Haziran 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tutulmanın yolu değişti mi? Kentucky için ne anlama geliyor?

Tutulmanın yolu değişti mi?  Kentucky için ne anlama geliyor?

Yolu Indiana ve Kentucky'nin bazı kısımlarıyla kesişen 8 Nisan'daki tam güneş tutulmasına günler kaldı ve yeni araştırmalar, önceki 2024 tutulma haritalarının yanlış olması nedeniyle daha az Kentuckalı'nın bütünlüğü deneyimleyebileceğini öne sürüyor – ancak çok fazla değil.

Bu sonuçlara rağmen, NASA IndyStar'a bir e-postada şunları söyledi: Onun beklentileri Çünkü tutulma değişmedi ve eklendi Butler Üniversitesi Fizik ve astronomi profesörü Brian Murphy, yeni haritanın tutulmayı izleyen milyonlarca Hoosier için pek bir fark yaratmayacağını söylüyor.

Murphy, “Genel rota belki bir mil kadar daralmış olabilir, ancak 185 milden 184 mile çıkmaktan bahsediyoruz” dedi. “Bu yolun kenarına yakınsanız, her şeyi gördüğünüzden emin olmak için merkeze en az birkaç mil gidin.”

Tam güneş tutulmasını izlemek: 2017'de eski Başkan Trump, tam güneş tutulması sırasında ne yapılmaması gerektiğini tam olarak gösterdi

Oynar

Bir sonraki tam tutulma ne zaman? Toplam rota 8 Nisan için belirlendi

Tam güneş tutulması 8 Nisan'da Teksas'ta 13:27 EST'de başlayıp Maine'de 15:35 EST'de sona erecek şekilde gökyüzünde görülmesi planlanıyor. Amerika Birleşik Devletleri üzerinde görülebilen son güneş tutulması 2017'de gerçekleşti ve 2024 yılına kadar bir daha bu şekilde görülemeyecek.

Haber değeri olan

İşte yeni tutulmanın yolu ve bunun neden önemli olduğu hakkında bildiklerimiz:

2024'te tam güneş tutulmasının yolu değişecek mi?

Salı ve Çarşamba günkü birçok medyada çıkan haberler, 2024 güneş tutulmasının yolu veya ay güneşi kısmen kapattığında ayın gölgesinin Dünya'nın üzerinden nereden geçeceği hakkındaki tahminleri sorguladı. John Irwin'e göre öngörülen yol bir mil kadar uzakta olabilir.

Blog sitesi için güneş tutulması verilerini hesaplayan Irwin Becil unsurlarıpiyasaya sürülmüş Yeni güncellenen tahmin Tutulmanın yolu için. İlk olarak Forbes bundan bahsetmiştiIrwin'in bulguları Meksika, Kuzey Amerika ve Kanada'daki yüzlerce kasaba ve şehrin güneş tutulmasını kaçırdığını gösteriyor.

READ  Bakteriler anıları saklayabilir ve nesillere aktarabilir: ScienceAlert

Irwin'in bulgularından etkilenen Kentucky şehirleri arasında yeniden çizilen haritada toplamda yaklaşık yarım mil olan Louisville de yer alıyor. Bu, bölge sakinlerinin artık şehir merkezinin yaklaşık 30 mil kuzeyinde bulunan Indiana, Viyana'da bir topluluk bulamayacağı anlamına geliyor. Ancak Henderson, Morganfield ve Paducah sakinleri yine de tüm bunları evlerinin rahatlığında görebilecek.

Tutulma haritası neden değişti?

Harita, Irwin ve diğerlerinin Güneş'in bilim adamlarının düşündüğünden biraz daha büyük olabilecek büyüklüğünü hesaplama yöntemi nedeniyle değişti.

Alex Genç NASA'nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi yakın zamanda astronomi yayınına şunları söyledi: DünyaGökyüzü Kendisi ve diğer araştırmacılar, 2017'de Kuzey Amerika'yı geçen tam güneş tutulmasının gerçek ve öngörülen yolu arasındaki farklılıkları gözlemlediler ve bu, yeni bir 2024 tutulma haritasının oluşturulmasında değişikliğe yol açtı.

Güncellenmiş Güneş tutulması haritası Forbes'a göre Irwin ve Besselian Elements, Güneş hakkındaki yeni bilgileri kullanarak “tutulmanın daha doğru bir haritasını” oluşturmak için hem Ay'ın hem de Dünya'nın kesin topoğrafyasını hesaba katıyor.

Yeni tutulma haritası ne kadar doğru?

Becilian unsurlarının üyeleri Resmi Facebook sayfası Kendilerini “kendini adamış amatör gökbilimcilerden ve güneş tutulması meraklılarından oluşan bir ekip” olarak tanımlıyorlar. Son bilgilere göre bulguları Space.com'daki makaleHenüz hakem incelemesinden geçmemiştir, bu nedenle dikkatli davranın.

Bu Kentucky için ne anlama geliyor?

NASA, IndyStar'a, nedeni ne olursa olsun tutulmanın ne kadar süreceğini tahmin etmenin zor olması nedeniyle yeni tutulma haritasının toplam yolun kenarında yer alan şehirleri etkileyeceğini söyledi. NASA, şehirdeki birkaç bina arasındaki farkın şu veya bu şekilde toplamın 20, 10 veya 0 saniyesi anlamına gelebileceğini söyledi.

Uzmanlar İnsanları çağırmak Bütünlüğün merkezine yaklaşarak bütünlüğü görmek istiyorlarsa, güvende olmak için tutulma yolunun kenarında yaşarlar.

READ  SpaceX Moon ve Sunrise Starlink Uydu Fırlatma Resimleri

Murphy, “Sınırda kalmayın” dedi. “Toplamda en az 10 ila 30 saniye azalma sağlamak için birkaç mil ilerleyin.”

Güneş Tutulması Haritası: Kentucky için tam tutulmanın güncellenmiş yolu

Güncellenmiş 2024 güneş tutulması haritası nasıl yorumlanır?

Haritadaki sarı çizgi böbreğin merkezidir. Kırmızı çizgi tutulmanın orijinal yolu iken, Irwin'e göre üç turuncu çizgi, izleyicilerin %100 karanlık bulmayı bekleyebilecekleri yerlerin dış sınırlarını gösteriyor. Yüzde 100 karanlığı deneyimlemek isteyenler, tutulmayı turuncu çizgilerin daha derin olduğu bir yerden izlemeli.

Kentucky'deki toplam güneş tutulması izleme süreleri