Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna askerlerine o kadar muhtaç durumda ki pasaportlara el koyuyor ve zihinsel engelli bir adamı askere almaya çalışıyor

Ukrayna askerlerine o kadar muhtaç durumda ki pasaportlara el koyuyor ve zihinsel engelli bir adamı askere almaya çalışıyor

Ukrayna Bölgesel Savunma Kuvvetleri üyeleri, 13 Temmuz 2022’de Kiev yakınlarındaki bir ormanda yapılan tatbikatlar sırasında zırhlı personel taşıyıcı üzerinde.
Getty Images aracılığıyla Maxim Marusenko / NoorPhoto

  • Ukrayna, Rusya ile savaşının ortasında daha fazla askere ihtiyaç duyuyor gibi görünüyor.
  • New York Times, askere alma yetkililerinin insanların pasaportlarına el koyduğunu ve zorunlu askerlik yaptıklarını bildirdi.
  • En az bir vakada, işe alım görevlileri zihinsel engelli bir adamı askeri eğitime göndermeye çalıştı.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı yakında üçüncü yılına girerken, avukatlar, aktivistler ve diğer kişilere atıfta bulunan yeni bir asker toplama çabası raporuna göre, Ukrayna daha fazla birliğe o kadar çaresiz durumda ki, asker toplayanlar insanların pasaportlarına el koydu ve zihinsel engelli bir adamı askere almaya çalıştı. sivilleri ilgilendiriyordu.

58 yaşındaki Ukraynalı bir taksi şoförü New York Times’a “Burada kaos var” dedi. rapor Cuma günü, Ukraynalı asker toplayıcıların Rusya’ya karşı kanlı savaşta Doğu Avrupa ülkesinin insan gücünü desteklemek için uyguladıkları saldırgan taktiklerin ayrıntıları yayımlandı.

Misilleme korkusuyla adını açıklamayı reddeden Ukrayna’nın Kitzman kentinden taksi şoförü, gazeteye askeri personel alım yetkililerinin pasaportuna el koyduğunu ve tıbbi muayeneden günler sonra pasaportunu kendisine iade etmediğini söyledi.

Yerel halk yeni yayın organına Kitzman’daki işe alım görevlilerinin “insan kaçıranlar” olarak ün kazandığını söyledi.

The Times, iki düzineden fazla avukat, aktivist, asker, askere alma uzmanı ve askere alma görevlilerinin aile üyeleriyle askeri personel alımı yapanların güçlü silah stratejileri hakkında konuştuğunu söyledi.

Avukatlar ve aktivistler medyaya, fiziksel gücü de içerdiği iddia edilen saldırgan taktiklerin işe alım görevlilerinin yetki sınırlarını aştığını ve bazı durumlarda açıkça yasa dışı olduğunu söyledi.

READ  Gabon'daki subaylar askeri darbe duyurdu ve Başkan Ali Bongo'yu tutukladı

Diğer ordulara benzer şekilde Ukrayna, engellilik veya hastalık da dahil olmak üzere belirli koşullar altında zorunlu askerlik konusunda istisnalar uygulamaktadır.

Ancak Times’a göre, en az bir vakada Ukraynalı askere alma yetkilileri, depresyon tedavisi gören 36 yaşındaki zihinsel engelli bir adamı askeri eğitime göndermeye çalıştı.

Gazete, askeri belgelere dayandırarak, Hrihori Harasim adlı şahsın belirli kısıtlamalarla görevden aklandığını ve seferberliğe çağrıldığını bildirdi.

Harasim’in askere alınmasını engellemeyi başaran avukat Tetiana Vivchak, Times’a “Çocukluğundan beri zihinsel engelli olan bir kişiyi orduya çağırdılar” dedi.

Fevchuck, işe alım görevlilerinin saldırganlık vakalarının “son altı ayda dramatik bir şekilde” arttığını söyledi.

Sadece Kasım ayında seferberliğe ilişkin 200’den fazla mahkeme kararının bulunduğunu bildiren The Times’a göre bazı Ukraynalı erkekler, yasa dışı askere alma bildirimleri ve zorla seferberlik olduğunu iddia ettikleri durumlarla mücadele etmek için mahkemelere başvurdu.

Fevchuck, Times’a “Ordu cezasızlık hissediyor” dedi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, zorla askere alma suçlamalarına The Times’a yaptığı açıklamada şu sözlerle yanıt verdi: “Seferberlik ve terhis mevzuatında şu anda Verkhovna Rada’da (ülkenin parlamentosu) değişiklikler yapılıyor”.

Açıklamada, onaylanması halinde bakanlığın “onaylanan standartları analiz edeceği” belirtildi.

Ukrayna ordusu, Rusya ordusu gibi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Şubat 2022’de ülkeyi işgal etmeye başlamasından bu yana savaş alanında ağır kayıplar verdi.

Ağustos ayında The Times, ABD’li yetkililerin savaşta 70.000 Ukraynalı askerin öldürüldüğünü ve 120.000 kadar da yaralandığını tahmin ettiğini bildirdi. Bu sayıların o zamandan bu yana doğu Ukrayna’daki yoğun çatışmaların ortasında artması muhtemeldir.

Bu arada Rusya’da savaşta tahminen 350.000 askerin öldürüldüğü ve yaralandığı görüldü.