Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ünlü İngiliz-İrlandalı kaşif Shackleton’un son gemisi Kanada açıklarında bulundu

Ünlü İngiliz-İrlandalı kaşif Shackleton’un son gemisi Kanada açıklarında bulundu

sokak. JONES, Newfoundland (AP) – Antarktika’nın İrlanda doğumlu ünlü İngiliz kaşifi Sir Ernest Shackleton’a ait son geminin enkazı, kaybolduktan 62 yıl sonra Kanada’nın Labrador kıyılarında bulundu. Enkaz, Kanada Kraliyet Coğrafya Topluluğu liderliğindeki uluslararası bir ekip tarafından bulundu.

Dernek, Quest’in Pazar akşamı sonar taramaları kullanılarak 390 metre (1.280 feet) soğuk, dalgalı suyun altında omurgasının üzerinde durduğunu söyledi. Yüksek direği yanında kırık olarak duruyordu ve muhtemelen 5 Mayıs 1962’de gemi buza çarptıktan sonra derinlere doğru sürüklendiğinde çatlamıştı.

Shackleton Quest keşif gezisinin lideri ve keşif gezisinin genel müdürü John Geiger, “Bazı Amerikalıların Quest’i bulmakla ilgilendiğini duymuştum ve aklımda Labrador Denizi’nde yatlarda gezen birkaç milyarder imajı vardı” dedi. Kanada Kraliyet Coğrafya Topluluğu Çarşamba günü Newfoundland, St. John’s’ta bulunan Memorial Üniversitesi Denizcilik Enstitüsü’nde dinleyicilere bir konuşma yaptı.

Geiger, “Bunu doğru şekilde yaptık. Bu kimsenin egosuyla ilgili değil, önemli olan harika hikayeler anlatmak ve insanlığın en iyi niteliklerinden bazılarını kutlamakla ilgili” dedi.

Quest’i büyük tarihi öneme sahip bir gemi olarak tanımladı.

Shackleton’ın 1922’de gemide ölümü, tarihçilerin Antarktika keşiflerinin “kahramanlık çağı” olarak nitelendirdiği dönemin sonunu işaret ediyordu. Kaşif, Güney Kutbu’na üç İngiliz keşif gezisine liderlik etti ve kalp krizinden öldüğünde dördüncü keşif gezisinin ilk aşamalarındaydı. 47 yaşındaydı.

Geiger, Norveç yapımı Quest’in guletli bir buharlı gemi olduğunu ve Shackleton tarafından özellikle Kanada’nın Yüksek Arktik bölgesine seyahat etmek üzere satın alındığını söyledi. Ancak dönemin Kanada hükümeti bu planları iptal etti ve Shackleton, Antarktika’ya yeniden yelken açmaya karar verdi.

Güney Atlantik’teki Falkland Adaları’nın doğusunda, Güney Georgia açıklarında öldü.

Kaşifin ölümünden sonra Quest, Arktik araştırmaları için kullanıldı ve daha sonra bir mühür gemisi olarak orijinal kullanım amacına geri döndü. 1962 yılında Labrador Denizi’nde bir balina avı gezisi sırasında buz nedeniyle hasar gördükten sonra battı.

READ  Ukrayna Savaşı: Lahey'deki Zelensky ve yeni patlamalar Kiev'i sallıyor

Geiger, geminin deniz tabanına çarptığında hasar görmesine rağmen “inanılmaz durumda” göründüğünü söyledi.

Çok pahalı olacağı için yüzeye çıkmayacağını, ancak belgelenip dikkatle inceleneceğini ekledi. Mürettebat, uzaktan kumandalı bir araç kullanarak geminin görüntülerini çekmeye başlamak için muhtemelen yaz sonundan bir süre önce yola çıkacak.

2022 yılında Araştırmacılar Shackleton’ın bir başka gemisi olan Endurance’ı keşfetti Antarktika buzu tarafından yutulduktan bir yüzyıl sonra, 10.000 feet (yaklaşık 3.000 metre) buzlu suyun içinde.

Deniz arkeologları, mühendisleri ve diğer bilim adamlarından oluşan bir ekip, Antarktika Yarımadası yakınında, Weddell Denizi’nin dibindeki enkazın yerini belirlemek için bir buz kırıcı gemi ve su altı insansız hava araçları kullandı.

Endurance22 keşif gezisi, Şubat ayı başlarında Güney Afrika’nın Cape Town şehrinden, 3 metre (1 metre) kalınlığındaki buzları kesebilen bir gemiyle yola çıktı.

100’den fazla araştırmacı ve mürettebattan oluşan ekip, 1915 yılında gemi enkazının kaydedildiği bölgede iki hafta boyunca deniz tabanını taramak için su altı drone’ları konuşlandırdı.

Shackleton, Güney Kutbu üzerinden Antarktika’yı geçen ilk kişi olma hedefine hiçbir zaman ulaşamadı. Aslında daha önceki yolculuklarında Antarktika’yı ziyaret etmesine rağmen başarısız olan dayanıklılık seferi sırasında kıtaya hiç ayak basmamıştı.