Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Üst düzey Federal Reserve yetkilileri, yaklaşan faiz oranı indirimlerine ilişkin beklentileri yumuşatmaya çalışıyor

Üst düzey Federal Reserve yetkilileri, yaklaşan faiz oranı indirimlerine ilişkin beklentileri yumuşatmaya çalışıyor

Ücretsiz güncellemelerden haberdar olun

Kıdemli Federal Rezerv yetkilileri, ABD merkez bankasının borçlanma maliyetlerini düşürmeyi düşünmeden önce enflasyonda daha fazla ilerleme görmesi gerektiği konusunda uyararak, yaklaşan faiz oranı indirimlerine ilişkin piyasa spekülasyonlarını yumuşatmaya çalıştı.

Her ikisi de gelecek yılın Federal Açık Piyasa Komitesi’nin oy hakkına sahip üyeleri olan New York Fed Başkanı John Williams ve Atlanta’dan Raphael Bostic’in yorumları, Fed’in faiz artırımının bittiği sinyalini verdikten sonra ABD hisse senetleri ve tahvillerinde bir yükseliş başlatmasından birkaç gün sonra geldi. faiz oranları. Şimdi ne zaman kesmeye başlayacağını tartışıyordu.

Williams, CNBC’ye verdiği röportajda “Şu anda faiz indiriminden bahsetmiyoruz” dedi.

“Geçen yıl boyunca bile öğrendiğimiz bir şey var ki, veriler şaşırtıcı şekillerde hareket edebiliyor. Enflasyondaki ilerleme durursa veya tersine dönerse politikayı daha da sıkılaştırmaya hazırlıklı olmamız gerekiyor” dedi.

Bostic, Cuma günü Reuters’e verdiği röportajda, faiz indirimlerinin “yakında” olmadığını ve ilk kesintilerin 2024’ün “üçüncü çeyreğinde” gelebileceğini söyleyerek mesajını yineledi.

Merkez bankası bu hafta, Fed yetkililerinin gelecek yıl yüzde 0,75 puanlık (Eylül ayında beklediklerinden çeyrek puan daha fazla) ve 2025’te de tam yüzde puanlık bir kesinti planladıklarını gösteren tahminlerini yayınladı.

Federal Reserve Başkanı Jay Powell’ın yakın müttefiki Williams, yüzde 5,25 ile yüzde 5,5 arasındaki mevcut faiz oranının – 22 yılın en yüksek seviyesi – “yeterince kısıtlayıcı” olduğunu söylemekten kaçındı, ancak enflasyon yaklaştıkça bunu kabul etti. İşsizlik oranlarının düşük ve büyümenin düşük olması nedeniyle Fed’in ya bu eşikte ya da bu eşiğe yakın olması muhtemeldir.

Son günlerde finansal piyasalar, Mart ayından itibaren bir faiz indirimini ve 2024 sonuna kadar faiz oranlarında tam bir yüzde puanlık düşüşü giderek daha fazla hesaba katmaya başladı. Düşük Hazine getirileri zaten sermaye maliyetini düşürdü ve finansal koşulları rahatlattı.

Williams, Mart ayında kesintilere başlamayı “düşünmek için bile çok erken” olduğunu söyledi ancak ekonomi daha iyi dengeye ulaştığında ve enflasyon daha da düşerken faiz oranlarını düşürmenin uygun olacağını da kabul etti.

Tahminiyle ilgili olarak Bostic, PCE fiyat endeksiyle ölçülen enflasyonun 2024 sonuna kadar yaklaşık yüzde 2,4’e düşerek Fed’in iki çeyrek puanlık indirim uygulamasına olanak sağlayacağını beklediğini söyledi.

Cuma günü The Wall Street Journal’a konuşan Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee, görünüm konusunda biraz daha temkinli bir tavır sergiledi ve Mart ayındaki faiz indirimine desteğini göz ardı etmedi. “Açıkçası dengeli bir ortama doğru ilerliyoruz ve bunu yaparken, enflasyon düşerken, ne kadar kısıtlayıcı olmak istediğimizi ve görev süresinin istihdam açısından riskler olup olmadığını düşünmeliyiz” dedi. .

Bağımsız bir kurum olan Kongre Bütçe Ofisi’nin Cuma günü yayınladığı tahmin, ABD’nin gelecek yıl resesyondan kaçındığını ancak üretimin 2023’teki yüzde 2,5’tan 2024’te yüzde 1,5’e yavaşladığını gösterdi.

Kongre Bütçe Ofisi’nin tahminleri, işgücü piyasası koşullarının gelecek yıl kötüleşeceğini ve işsizlik oranlarının artacağını, enflasyonun ise “önümüzdeki iki yıl içinde yavaşlamaya devam edeceğini ve Federal Rezerv’in yüzde 2’lik hedef oranına yaklaşacağını” gösterdi.

READ  İlk Cumhuriyet bankası müşteri mevduatlarında 102 milyar dolar kaybetti