Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkler yükselen enflasyona ayak uydurabilmek için kiralar karşısında “şaşkına dönmüştü”.

12 Nisan 2022’de İstanbul’un Asya bölgesindeki yerleşim alanlarının görünümü. REUTERS / Dilara Şenkaya

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

  • Hükümet, konut fiyatlarının geçen yıl %20 oranında arttığını söyledi.
  • Sektör verileri kriz geldiğinde kiraların ikiye katlandığını gösteriyor
  • İstanbul’daki kiracılar gerçek yükselişin daha da yüksek olduğunu söylüyor
  • Tüketici enflasyonu yüzde 61’e düştü ve lira dolar karşısında
  • Uzmanlar konut talebinin arzdan fazla olduğunu söylüyor

İSTANBUL, 14 Nisan (Reuters) – İstanbullu yoga eğitmeni Seren Tabak, geçen ay evini aramaya karar verdiğinde maaşının büyük kısmını ev masraflarına harcamaya hazırdı, ancak sektör rakamları kiraların bir yılda ikiye katlandığını gösteriyor. Sahip olmak.

Ancak emlakçıların ayda 6.000 lira (410 $) fiyat verdiğini ve bir emlak web sitesinin şehirdeki bir veya iki yatak odalı dairelerin ortalamasını önerdiğini söylüyor.

Hüsrana uğrayan 27 yaşındaki, yüksek enflasyon, zayıflayan lira para birimi, sıcak emlak piyasası ve bazı endüstri uzmanlarının erken bir konut krizi olarak değerlendirdiği birçok kurbandan biri olan yerel nüfus gibi faktörlerin tetiklediği aramayı şimdi terk etti. Göçmenlerin gelişimi ve düzenli katılımı.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Erkek arkadaşıyla ayda 8 bin liralık bir daireyi paylaşan Tabak, “Bu kirayı almak için evde kalmam ve başka bir şey harcamamam gerekiyor” dedi.

“Kafam karıştı. İyi olacağından emin değilim.”

Türkiye İstatistik Kurumu’na göre, Aralık ayında ülke genelinde artmaya başlayan ortalama kiralar, Mart ayında %19,7 ile rekor düşük seviyeye ulaştı.

Fahşehir Üniversitesi tarafından emlak sitesi EmlakJet ve rakip Sahibinden’den analiz edilen veriler, bu dönemde kiraların neredeyse iki katına çıktığını gösteriyor – ancak temel düzeydeki kanıtlar, bunun hafife alındığını gösteriyor.

READ  Durk Nippon, sigorta performansını artırmak için HPE GreenLake ile teknolojiyi sigortalıyor

Halkla ilişkiler uzmanı Aifer Aidin, ev sahibinin kendisine bir akrabasının taşınması için Ocak ayının ilk ayında 2500 lira ödeyeceği dairesini terk etmesi için baskı yaptığını söyledi. Benzer mülklerin kirası şu anda 7.000-8.000’dir. lira

Aidin, “Aylık gelirimizin altıda birini kiraya harcadık. Şimdi (benzer bir yerde bile) maaşımıza zam gelse bile gelirimizin üçte birini harcamak zorundayız” dedi.

Aydın şu anda beklemede, ancak diğerleri, ev sahiplerinin kiracıları tahliye etmesini veya 12 aylık ortalama tüketici fiyat enflasyonunun (TÜFE) üzerinde kira yükseltmesini yasaklayan bir yasaya rağmen kiralık konuttan tahliye edildiğini söylüyor. Geçen ay maksimum %61 idi.

Ev sahipleri bu tür şeylerle mahkemede savaşabilir – bazen yapabilirler.

Kiralar ‘Dolara Karşı’

EmlakJet CEO’su Tolka Idikat’a göre, bazı ev sahipleri döviz kayıplarını dengelemenin bir yolu olarak kira gelirlerini kullanıyor ve liranın dolar karşısında yüzde 10 değer kaybetmesi Mart 2021’in ortalarında yüzde 44 oldu.

“Gayrimenkul yatırımcıları dolar karşısında getirilerini artırmaya çalışıyor” dedi.

Pek çok ekonomist, artan enflasyon karşısında liranın sıkıntıları – ve Türkiye’nin daha geniş ekonomik sorunları – karşısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından geçen yıl tasarlanan olağandışı faiz indirimlerinin sürekliliğini buldu.

Aracı kurum Gedik Investments’ta ekonomist olan Sergei Konenkler, kesintilerin genel olarak fiyatları düşürdüğünü ve “gayrimenkul fiyatlarının artmaya devam etmesinin şaşırtıcı olmadığını” söyledi.

Muhalefet milletvekillerinden Özgür Karabat bu hafta “iç kaos” konusunda uyardı.

Mart’ta sona eren yılda ülke genelinde ortalama aylık kira, asgari ücretten önemli ölçüde daha yüksek olan 3.746 lira ile %95,5 ve İstanbul’da 6.116 lira – 4.250 lira ile gerçekleşti.

Türkler, 2020’de yüzde 47’ye kıyasla gelirlerinin yüzde 61’ini kiraya harcıyor” dedi.

Hükümet, artan ihracat ve düşük küresel enerji fiyatlarının enflasyonu azaltacağını söylüyor. daha fazla oku

READ  Artık Turks ve Caicos'taki Prens Tropik Ada Sarayı'nda kalabilirsiniz.

Ancak emlak departmanı nefes almadı.

Idicott, krize ek olarak, COVID-19 nedeniyle inşaat faaliyetlerinin azalması ve son üç yılda her yıl piyasaya yalnızca 500.000 yeni konutun girmesiyle birlikte yılda 1 milyon talebe kıyasla olduğunu söyledi.

Pahalı ithal hammaddeler nedeniyle “şirketler yeni projeler yapmak istemiyorlar” diyen Bakan, arz artsa bile hanehalkı yükünü azaltmanın dört yılı bulabileceğini de sözlerine ekledi.

Emlakçı Damer Kungor, salgının yarattığı ihtiyaçların kiracıları daha da sıktığını söyledi. Kimse ev bulamıyor ve varsa daha yüksek kira ödemekten başka çare yok” dedi.

(1 dolar = 14.5840 lira)

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

İstanbul’da Birsen Altayılı ve Ankara’da Nevşat Thevranoklu’dan Ek Raporlama; Düzenleme Jonathan Spicer ve John Stone Street

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.