Ekim 6, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ucho! Deniz uzmanları, deniz süngerlerinin okyanuslardaki gözeneklerini temizlemek için hapşırdığını söylüyor

Kuşlar yapar, sürüngenler yapar ve insanlar bunu “Asho!” ile yapar. – Şimdi, süngerlerin de hapşırabildiği, bu sırada yüzeylerinde mukusta hapsolmuş parçacıkların birikmesini önleyebildiği ortaya çıktı.

Araştırmanın arkasındaki ekip, suda yaşayan organizmaların daha önce “hapşırma” olarak adlandırdıkları kasılmalar geliştirdiği gözlemlenirken, sürecin ayrıntılarının belirsizliğini koruduğunu söyledi.

Artık, kasılmaların beklenmedik bir atık bertarafı biçiminde yer aldığını keşfettiler.

Amsterdam Üniversitesi’nden deniz biyoloğu ve makalenin baş yazarı Dr Jasper de Guig, ekibin canlıların nasıl dışkıladıklarını anlamak için sünger videolarını incelerken keşfettiklerini söyledi.

bir sürü bulduk [ejected] Madde … muhtemelen inorganik parçacıklar, yani kum, tortu, bir süngerin kullanamayacağı, muhtemelen sistemi tıkayan ve atılması gereken şeyler,” dedi de Guege.

Baca süngeri, uzun zamandır tek yönlü bir sistem olduğuna inanıldığından, biraz benzerdir. Besinler içeren su, organizmaya küçük gözeneklerden girer ve filtrelenir, fazla su ve atık maddeler, orifis adı verilen tek bir açıklıktan dışarı atıldıkları merkezi boşluğa akar.

Ancak son çalışma, başka bir atık bertaraf sisteminin yürürlükte olduğunu gösteriyor.

Current Biology dergisinde yazande Gueg ve meslektaşları Karayip boru süngerlerini nasıl bulduklarını bildirdiler, Alessina OkçulukVe Gözeneklerinden beslenme akışına karşı akan sürekli bir mukus akışı vardır – burun akıntısından farklı değildir – onunla birlikte parçacıklar taşır.

Ekip, bu mukusun sünger içinde hızlı yollar oluşturduğunu, işlem sırasında yüzeydeki parçacıkları yakalayıp hareket ettirerek ipliksi kümeler oluşturduğunu söylüyor. Bir sünger hapşırdığında, parçacık bakımından zengin bu mukus, çevredeki alanlara atılır.

Alberta Üniversitesi’nde sünger uzmanı ve araştırmanın ortak yazarı Profesör Sally Lees, “Bu daha önce görmediğimiz bir şey” dedi.

Ayrıca ekip, bu mukus açısından zengin maddenin daha sonra diğer organizmalar tarafından beslendiğini söyledi.

De Guege, “Muhtemelen biraz süngerimsi mukus isteyecek birçok yaratık var” dedi.

READ  Robot, kavisli bir evrenin boşluğunda yüzmenin mümkün olduğunu gösteriyor: ScienceAlert

Ücretsiz günlük bültenimiz olan ilk baskıya abone olun – hafta içi her sabah saat 07:00 GMT’de

Yazarlar, filtrasyon sisteminin tıkanmasını önlemek için partiküllerin organizmanın gözeneklerinden çıkarılması ve yüzeyinden uzaklaştırılması gerektiğini öne sürdüler.

“Bütün bu küçük parçalara sahip olmamanın evrimsel bir avantajı olmalı. [organisms’ pores]Lis, olası bir açıklamanın süngerdeki filtre hücrelerine zarar verebileceğini söyledi.

Bununla birlikte, süngerlerin hapşırmasına tam olarak neyin sebep olduğu, mukusun nasıl hareket ettiği ve bu fenomenin süngerler arasında ne kadar yaygın olduğu da dahil olmak üzere sorular devam etmektedir.

Sünger hapşırma, insan kasılmalarından farklı olsa da, en azından süngerler hava yerine suyu filtreler ve yaklaşık yarım saat hapşırmalarını alır, Lis benzerlikler olduğunu, çünkü her ikisinin de atıkları dışarı atmak için kontrolsüz kasılmalar içerdiğini söyledi.

Lis, “Gerçekten ilginç olan, bunun bir tür evrimsel temel olmasıdır.” Dedi.

Lis, çalışmanın basit bir yaratık gibi görünebilecek şeyler hakkında yeni bilgiler sağladığını da sözlerine ekledi.

“Bu çok hassas ve simetrik bir hayvan, ancak büyüdüğüm hayvanların sahip olması gereken tüm özelliklere sahip olmasa da – önler, arka, gözler, kuyruk, bunun gibi şeyler” dedi. “Sürekli olarak ilişki kurabileceğimiz bir şekilde davranıyor.”