına atıfta bulunarak, “Her gün uyanıp siyaset düşünmekten yoruldum” dedi.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan giderse gençler tercihlerine odaklanıp özgürce konuşabilirler.”

Fairley gibi, Erdoğan’ın 2003’te iktidara gelmesinden bu yana oy kullanma yaşına gelen yaklaşık 5,2 milyon Türk, yani seçmenlerin yüzde sekizi, Seçim Günü ilk sözlerini söyleyecek.

69 yaşındaki cumhurbaşkanının ana rakibi olan 74 yaşındaki eski devlet memuru Kemal Kılıçdaroğlu, ödeme için Fairley gibi öğrencilere güveniyor.

Türkiye’nin önde gelen laik partisinin büyükbabasının lideri Ankara’da bir gençlik mitinginde “Bahar senin içinden gelecek” dedi.

Kamuoyu yoklamaları Kılıçdaroğlu’nun iyimser olmak için nedenleri olduğunu gösteriyor.

Bir anket, 18-25 yaş arası Türklerin yalnızca yüzde 20’sinin cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde Erdoğan ve İslamcı kökenli partisine oy vermeye istekli olduğunu gösteriyor.

Hem Erdoğan hem de Türkiye’nin emeklilik yaşını geçmiş olan Kilikdaroğlu, cep telefonu satın alımlarındaki vergileri ve bedava internet paketlerini kaldırma vaatleriyle Z Kuşağı seçmenlerini etkilemeye çalışıyor.

Erdoğan’ın sorunlarına bir de üçüncü aday olan 58 yaşındaki laik milliyetçi Muharrem İnce daha taze yüzlü bir alternatif sunuyor.

Gonda Anket Enstitüsü’nden araştırmacı Erman Bakırcı, “Erdoğan’ın gençler arasındaki oyu düşük” dedi.

“İlk kez seçmenler, ortalama seçmene göre daha modern ve daha az dindar ve yarısından fazlası yaşadıkları hayatlardan memnun değil.”

-‘Kimse daha iyi değil’-

Erdoğan’ın büyürken sokak futbolu oynadığı İstanbul’un işçi sınıfı semti Kasımpaşa’da bazıları kendi oğullarının aleyhinde konuşmaktan korkmuyor.

READ  Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı'na (OTCMKTS:TKHVY) Açığa Çıkan Faiz %25,0 Büyüdü

Erdoğan gitmeli! Tüm komşularım ona oy verecek, ben değil” diyen yeşil eşofmanlı 19 yaşındaki Kogan Selig, cumhurbaşkanının yüzünün işlendiği iki bayrağın altında.

21 yaşındaki tekstil işçisi Fırat Yurtaykid, Erdoğan’ı “insanlarla ilgilenmek yerine” İstanbul’a üçüncü bir havalimanı inşa etmekle eleştirdi.

Yurthakid, “Oyumu Muharrem Hanları’na vereceğim” dedi. Ama kim seçilirse seçilsin, kimse Erdoğan’dan daha iyi değil.

24 yaşındaki arkadaşı Bilal Bekler, Türk liderini korumaya çalıştı.

Ancak Erdoğan, tarihsel olarak yüksek enflasyon ve para biriminin çöküşü de dahil olmak üzere yıllarca süren ekonomik kargaşadan “kısmen sorumlu” olduğunu kabul etti.

“Suriyeli mülteciler yüzünden iş bulamadım” diyen Buegler, işsizliğini Türkiye’nin güney sınırındaki savaştan İstanbul gibi büyük şehirlere kaçan 3,7 milyon kişiye bağladı.

“Evlenemiyorum – çok pahalı” dedi. “Ama başka bir alternatif göremiyorum.

“Dini nedeniyle Çlıkdaroğlu’na oy veremem. Seccadede ayakkabısıyla yürüdü! Hükümet yanlısı medyaya ve muhalefet liderinin Erdoğan tarafından örneklenen kampanya ikiyüzlülüğüne sert tepki gösterdi.

– “Hayallerime Engel” –

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın AK Parti’sinde bir yuva bulan sosyal muhafazakâr seçmenlerin sürekli endişe duyduğu CHP partisinin sadık laik imajından kurtulmak için büyük çaba sarf etti.

Geçen yıl Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın dini kısıtlamaları gevşetmesiyle seçmenleri etkilemeye çalışarak kadınların başörtüsü takma hakkını güvence altına alan bir yasa önerdi.

Kılıçdaroğlu, muhafazakar kadınlara yönelik yayınladığı video mesajında, “Sayın Kemal, kazanımlarınızı kaybetmenize asla izin vermeyecektir” dedi.

İstanbul’daki Işık Üniversitesi’nde doçent olan Seda Demirolf’un “dindar seçmenler için bir uzlaşma mesajı” olarak adlandırdığı altı partili koalisyonu aynı zamanda üç muhafazakar İslamcı grubu da içeriyor.

20 yaşındaki Cevki, İstanbul’un en muhafazakar semtlerinden biri olan Eyüp’te yaşıyor.

14 Mayıs’ta oy kullanacak ama “siyasetle dini karıştırmak” istemiyor.

Bir tasarım okulu için para toplayan genç kadın, “Hayallerimin önündeki en büyük engel Erdoğan” dedi.

READ  Fotoğraflar: Prince Turks & Caicos Beach House Estate'te konaklama rezervasyonu yapın

Erkek arkadaşı sözünü kesti ve Erdoğan’ın bazı başarılarını sıraladı.

Ama Chevki başını salladı. İyi bir başkan olsa bile uzun süre iktidarda kalamaz” dedi.