Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna Savaşı: Rusya işgali altındaki Ukrayna'da bir pazarın bombalanması sonucu en az 13 kişi öldü

Ukrayna Savaşı: Rusya işgali altındaki Ukrayna'da bir pazarın bombalanması sonucu en az 13 kişi öldü

KYIV, Ukrayna (AP) – Yerel yetkililer Pazar günü yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın Rus işgali altındaki Donetsk kentinin eteklerindeki bir pazara Pazar günü düzenlenen bombalı saldırıda en az 13 kişinin öldüğünü söyledi.

Donetsk'teki Rus yetkililerin başında bulunan Denis Pushilin, Tekstilchik banliyösüne düzenlenen saldırıda 10 kişinin daha yaralandığını söyledi. Mermilerin Ukrayna ordusu tarafından atıldığını söyledi.

Kiev olayla ilgili yorum yapmadı ve iddialar Associated Press tarafından bağımsız olarak doğrulanamadı.

Pushilin, acil servislerin olay yerinde çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Bölge yetkilileri, yine Pazar günü Rusya'nın Ust-Luga limanındaki kimyasal nakliye terminalinde iki patlamanın ardından yangın çıktığını söyledi. Yerel basında, limanın Ukrayna insansız hava araçları tarafından saldırıya uğradığı ve bunun gaz tankında patlamaya yol açtığı bildirildi.

Yangın, St. Petersburg'un 165 kilometre güneybatısında, Rusya'nın ikinci büyük doğalgaz üreticisi Novatek'in işlettiği tesiste meydana geldi.

Rusya'nın Kengesip bölgesindeki limanın başkanı Yuri Zabalatsky, yaptığı açıklamada herhangi bir can kaybının yaşanmadığını ancak bölgenin yüksek alarma geçirildiğini söyledi.

Haber kaynağı Fontanka, Pazar sabahı St. Petersburg'a doğru uçarken iki insansız hava aracının bulunduğunu ancak Kengesip bölgesine yönlendirildiklerini bildirdi. Associated Press raporları bağımsız olarak doğrulayamadı.

Rusya Savunma Bakanlığı günlük brifinginde Kengesib bölgesinde herhangi bir drone faaliyeti bildirmedi. Rusya'nın Smolensk bölgesinde 4 Ukrayna İHA'sının, Oryol ve Tula bölgelerinde ise 2 İHA'nın düşürüldüğünü sözlerine ekledi.

Rus yetkililer daha önce Perşembe günü St. Petersburg eteklerinde Ukrayna'ya ait bir insansız hava aracının düşürüldüğünü doğrulamıştı.

___

AP'nin Ukrayna'daki savaşa ilişkin haberlerini takip edin: https://apnews.com/hub/russia-ukraine

READ  Artan gerilimler nedeniyle Ortadoğu'ya 900 ABD askeri konuşlandırıldı veya konuşlandırıldı