Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkler ve İsrailliler Hamas’la savaşın ortasında ticaret ambargosunu kaybetti

Türkiye’nin İsrail ile ticaretini sona erdirme kararının ardından Türk işletmeleri mali darbeyle karşı karşıya kalırken, İsrailli işletmeler ise ithal mallar için alternatif kaynaklar arıyor.

The Media Line’dan daha fazla habere git themedialine.org

Eski Merkez Bankası Başkanı Bülent Güldekin şunları söyledi: Medya hattı Yasak, İsrail’le iş yapan sektörlerde uzmanlaşmış şirketleri engelleyecek.

The Media Line’dan daha fazla haber için themedialine.org adresini ziyaret edin.

“Bu onlar için önemli bir iş ve zarar görecekler” dedi.

Türkiye Ticaret Bakanlığı Cuma günü yasağı duyurdu ve İsrail Gazze’ye yardıma “engelsiz” izin verene kadar ülkenin İsrail ile ticarete devam etmeyeceğini söyledi.

Geçmişte diplomatik krizlere rağmen iki ülke arasındaki ticaret devam ediyordu.

Arkas Holding’e ait Türk bayraklı konteyner gemisi Bernard A, Karadeniz’e doğru yol alıyor, İstanbul, Türkiye, 24 Temmuz 2018. (Kaynak: REUTERS/MURAD SEZER)

Ekonomik Karmaşıklık Laboratuvarı’na göre, Türkiye’nin İsrail ile ticaretinin 1995’teki 288 milyon dolardan 2022’de 7 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Türkiye’den İsrail’e yapılan başlıca ihracatlar arasında otomobil, çelik, giyim ve elektronik gibi tarım ürünleri yer alıyor.

İhracatçı firmalar alternatif arıyor

Reuters Cuma günü bazı ihracat şirketlerinin ürünlerini İsrail’e ulaştırmak için alternatif yollar aradığını bildirdi. Bir çikolata şirketi Reuters’e yasağın “büyük maddi kayıplara” yol açacağını söyledi.

Sık sık Türkiye’ye seyahat eden Pensilvanya Üniversitesi Wharton İşletme Fakültesi’nden finans profesörü Güldekin, Türk ihracatının düşük fiyat etiketinin İsrail’e yönelik çekiciliğinin bir parçası olduğunu söyledi. Türkiye’den İsrail’e mal göndermek, Çin gibi uzak ülkelerden mal göndermekten daha ucuzdur.

Bloomberg’in kararı Perşembe günü ilk kez ismi açıklanmayan Türk kaynaklara dayanarak bildirmesinin ardından İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz X, sosyal medya sitesinde Türkiye’yi “İsrail’in ithalat ve ihracatına yönelik limanları bloke ederek anlaşmaları ihlal etmekle” suçlayan bir paylaşım yaptı.

Onlarca yıl önce Türkiye ve İsrail, 1997 yılında yürürlüğe giren ve tarife ve tarife dışı engelleri ortadan kaldıran bir serbest ticaret anlaşması imzaladı.

READ  Grand Turk'teki Church Folly ve West Road köprüleri resmen açıldı

Hayfa Üniversitesi’nde denizcilik ve liman ekonomisi alanında öğretim görevlisi olan Yigal Mavor, The Media Line’a İsrail hükümetinin yasak nedeniyle Dünya Ticaret Örgütü gibi uluslararası finans kuruluşlarına şikayette bulunmayı planladığını söyledi.

“[It] Bu talimatla birçok prosedür ve uluslararası anlaşmanın ihlal edildiği görülüyor” dedi.

Türkiye’nin İsrail ile ticareti kesme kararı, tüketicilere yönelik fiyatları şu anda artırmanın yanı sıra, İsrailli şirketlerin Türkiye pazarındaki uzun vadeli güvenine de zarar verecek ve etkileri Gazze’yle mevcut savaşın sona ermesinden sonra da devam edecek.

Gazze’deki savaş öncesinde Türkiye ile İsrail, ekonomik ilişkiler merkezli bir yakınlaşma içerisindeydi. Ankara özellikle enerji sektöründeki bağları geliştirmekle ilgilendi.

Hamas ile İsrail arasındaki savaş devam ederken, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail’e yönelik eleştirileri yoğunlaştı. Türkiye’deki kitlesel İsrail karşıtı protestolara rağmen ticaret devam etti.

Erdoğan’ın yasağının bir nedeni, geçen ay ülke çapında yapılan yerel seçimlerin Türkiye hükümetindeki güç dengesini değiştirmesiydi. Sert İslamcı Yeni Refah Partisi oyların yüzde 6’sından fazlasını kazandı, bu da Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi’nin oylarının azalmasına ve laik muhalefetin büyük kazanımlar elde etmesine yol açtı.

Yeni Refah Partisi, geçen yılki cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde Erdoğan’ın partisiyle ittifak kurmuş, ancak yerel seçimlerde Erdoğan’ın aleyhine dönmüş ve Türkiye’nin İsrail ile ticaretini eleştirmeye devam etmişti.

Güldekin, “Erdoğan için çok zordu, bu yüzden parçalanmış siyasal İslamcı parti onu bu duruma düşürdü.” dedi.

Türk ihracatçılarına verilen darbe, döviz kurundaki düşüş ve tüketim malları fiyatlarındaki büyük artışlar da dahil olmak üzere ülkede yıllardır süren ekonomik sıkıntının ardından geldi. Mart ayında Türkiye’de resmi enflasyon yüzde 68,5 oldu.

Ancak geçen hafta kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye’nin kredi notunu B’den B+’ya yükseltmesiyle zor durumdaki ekonomi yeniden canlandı.

READ  Akdeniz tarzı Turks & Caicos Resort Rock House, Mayıs'ta açılıyor - Rob Report

Güldekin, yeni yetkililerin enflasyonla mücadele için faiz oranlarını artırmak da dahil olmak üzere ekonomiyi daha muhafazakar politikalara yönlendirmesi nedeniyle yeni tahminin hükümet personelinin değişmesinden kaynaklanabileceğini söyledi.

Güldekin, “İlerleme kaydedildi. … Ancak rahat hissetmek için hala gidilecek uzun bir yol var” dedi.