Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkler yüksek enflasyon nedeniyle Kurban Bayramı’nda kurban bulmakta zorlanıyor

Yüksek enflasyonun yerel çiftçilerin hayvan satmasını ve vatandaşların hayvan satın almasını zorlaştırması nedeniyle, Türk aileler geleneksel Kurban Bayramı hayvan kurbanını gerçekleştirmek için mali açıdan zorluk çekiyor.

Yaygın olarak Kurban Bayramı olarak tercüme edilen Kurban Bayramı, sığır veya koyun gibi hayvanların maddi gücü yeten kişiler tarafından kurban edildiği iki büyük İslami bayramdan biridir. Bayramlarda kesilen hayvanların etlerinin bir kısmı aileye, dostlara ve hayır kurumlarına dağıtılıyor. Kurban Bayramı Müslümanlar tarafından 16-19 Haziran tarihleri ​​arasında kutlanıyor.

Fiyatlardaki artış çiftçileri ve Kurban Bayramı’nda kurban kesmek isteyen insanları zor durumda bıraktı. Türkiye’deki pek çok çiftçi, geçen yıla göre çok daha az kurbanlık hayvan satabildiklerini söyleyerek, hayvan yetiştirme maliyetlerinin artmasından ve bunun da fiyatlarını önemli ölçüde etkilediğinden yakınıyor.

Türkler yıllardır hızla artan enflasyonun sıkıntısını çekiyor ve Ekim 2022’de yüzde 85’e ulaşıyor.

Türkiye’nin istatistik otoritesi Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre enflasyon mayıs ayında yüzde 75,4 seviyesinde gerçekleşti, ancak bağımsız bir ekonomist grubu olan ENAG’ın hesaplamaları şu şekilde gerçekleşti: tavsiye edilen Aslında yüzde 120,7’ydi, resmi rakamın çok üzerindeydi.

Yüksek enflasyon Türklerin temel ihtiyaçlarını bile karşılamasını zorlaştırıyor.

Türk basınında çıkan haberlere göre, başkent Ankara’da büyükbaş hayvan fiyatı geçen yıla göre yüzde 238 artarak 220 bin TL’ye (6 bin 811 dolar), koyun fiyatı ise yüzde 300 artışla 15 bin TL (464 dolar) arasında değişti. ve TL. 20.000 (619 $).

Milliyetçi İYİ Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Hakan Şeref Olgun, çarşamba günü Türk basınına, ekonomik koşullar nedeniyle Türklerin bayramlarda kurban kesmesinin “imkansız” olduğunu söyledi.

“Sadece dar gelirli vatandaşlarımız değil, orta gelirli vatandaşlarımız da artık kurbanlık bulmakta zorlanıyor” diyen Milletvekili, devletin emeklilere bayram ikramiyesi olarak dağıttığı yalnızca 3 bin TL’nin (92 dolar) kendilerine izin verdiğini sözlerine ekledi. Küçük bir dümenin dörtte birini satın alın.

READ  'Türk halkı mercimek çorbasını sever'

Çözüm olarak et ithalatı mı yapılıyor?

Artan fiyatlar üzerine Nikdei’de çiftçilerle bir araya gelen ana muhalefetteki Cumhuriyetçi Parti (CHP) milletvekili Ömer Fethi Kurer, yerel basında çıkan haberlere göre bu yıl kesilen hayvan satışlarında önemli bir düşüş yaşandı. Hayvancılığın artması, hayvancılığın maliyetinin artması ve sektörün karşılaştığı zorluklar.

Çiftçiler geçen yıla göre küçük inek satışlarında yüzde 10 ila 20, büyük inek satışlarında ise yüzde 30 ila 40 oranında düşüş yaşandığını söylüyor.

Türk hükümetinin insanlara ucuz et sağlamak için yurt dışından et ithal ettiğini ancak bunun uzun vadeli bir çözüm olmadığını söyledi.

2023-2024 yılları arasında Türkiye’ye 1 milyon ithal hayvanın girdiğini hatırlatan Gürer, uygun fiyatlı et sıkıntısı sorununun yerelde çözülmesi gerektiğini belirterek, hayvancılık maliyetlerindeki artışa çözüm bulunmazsa sorunların daha da artacağı uyarısında bulundu. Hükümet tarafından desteklenmektedir.

Ziraat Mühendisleri Odası başkanı Bucky Remsey Suissemes, Gurr’un endişelerini paylaştı. Artı Gerçek haber sitesine yaptığı açıklamada, hükümetin 2010’da başlayan ve yıllardır devam eden et ithalatına bağımlılığını azaltması ve artan kırmızı et fiyatları sorununu çözmek için çiftçilerin yem giderlerine de el atması gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz birkaç yılda Türkiye, yüksek enflasyon ve işsizliğin yanı sıra zayıf insan hakları sicili ile bozulan bir ekonomiyle boğuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomiyi kötü yönetmesi, ülkenin kasasını boşaltması ve tek adam rejimi kurmasıyla eleştirildi ve bunun ülkenin ekonomik çöküşüne katkıda bulunduğu söyleniyor.

Hoşuna gitti mi? Bir dakikanızı ayırıp Patreon’da Turkish Minute’u destekleyin!

Patreon'da Patron Olun!