Haziran 10, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkiye’nin turizm geliri neredeyse üç katına çıktı, ancak birçok Türk evde kalıyor

Turistler 6 Aralık 2021’de İstanbul’daki Süleymaniye Camii’ni ziyaret ediyor. REUTERS/Ümit Bektaş

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

  • Yabancı ziyaretçi sayıları pandemi öncesi seviyelere geri dönüyor
  • Turizm geliri Türkiye ekonomisi için önemli
  • Liranın düşüşü Türkiye’yi daha çekici bir destinasyon haline getiriyor

İSTANBUL, 29 Temmuz (Reuters) – Cuma günkü verilere göre, Türkiye’nin turizm geliri ikinci çeyrekte neredeyse üç katına çıkarken, ilk yarı yabancı ziyaretçi sayıları 2019 seviyelerine yaklaştı, koronavirüs kaynaklı bir düşüşten toparlandı ve çok ihtiyaç duyulan döviz girdisini getirdi. .

Salgının zirvesinde sıkı kısıtlamaların kaldırılmasını izleyen toparlanmaya, liranın geçen yıl dolar karşısında %44 ve 2022’de şimdiye kadar %27 değer kaybederek Türkiye’yi yabancı turistler için daha ucuz hale getirmesi yardımcı oldu.

Ancak, veriler ve röportajlar, liranın düşüşünü hızlandıran ekonomik sorunların iç turizmi geride bıraktığını ve yıllık enflasyonun yaklaşık %80’inin Türklerin harcanabilir gelirine düştüğünü gösteriyor.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

İstatistik ajansı verilerine göre, turizm geliri ikinci çeyrekte geçen yıla göre %190 artarak 8.72 milyar dolara ulaştı.

Perşembe günü, Turizm Bakanı Mehmet Erzoy, basında çıkan haberlere göre, Türkiye’nin 37 milyar dolarlık turizm geliri hedeflediğini ve bu yıl 47 milyon turist çekeceğini ve hedeflerini 35 milyar dolardan 45 milyon dolara çıkaracağını söyledi.

2021’de turizm geliri, COVID-19’un en kötü etkisinden kurtularak neredeyse iki katına çıkarak 25 milyar dolara ulaştı, ancak yine de 2019’da kaydedilen 34,5 milyar doların altında.

Turizm geliri Türkiye ekonomisi için hayati önem taşıyor, merkez bankasının net döviz rezervleri 20 yılın en düşük seviyesine yakın ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ekonomik planı cari fazla vermeyi hedefliyor.

READ  Turks ve Caicos'ta yeni bir glyphside tesisi var

Turizm bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Haziran ayında Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı bir önceki yıla göre %145 artışla 5.02 milyona, ilk yarıda 16.37 milyona ulaştı.

Maliyetler iç turizmi azaltıyor

Veriler, yerli turistler arasında daha mütevazı bir eğilime işaret ediyor.

Geçen hafta yayınlanan resmi verilere göre, seyahat maliyetlerini ikiye katlayan enflasyonla birlikte, gecelik yurt içi turist gezileri ilk çeyrekte %6,1 artarak 8,8 milyona ulaştı. Geçen yıl bu tür seferlerin sayısı %23,2 arttı.

Marmaris’in Akdeniz tatil bölgesinde otel müdürü Fahri Tan, artan maliyetlerin hem misafirleri hem de maliyetleri %150-200 artan işletmecileri etkilediğini söyledi.

Marmaris yakınlarındaki Selimiye’deki Fi Light Solto Butik Sahil Oteli’nin yöneticisi Tan, “Yerli turistler ulaşım ve diğer maliyetlerdeki keskin artış nedeniyle toplam tatil harcamalarının yükünü taşıyamıyor” dedi.

Sonuç olarak, birçok Türk daha az harcamaya çalışıyor.

Pazarlama uzmanı Özge Özkan, “Genelde otelde kalıyoruz, ancak yüksek fiyattan dolayı Airbnb’den ev kiraladık” dedi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Kenan Sevkili, Seyda Çaklayan, Perna Süleymanoğlu ve Azra Cilan’ın bildirdiği; Darren Butler’ın yazdığı; Kurgu: Jonathan Spicer, Ali Kukukogmen ve Tomasz Janowski

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.