Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türklerin ikinci el telefon talebi yeni fiyatlar arttıkça artıyor – Xinhua

Türklerin ikinci el telefon talebi yeni fiyatlar arttıkça artıyor – Xinhua

Bir müşteri 5 Ekim 2023’te Ankara, Türkiye’deki bir cep telefonu mağazasında ürün seçiyor. (Mustafa Kaya/Xinhua aracılığıyla bildiri)

kaydeden Purak Akıncı

Ankara, Ekim. 6 (Xinhua) — Ulusal para birimindeki değer kaybı nedeniyle yeni akıllı telefon fiyatlarının hızla artmasıyla birlikte Türk tüketicilerinin, özellikle de gençlerin, kullanılmış ürünleri daha uygun fiyatlarla satın alma ilgisi giderek artıyor.

Alman tüketici elektroniği perakendecisi MediaMarkt’ın Türkiye CEO’su Faruk Kocabaş, “İkinci el akıllı telefon pazarı bugünlerde oldukça hareketli” dedi.

Milliyet Daily’ye yaptığı açıklamada, “Tüketiciler yüksek fiyatlarla karşı karşıya ve daha ucuz alternatifler arıyor. Kullanılmış veya yenilenmiş akıllı telefonlara yöneliyorlar.” dedi ve bu yıl ülkede 300.000 ila 500.000 arası yenilenmiş telefonun satılacağını tahmin etti.

İthal akıllı telefon fiyatlarındaki artışın temel nedeni yerel para biriminin ABD doları veya Euro karşısında değer kaybetmesidir. Yüzde 60’ı aşan enflasyon, hayat pahalılığı krizi ve yüksek vergiler de cep telefonu pazarındaki dalgalanmaların sorumlusu.

İkinci el cep telefonları 5 Ekim 2023’te Ankara’da bir cep telefonu mağazasında görüldü.. (Fotoğraf: Mustafa Kaya/Xinhua)

Ankara’nın popüler Tunalı Hilmi Caddesi’nde akıllı telefon mağazası sahibi Kwen Işık, Xinhua’ya, kullanılmış cihazların yepyeni görünecek ve çalışacak şekilde yenilendiğini söyledi.

Işık, milyonlarca işçinin asgari ücretinin 11 bin 402 lira olduğu bir ülkede, insanların maliyeti 75 bin liraya (2 bin 723 dolar) kadar çıkan yeni üst düzey akıllı telefonları karşılayamayacağını söyledi.

Yeni cep telefonlarının fiyatlarındaki artış kısmen akıllı telefonlara uygulanan verginin artmasından kaynaklanıyor. Temmuz ayında Türk hükümeti, diğer vergi artışlarının yanı sıra yabancı akıllı telefonlara ilişkin kayıt vergisini de, Şubat ayında yaşanan yıkıcı depremlerden olumsuz etkilenen güneydoğu illerindeki yeniden inşa projelerinin finansmanına yardımcı olmak amacıyla üç katına çıkardı.

Yurt dışından satın aldığı akıllı telefonla ülkeye giren tüm yabancıların ve Türk vatandaşlarının, 120 gün içerisinde akıllı telefonunu kaydettirmesi ve vergi ödemesi gerekiyor.

READ  Sert satışlara rağmen Türkler 'Erdoğan doları' konusunda temkinli

Mağaza sahibi, “Yenilenmiş bir telefonun fiyatı yenisinin yarısı kadar olduğundan insanlar bu cihazları tercih ediyor” dedi.

5 Ekim 2023’te Ankara, Türkiye’de sokakta telefonda bir kadın konuşuyor. (Fotoğraf: Mustafa Kaya/Xinhua)

Ancak bazı müşteriler, arka planını bilmedikleri için kullanılmış telefon istemediklerini söylüyor.

Üniversite öğrencisi Osan Şenol bir akıllı telefon mağazasının önünde Xinhua’ya şöyle konuştu: “Kullanılmış bir telefon satın almanın biraz riskli olduğunu düşünüyorum çünkü nasıl kullanıldığını ve çalışıp çalışmadığını bilmiyor olabilirsiniz.”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, artan tüketici elektroniği fiyatları sorununu çözmek için Eylül ayı sonlarında milyonlarca üniversite öğrencisinin vergiden muaf bir akıllı telefon veya dizüstü bilgisayar satın almasına izin verecek bir plan duyurdu, ancak planın yalnızca geçerli olduğunu kaydetti. Yerel olarak geliştirilen cihazlar için.

Bu girişime rağmen, bir akıllı telefon, düşük gelirli aileler ve onların satın alabilmek için uzun süre birikim yapması gereken gençler için hala çok pahalı. Işık, “Akıllı telefon hayatın bir gereği ama artık lüks haline geldi” diye şikayet etti.