Eylül 28, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkler, Schengen vizelerine yılda 100 milyon euro harcıyor.

Duran Yılmaz – Ankara

Türkler, Schengen vizelerine yılda 100 milyon euro harcıyor.

Bir uzman, Türk vatandaşlarının vize başvurularının daha fazla denetlendiği ve randevu tarihi almak için aylarca beklemek zorunda kaldığı bir dönemde, Türk vatandaşlarının Schengen vizesi almak için yılda yaklaşık 100 milyon avro harcadığını söyledi.

sınıf=”cf”>

Avrupa ülkeleri için iade edilmeyen vize başvuru ücreti ortalama 120-125 avro iken, Birleşik Krallık için başvuru ücreti vizenin süresine göre 130$ ile 1.105$ arasında değişmektedir. ABD gezileri için bu ücret yaklaşık 200 $ tutacaktır.

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ayhan Zeidinoğlu, “Süre her ülkeye göre değişmekle birlikte iki veya üç ay sonra bir toplantı yapılabilir. COVID-19 salgını bu yoğunluğa neden oldu” dedi.

“Bu rekabeti engelleyen tarife dışı bir engeldir.” diyen Zeidinoğlu, Türk vatandaşlarının yıllık 100 milyon euro Schengen vize ücreti ödediğini kaydetti.

Öte yandan vize işlemleri konusunda danışmanlık hizmeti veren uzmanlar, vize işlemlerinin üç aya kadar sürdüğünü, seyahat planlarını aksattığını ve vize bekleyen binlerce öğrencinin yurtdışındaki okullara gitmek için zorluklara neden olduğunu söylüyor. İş dünyası eylül ayında hızlanacak adil trafik için hazırlanırken.

Uzmanlar, “İşsiz, vasıflı ya da eğitimsiz herkesin yurt dışına çıkmak istemesi nedeniyle son zamanlarda vize başvuruları çok arttı” dedi.

sınıf=”cf”>

Uzmanlara göre adeta bir göç haline geldi. “Başvurulardaki artış, sürecin uzamasına ve randevuların gecikmesine neden olarak vize ret oranlarının artmasına neden oluyor.”

Bir uzman, “Vize aldığımız kişilerin bir kısmı Türkiye’ye dönmüyor, bu da başvuruları inceleyecek” dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne (AKPM) sunulan bir rapora göre, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) genel başkan yardımcısı Ziya Altunaltaş, Türk vatandaşlarının 4’ten Schengen vizelerini reddetti. 2014’teki oran 2020’de yüzde 12,7’dir. Altunyaldız, zorunlu Avrupa vizesinin siyasi amaçlı bir yaptırım aracı olarak kullanıldığını söyledi.

READ  Hindistan'ın adı Türkiye'nin yoluna girecek mi?

Altunyaldız, AB’nin konuya yaklaşımını eleştirdi. Üye Devletler bundan vazgeçmelidir. Komisyon tarafından kabul edilen raporunun Genel Kurul’a sunularak komisyon tavsiyesi olmasını umuyor.

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, CHP Milletvekili Utku Çakırözer, randevu tarihlerinin birkaç ay sonra verilmesinin, özellikle eğitim, sağlık veya iş için kısa süreliğine gitmesi gerekenler için büyük hüsrana yol açtığına dikkat çekerek, “Transit vizeler bile moda oldu. bir sorun. Avrupa üzerinden başka bir kıtaya seyahat etmek için vize almak birkaç ay sürer.

sınıf=”cf”>

Çakırözer, Dışişleri Bakanlığı’nın bu sorunlara kayıtsız kaldığını, bunun kabul edilemez olduğunu ve müdahale etmesi gerektiğini söyledi.

Türkler,