Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna savaşı gıda fiyatlarını tehdit ederken Türkler ayçiçek yağı almak için acele ediyor

Ukrayna savaşı gıda fiyatlarını tehdit ederken Türkler ayçiçek yağı almak için acele ediyor

İSTANBUL – Ukrayna’daki savaş, Türkiye’de ayçiçek yağı alımı konusunda paniğe yol açtı ve yükselen fiyatlar hakkında düzinelerce “kışkırtıcı” tweet’e yönelik polis soruşturması başlattı.

Savaşın Türkler üzerindeki ekonomik etkisinin erken bir işareti olarak, alışveriş yapanlar hafta sonu temel yemek malzemeleri tedarik ettiler.

Türkiye, Rusya ve Ukrayna’dan büyük miktarlarda ayçiçek yağı ithal etmektedir. A Bitkisel Yağ Üreticileri Derneği Uyarısı Önümüzdeki ay stokların tükeneceği süpermarket raflarında acil bir durum yarattı.

Tahir Büyükhelvacıgil, Türkiye’nin ithalat ihtiyacının yüzde 55’ini ve yüzde 15’ini karşılayan Rusya ve Ukrayna’dan bitkisel yağ taşıyan gemilerin Azak Denizi’nde mahsur kaldıklarını ve çatışma nedeniyle Karadeniz’e giremediklerini söyledi.

Rusya’ya yapılan ödemelerle ilgili sorunlar ve Ukrayna’da bu yılki rekolteleri etkileyen bir savaş olasılığı, bitkisel yağ tedarikiyle ilgili endişeleri artırdı.

Türkiye Gıda Dernekleri Federasyonu’na göre, ayçiçek yağı geçen yıl Türkiye’nin üçüncü büyük gıda ithalatçısı oldu. Buğday, ağırlıklı olarak Rusya ve Ukrayna’dan önemli bir ithalatçıdır.

Haberlere göre 5 litrelik kaplar Ayçiçek yağı kısa sürede tükendi Fiyatların bir günde %25’e kadar artacağını iddia ediyor. Memurlar, ülke genelindeki süpermarketlerde fiyatları kontrol etmek için gönderildi.

Savaş, Türkiye’nin son 20 yılın en kötü ekonomik kriziyle karşı karşıya olduğu bir dönemde geliyor. Pazartesi günü İstanbul Ekonomi Araştırmaları’na göre Türkiye RaporuAnkete katılanların yüzde altmışı, artan gıda ve enerji fiyatlarıyla karşı karşıya kaldıkları için Şubat ayında gelirlerinin giderlerini karşılamadığını söyledi.

Resmi enflasyon oranı şu anda %54,4 bağımsız ekonomistler Bu rakamı %123,8 olarak belirtin. Türkler Pazartesi akşamı benzin ve motorin fiyatlarında daha fazla artış bekliyorlardı ve ürünler bu yılın başından bu yana %50’den fazla arttı.

İstanbul Ekonomi Araştırmaları Genel Müdürü Can Selçuki, “Türkiye’de dünkü paniğin davetsiz ve yersiz olduğu, insanların fiyatlara ne kadar üzüldüğünü gösteren bir durum var” dedi. “Twitter’daki en küçük söylentiler bile kontrolden çıkıp paniklemeye başlayabilir.”

READ  Greilly şehri, bir sonraki polis şefi olarak Adam Durga'yı seçti - Greeley Tribune

Kısa süre önce atanan Tarım Bakanı Wahid Krisi, Pazar günü yemeklik yağ kıtlığını reddeden bir açıklama yaptı. İlk hasada kadar gerekli tüm planlamalar yapıldı” dedi. “Üretim, sektör dağılımı ve ciro paylarımıza bakıldığında ülkemizin yeterli ayçiçek yağı rezervi var. Halkımız endişelenecek bir durumda değil.

Maliye Bakanı Nooruddin Nepati Pazartesi günü yaptığı açıklamada, mevcut ayçiçek yağı rezervlerinin Temmuz ayına kadar süreceğini söyledi.

Bu arada polis, ayçiçek yağı hakkında “yanlış bilgi” paylaşan 45 Twitter hesabıyla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. İçişleri Bakanı Süleyman Choilu, hükümetin “bu milleti kışkırtmak için ne gerekiyorsa yapacağını” söyledi ve onu gıda konusundaki korkuları “manipüle etmekle” suçladı.

İktidar partisinin bir milletvekili, temel eşyaları istiflediği tespit edilirse vatana ihanetle ilgili soruşturma açılması çağrısında bulundu.

Yayın Kurumu Başkanı Ebubekir Şahin, televizyon kanallarını gıda fiyatları konusunda “spekülatif haberler” yayınlamamaları ve “kamuoyu oluşturma” konusunda uyardı.

Birçok kişi, dünyanın en büyük ayçiçek yağı ithalatçısı olan Türkiye’nin tarımsal ithalata dayalı olarak dış etkenlere karşı savunmasız olduğunu savundu.

İstanbul Üniversitesi’nde siyaset bilimi doçenti olan Gwen Gurgen Austen, “Gıda krizinin ortasında, ülkenin ithal tarım ürünlerine bağımlılığı insanları aç bırakıyor.

“Gerçekten de Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, bir kez daha ne kadar korkunç derecede yabancı yanlısı insani sonuçlara yol açabileceğini göstermiştir.

“Savaş öncesi ucuz ekmek çizgisinde zaten mahkum olan insanlar şimdi ekmek fiyatlarındaki yeni artışı korkuyla izliyorlar.”

Diğer ülkeler gibi Türkiye de savaşın dolaylı maliyetlerinden ve artan petrol fiyatlarından etkilenecektir. Ancak geçen yıl dolar karşısında yüzde 44 değer kaybeden Türk Lirası ve Ukrayna ve Rusya ile olan ticari ilişkileri özellikle kırılgan durumda.

Türkiye, bu yaz çok ihtiyaç duyulan döviz enjeksiyonunu sağlamak için her iki ülkeden çok sayıda turiste güveniyor.

READ  Genç Kadınların Liderlik Konferansı: Zor Dersleri Paylaşmak

Selkuki, “Çatışmanın askeri tarafının ne kadar süreceğini henüz bilmiyoruz.” dedi. “Devam ederse, Türkiye üzerinde dramatik bir etkisi olacak. Ama yakında biterse, Türkiye bu riskleri azaltabilecektir.

Bununla birlikte, bu çatışma muhtemelen çoğu Türk için daha fazla zorluğa neden olacaktır. Selguki, “Savaş olmasa bile enflasyon %50’nin üzerinde ve Türk halkı satın alma gücü düştüğü için daha da yoksullaşacak” dedi.