Eylül 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna güçlerini kaybederken, daha ne kadar savaşmaya devam edebilir?

Ukrayna güçlerini kaybederken, daha ne kadar savaşmaya devam edebilir?

ZHYTOMİR, Ukrayna (AP) – Rus bombardımanında şehit olan kıdemli bir albayın cenazesi tamamlandıktan sonra mezarlık çalışanları bir sonraki çukuru hazırladı. Kaçınılmaz olarak, ölümün Ukraynalı askerleri ön saflara indirme hızı göz önüne alındığında, boş mezar bu şekilde uzun süre kalmayacak.

Albay Oleksandr Makhachik, dul bir kadın olan Elena ile kızları Olena ve Miroslava Oleksandra’yı geride bıraktı. Savaşın ilk yüz günüKabri, başkent Kiev’in 140 kilometre batısındaki Zhytomyr’deki askeri mezarlıkta kazılmış 40 numaraydı.

30 Mayıs’ta Ukrayna’nın doğusundaki Luhansk bölgesinde çatışmaların yaşandığı bölgede öldürüldü. Yakınlarda, Vyacheslav Dvornitsky’nin yeni kazılmış mezarı üzerindeki bir defin duyurusu, 27 Mayıs’ta öldüğünü söylüyor. Diğer mezarlar da 10, 9, 7 ve 5 Mayıs’ta birbirini izleyen günlerde öldürülen askerleri gösterdi. Ve bu sadece bir mezarlık, Ukrayna’nın şehirlerinden, kasabalarından ve köylerinden sadece birinde askerleri dinlenmeye bırakıyor.

Başkan Volodimir Zelenski Bu hafta Ukrayna’nın her gün savaşta 60 ila 100 asker kaybettiğini söyledi. Karşılaştırıldığında, 1968’de günde ortalama 50’den az Amerikan askeri öldü. Vietnam Savaşı’nın en ölümcül yılı Amerikan kuvvetlerine.

49 yaşındaki Makhachik’in Cuma günü cenazesinde saygı duruşunda bulunan silah arkadaşları arasında, 2019 yılına kadar Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı General Viktor Mozenko da vardı. Makhachik, kayıpların daha da artabileceği konusunda uyardı.

The Associated Press’e konuşan Muzenko, “Bu, savaşın belirleyici anlarından biri, ancak doruk noktası değil” dedi. Bu, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’daki en önemli çatışma. Bu, kayıpların neden bu kadar büyük olduğunu açıklıyor. Kayıpları azaltmak için Ukrayna’nın artık Ruslara rakip ve hatta onu aşan güçlü silahlara ihtiyacı var. Bu, Ukrayna’nın aynı şekilde yanıt vermesini sağlayacaktır.”

Rus topçu yoğunluğu, Moskova’nın ilk işgalinden bu yana odaklandığı doğu bölgelerinde çok sayıda can kaybına neden oluyor. 24 Şubat’ta başlatılan Kiev almak başarısız oldu.

READ  Putin ve Erdoğan buluşuyor ve işbirliği gösteriyor ancak tahıl anlaşmasında çok az ilerleme kaydediliyor

Avrupa’daki ABD Ordusu kuvvetlerinin eski başkomutanı emekli Korgeneral Ben Hodges, Rus stratejisini “ortaçağ yıpratma yaklaşımı” olarak nitelendirdi ve Ukrayna’nın Rus bataryalarını yok etmek ve devre dışı bırakmak için ABD, İngiliz ve diğer silahların vaatlerini alana kadar, dedi. , “Bu tür can kayıpları devam edecek.” .

Associated Press ile yaptığı bir telefon röportajında, “Bu savaş alanı, 20 yıldır Irak ve Afganistan’da alıştığımızdan çok daha ölümcül, burada böyle sayılara sahip değiliz” dedi.

“Bu yıpratma seviyesi komutanları ve çavuşları içerecek” diye ekledi. “Daha savunmasız oldukları için çok fazla can kaybı oluyor ve işleri halletmek için sürekli hareket halindeler.”

30 yıldan daha uzun bir süre önce arkadaşının cenazesine katılan Albay Ruslan Shutov, askeri mühendis Makhachik’in mayın tarlaları ve diğer savunmaları döşeyen bir müfrezeye liderlik ettiğini söyledi.

“Bomba başlayınca o ve bir grup sığınağa saklandı. Grubunda dört kişi vardı ve onlardan sığınağa saklanmalarını istedi. Başka bir yere saklandı. Ne yazık ki sığınağa top mermisi isabet etti. saklanıyordu.”

Ukrayna’nın savaştan önce üniformalı yaklaşık 250.000 erkek ve kadını vardı ve 100.000 tane daha ekleme yolundaydı. Hükümet, 14 haftayı aşkın süredir devam eden çatışmalarda ölü sayısını açıklamadı.

Kimse gerçekten kaç Ukraynalı sivilin öldüğünü veya her iki tarafta da kaç savaşçının öldüğünü bilmiyor. Devlet yetkilileri tarafından mağdurların iddialarını doğrulamak imkansızdır – bunlar zaman zaman PR nedenleriyle sayılarını abartabilir veya azaltabilir.

Batılı analistler, Rus askeri kayıplarını birkaç bin kadar daha yüksek tahmin ediyor. Ancak, Ukrayna’nın kayıplarının artmasıyla savaşın kasvetli matematiği, alternatifler bulmasını gerektiriyor. 43 milyonluk bir nüfusa ve bir iş gücüne sahip.

Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nde kıdemli danışman olan emekli Albay Mark Kansian, “Sorun onların işe alınmaları, eğitilmeleri ve ön saflara alınmaları” dedi.

READ  Mariupol'dan gelen büyük konvoy güvenliğe ulaştı, mülteciler 'yıkıcı' kaçıştan bahsediyor

“Savaş şimdi uzun süreli bir yıpratma çatışmasına dönüşüyorsa, alternatifler elde etmek için sistemler inşa etmelisiniz” dedi. “Bu, savaşan her ordu için zor bir an oldu.”

Ukraynalı General Muzenko, Zelensky’nin ağır kayıpları kabul etmesinin Ukrayna’nın moralini yükselteceğini ve daha fazla Batı silahının gidişatı değiştirmeye yardımcı olacağını söyledi.

“Ukraynalılar cephede neler olduğunu ne kadar çok bilirse, direnme iradesi o kadar büyük olur” dedi. “Evet, kayıplar büyük. Ancak müttefiklerimizin yardımıyla onları azaltabilir, azaltabilir ve başarılı saldırılara geçebiliriz. Bunun için güçlü silahlar gerekir.”

___

Juras Kermanu bu rapora Lviv’den katkıda bulundu.

___

AP’nin savaş haberlerini https://apnews.com/hub/russia-ukraine adresinden takip edin.