Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türklerin çoğunluğu Türkiye’nin kötü yönetildiğini düşünüyor: anket

Bayanett haber sitesine göre, yakın zamanda yapılan bir anket, Türk halkı arasında ülkelerinin yönetilme şeklinden yüksek düzeyde memnuniyetsizlik olduğunu ortaya koydu; yüzde 57’si olumsuz görüşe sahip.

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin 26-29 Nisan tarihleri ​​arasında Türkiye genelinde 2 bin 222 kişiyle yaptığı araştırmaya göre, Mart ayında ülkenin kötü yönetildiğini düşünenlerin oranı yüzde 51,5 oldu.

Şirkete göre, Türkiye’deki rejimden memnun olmayanların sayısının bu kadar kısa sürede hızla artması, 31 Mart yerel seçimleri sonrasında ortaya çıkan “yeni siyasi ortam” ile açıklanabilir.

Yerel seçimlerde ana muhalefetteki Cumhuriyetçi Parti (CHP) ortaya çıktı 47 yıl sonra ilk kez iktidara gelen parti yüzde 37,7 oy alarak önemli şehirlerin kontrolünü elinde tutarken, diğer bölgelerde de önemli kazanımlar elde ederken, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) 22 yıl aradan sonra ilk kez , oyların yalnızca yüzde 35,4’ünü kazanarak ikinci oldu ve eski kalelerinin çoğunda Başarısız oldu.

Pek çok kişi AKP’nin seçim yenilgisini enflasyonun yüzde 65’in üzerinde olduğu, yüksek işsizlik oranları ve zayıflayan satın alma gücü gibi ülkenin ekonomik ortamına bağladı.

Benzer bir gelişmede Türkiye’nin iyi yönetildiğini düşünenlerin oranı Aralık’ta yüzde 24,2 iken Nisan’da yüzde 20,6’ya düştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin yerel seçimlerdeki yenilgisinin ardından seçim sonuçlarını objektif bir şekilde değerlendirip kamuoyunun beklentileri doğrultusunda parti içinde gerekli değişiklikleri yapacağı sözünü verdi.

Hoşuna gitti mi? Bir dakikanızı ayırıp Patreon’da Turkish Minute’u destekleyin!

Patreon'da Patron Olun!