Mart 25, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Uluslararası Uzay İstasyonunun yeni çeşitli ekibiyle tanışın

Uluslararası Uzay İstasyonunun yeni çeşitli ekibiyle tanışın

Bu hikayenin bir versiyonu CNN’deki The Theory of Theory of Wonders Bilimsel Bülteninde yayınlandı. Gelen kutunuza almak için, Buradan ücretsiz abone olun.CNN

Astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonuna bindiklerinde, sınırların olmadığı bir dünya görürler. Dünya yörüngesinde dönerken birlikte çalışırlar ve bir üye olarak bile aralarında görünür bir sınır yoktur. Jeopolitik ile uğraşan ülkeler aşağıdaki gezegende.

Bu hafta, SpaceX Crew Dragon uzay aracı ile Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden çok çeşitli bir ekip havaya uçtu.

Kapsül, NASA astronotları Nicole Mann ve Josh Casada’yı, Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’ndan astronot Koichi Wakata’yı ve bir SpaceX uzay uçuşunda seyahat eden ilk Rus olan Roscosmos’tan astronot Anna Kekina’yı taşıdı.

Cassada, “Aynı dünyada yaşıyoruz, aynı evrende yaşıyoruz” dedi. “Bazen bunu komşularımızdan tamamen farklı bir şekilde deneyimliyoruz. Hepimiz bunu aklımızda tutabilir… ve harika şeyler yapmaya devam edebiliriz. Ve bunu birlikte yaparız.”

NASA SpaceX Ekip-5 görevi, Şimdi uzay istasyonunda güvenle saklanıyorilklerden biridir.

Nicole Onabu Man Hee Uzaya giden ilk Kızılderili kadın Ayrıca bir SpaceX görevinde görev komutanı olarak görev yapan ilk kadın.

Mann, Kuzey Kaliforniya’da büyüdü ve Round Valley Koruma Alanı’ndaki Wailaki Kabilesinin kayıtlı bir üyesidir. Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyadeleri’nde pilot ve albaydı. Ancak astronot olmak istediğini ve bunun mümkün olduğunu ancak yirmili yaşlarının ortalarında fark etti.

Mann, “Astronot olmanın sadece potansiyel bir hayal olmadığını, aslında elde edilebilecek bir şey olduğunu anladım” dedi. “Sanırım küçük bir kızken bunun bir fırsat ve olasılık olduğunun farkında değildim.”

66 milyon yıl önce bir asteroit Dünya ile çarpışarak dinozorları öldürdüğünde vahşi bir tsunami gezegeni vurdu.

Etki, hayvan ve bitki yaşamının %75’inin yok olmasına neden oldu ve bir dizi feci olaylar zinciri yarattı.

Bir milin üzerindeki dalgalar, Meksika’nın Yucatan Yarımadası yakınlarındaki çarpma kraterinden uzağa itildi ve asteroit etkisinden binlerce mil uzakta okyanus tabanını taradı. Bir tsunami, bir depremden binlerce kat daha aktifti.

Çekirdeklerin çökeltileri de gösterdi ki tsunami kuvvetli zorla Yeni Zelanda adalarının sorunlu kıyıları dünyanın öbür ucunda.

Chandra'nın X-ışını verileri, Cartwell Tekerlek Gökadası'nın Webb Teleskobu görüntüsündeki parlamalara katkıda bulundu.

Arkadaşlarımızdan biraz yardım alıyoruz.

James Webb Uzay Teleskobu, yakın zamanda, evrenin çarpıcı yeni görüntülerini üretmek için diğer iki uzay gözlemeviyle işbirliği yaptı. Bu teleskoplar birlikte çalışarak evrenin daha eksiksiz bir resmini sağlayabilir.

Chandra X-ray Gözlemevi, önceden gizli kalmış yönleri ortaya çıkarmak için Webb’in ilk görüntülerinden bazılarına X-ışını verileri ekledi. X-ışınları patlayan yıldızları, şok dalgasını ve aşırı sıcak gazları tespit etti. Hepsi parlayan pembeler, menekşeler ve mavilerde gölgeli.

Ayrıca, gökbilimciler bir araya geldi Webb ve Hubble verileri Dünya’dan yaklaşık 700 milyon ışıkyılı uzaklıkta bir çift galaksiyi görüntüleyin. Web Bilimciler Casus Olarak cennet gibi Resmin içinde uzak bir galaksi şeklinde bir sürpriz.

Artıklarınızı kompostlamak çevre için iyi olabilir, ancak Bu çevre dostu uygulamada sanat var.

Gıda atıkları, çöplükte zararlı sera gazları üretir ve bunların bir kısmı kompost değildir. Kompostlama, kesimlerin parçalanmasına ve bahçenizin seveceği verimli topraklara dönüştürülmesine yardımcı olmak için yiyecek ve bahçe atıklarını azot, karbon, su ve hava ile karıştırmak anlamına gelir.

Kokan bir kompost yığını yeterli oksijen alamaz ve metan yayar. Bu zararlı gazın ve kokunun oluşmasını önlemek için kompost yığınınızı her iki ila beş haftada bir çevirin.

İklim krizindeki kişisel rolünüzü azaltmak ve bölgemizdeki çevresel kaygıyı azaltmak için yaşam tarzı değişiklikleri hakkında daha fazla bilgi edinin. Bülten Serisi “Hayat Sınırlı Ama Daha Yeşil”.

İsveçli bilim adamı Svante Pääbo, bir Neandertal iskeletinin bir kopyasını sergiliyor.

İsveçli genetikçi Svante Pääbo bu hafta Nobel Tıp Ödülü’nü kazandı. onun için İnsan evrimi ile ilgili soruları yanıtlamak için antik DNA’nın öncü kullanımı.

2010 yılında Papo, bir Neandertal’in ilk genomunu sıraladı ve Homo sapiens’in onunla iç içe geçtiğini keşfetti. Papo ayrıca, soyu tükenmiş yeni bir insan türü olan Denisovalıları ortaya çıkaran fosil parçalarından DNA çıkarmayı da başardı.

Çalışmaları, araştırmacıların insan genlerini Neandertallerin ve Denisovalıların DNA’sıyla karşılaştırmasına izin verdi.

Bu arada, Nobel Kimya Ödülü bilim adamlarına verildi. Moleküllerin nasıl bir arada tutulduğunu çözdüler, Nobel Fizik Ödülü kuantum fizikçilerine gitti Parçacıkların garip davranışlarının kilidini açın.

Bu yeni keşiflere göz atın:

Arkeologlar A’nın parçalarını ortaya çıkardı Efsanevi kahraman Herkül’ü betimleyen yaklaşık 2000 yıllık klasik heykel Kuzeydoğu Yunanistan’da.

Pasifik Okyanusu küçülüyor ve ona yol veriyor Amasya adı verilen yeni bir dev kıtanın oluşması muhtemeldir. Yaklaşık 200 milyon ila 300 milyon yıl içinde.

– a Şili’deki bir teleskoptan yeni görüntü bir kuyruklu yıldız gibi görünebilirama aslında DART uzay aracı geçen ay bir asteroide çarptığında yaratılan inanılmaz derecede uzun bir enkaz izi.

READ  NASA'nın Artemis 1 ay görevini başlatması için geri sayım bugün başlıyor