Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Uranüs’ün yan yana görüntüleri, NASA’nın James Webb teleskobunun bir zamanlar görülmemiş parlak halkaları keşfederek Hubble’dan nasıl daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor.

Uranüs’ün yan yana görüntüleri, NASA’nın James Webb teleskobunun bir zamanlar görülmemiş parlak halkaları keşfederek Hubble’dan nasıl daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor.

Uranüs’ün Hubble Uzay Teleskobu (solda) ve JWST (sağda) tarafından sırasıyla 2022 ve 2023’te alınan görüntüler. Uranüs’ün halkaları JWST tarafından çok daha ayrıntılı olarak görülebilir.NASA, ESA, STScI, Amy Simon (NASA-GSFC), Michael H. Wong (UC Berkeley), NASA, ESA, CSA, STScI. Görüntü işleme: J. DePasquale (STScI), Insider

  • NASA, güçlü James Webb Uzay Teleskobunu (JWST) Uranüs’e çevirdi.

  • Bu JWST görüntüsü, buz devinin 13 halkasının 11’ini benzeri görülmemiş ayrıntılarla gösteriyor.

  • NASA, görüntünün gezegenin benzersiz ve gizemli kutup başlığına ışık tutabileceğini söyledi.

NASA geçtiğimiz günlerde yeni bir görüntü yayınladı. Uranüs Güçlü James Webb Uzay Teleskobu (JWST) tarafından çekilmiş.

Görüntüler, buz devinin 13 halkasının 11’ini benzeri görülmemiş ayrıntılarla yakalayan güçlü uzay gözlemevi ile gezegenin yepyeni bir yüzünü gösteriyor.

Resimler yan yana görünüyor bir daha Kızılötesi görüntüleme söz konusu olduğunda, NASA’nın diğer uzay gözlemevi Hubble Uzay Teleskobu’ndan JWST ne kadar güçlü.

Webb’in verileri, gözlemevinin yalnızca diğer iki tesis tarafından görüntülenebilen en sönük tozlu halkalara karşı benzeri görülmemiş duyarlılığını gösteriyor: 1986’da gezegenin üzerinden geçtiğinde Voyager 2 uzay aracı ve NASA, Gelişmiş Uyarlanabilir Optiklere sahip Keck Gözlemevi. dedi 6 Nisan’da bir basın bülteninde.

JWST görüntüsü için bir başlıkta "  kutup başlığı "  Uranüs'teki hafif soluk mavi bir alanı gösteren bir okla.

Uranüs’ün kutup başlığının açıklamalı görüntüsü.NASA, ESA, CSA, STScI. Görüntü işleme: J. DePasquale (STScI), Insider

JWST sadece gezegeni ele geçirmedi. Ayrıca, en parlak altı uydusu da dahil olmak üzere Uranüs’ün gezegen sistemine geniş bir bakış attı.

JWST tarafından çekilen görüntü, Puck, Titania, Oberon, Umbriel, Ariel ve Miranda ile çevrili gezegeni gösteriyor.

Kızılötesi bir görüntü, bilinen 27 uydusundan altısı da dahil olmak üzere gezegenin takımyıldızı Uranüs’ü gösteriyor.NASA, ESA, CSA, STScI. Görüntü işleme: J. DePasquale (STScI)

JWST bu görüntüyü 12 dakikalık tek bir pozla yakaladı. NASA, teleskopu doğru çevirerek bunu yapmayı umuyor. Uranüs Yine JWST, buzlu komşumuzun daha iyi çözünürlüklü görüntülerini elde edebilir.

READ  Kozmik üçlü - Ay, Venüs ve Mars - Haziran 2023 gündönümünde.

Uranüs’ün gizemli halkaları etkilemeye devam ediyor

Bu görüntü gezegenin yeni bir görünümünü sağlasa da, bilim adamlarının Uranüs’ün halkalarının fotoğrafını ilk kez çekmiyor.

Voyager 2, hala veri gönderen NASA uzay sondası Lansmanından 45 yıl sonra, 1986’da gezegenin yanından geçerken Uranüs’ün halkaları hakkında fikir verdi.

Grenli siyah beyaz görüntü, Uranüs'ün halkalarının yakın çekimini gösteriyor.

Güneş tarafından arkadan aydınlatılan Uranüs’ün halkalarının görüntüsü. Voyager 2 tarafından 1986’da çekildi.NASA

Sonda, gezegenin etrafındaki bilinen halka sayısını 11’e çıkaran iki yeni, daha sönük halka keşfetti.

Bu iki sönük halka, yalnızca Voyager 2 ve Dünya’daki Keck Gözlemevi tarafından açıkça görülmüştür. Hubble, yaklaşık 20 yıl önce gezegenin bilinen halka sayısını 13’e çıkaran iki sönük dış halka daha tespit etmesine rağmen, bu halkaları hiçbir zaman göremedi.

Yan yana üç resim, halkaların Hubble tarafından görülen farklı görünümlerini gösteriyor.  Bunlar resimlerde soluk görünüyor.

Hubble tarafından 2007-2008’de gözlemlenen halkalarNASA, Avrupa Uzay Ajansı ve M. Showalter (SETI Enstitüsü)

Hubble morötesi ışığı, görünür ışığı ve küçük bir kızılötesi dilimini görürken, James Webb Uzay Teleskobu evrene kızılötesi spektrum aracılığıyla bakar. içinden Daha önce de belirtildiği.

Çok daha büyük ağ Ayna Bu, görüntülerinin, Uranüs’ün bu görüntülerini çekmek için kullanılan ışık spektrumu olan Hubble’ın kızılötesi görüntülerinden daha iyi çözünürlüklü görüntüler sağlayabileceği anlamına gelir.

JWST’den beri Başlatıldı 25 Aralık 2021’de bazılarını gönderdim Çarpıcı görüntüler Evren.

NASA, bir dahaki sefere dikkatini Uranüs’e çevirdiğinde, iki soluk dış halkanın JWST tarafından görülebileceğini umuyor.

Dikkat çeken sadece Uranüs’ün halkaları değil

JWST görüntüsü ayrıca Uranüs’ün gizemli kutup başlığına iyi bir bakış sağlar.

Uranüs Biraz garip Gezegen, muhtemelen binlerce yıl önce Dünya büyüklüğündeki bir ayın yörüngesinden düşmesinin bir sonucu olarak, güneş etrafındaki yörüngesine göre yaklaşık 100 derece eğimlidir.

Bu, gezegenin güneş etrafında dönerken yanlara doğru döndüğü anlamına gelir.

READ  Fizikçiler oda sıcaklığında süper iletkenlik yarışında ilerliyorlar

Uranüs’ün güneş etrafındaki dönüşü 82 yıl sürdüğü için mevsimleri uzun sürer. Her Oran yılında gezegenin yarısı 21 yıllık bir kışa giriyor.

Bilim adamları en çok Uran’da her yaz gelişen benzersiz bir özellikle ilgileniyorlar: güneşe bakan tarafta görünen bir kutup başlığı.

NASA bir basın açıklamasında, “Bu kutup başlığı Uranüs’e özgüdür – kutup yazın doğrudan güneş ışığına girdiğinde ortaya çıkıyor ve sonbaharda kayboluyor” dedi ve ekledi: “Bu Webb verileri, bilim adamlarının şu anda gizemli olan mekanizmayı anlamalarına yardımcı olacak. ”

Orijinal makaleyi şu adreste okuyun: İşle ilgilenen