Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Utah’taki bir teleskop galaksimizin dışındaki gizemli kozmik ışınları tespit ediyor

Utah’taki bir teleskop galaksimizin dışındaki gizemli kozmik ışınları tespit ediyor
  • Utah’taki bilim insanları, Samanyolu’nun dışından geldiğine inanılan nadir bir kozmik ışın tespit ettiler.

  • Japon güneş tanrıçasından esinlenerek “Amaterasu parçacığı” adını aldı.

  • Teleskop Dizisi’nin bir sözcüsü parçacığın kaynağını “gizemli” olarak nitelendirdi.

Utah Üniversitesi ve Tokyo Üniversitesi’nden gökbilimciler devasa bir varlık tespit etti Çok yüksek enerjiye sahip nadir kozmik ışınlar Samanyolu Galaksisinin dışından geldiğine inanılıyor.

Adını Japon güneş tanrıçasından alan Amaterasu parçacığı bir parçacıktır Çıplak gözle görülemeyen atom altı varlık.

Science dergisinde yayınlanan sonuçlar, enerji rakiplerinin rekor kırdığını ortaya koyuyor “Aman Tanrım” parçacığı 1991 yılında gözlemlendi.

Telescope Array sözcüsü ve çalışmanın ortak yazarı John Matthews, “Aman Tanrım parçacığı ve bu yeni parçacığı kaynağına kadar takip edebilirsiniz ve onu elde etmek için yeterince yüksek enerjiye sahip hiçbir şey yoktur” dedi. Ben ürettim. İşin sırrı bu; neler oluyor?”

Kozmik ışınlar ve yüklü parçacıklar sürekli olarak Dünya’ya yağıyorgenellikle güneşten kaynaklanır. Ancak Amaterasu parçacıkları gibi yüksek enerjili kozmik ışınların istisnai bir durum olduğu ve diğer galaksilerden ve galaksi dışı kaynaklardan geldiği düşünülüyor.

Yakın zamanda keşfedilen parçacık, Utah’ın Batı Çölü’ndeki bir gözlemevi olan Array Teleskobu tarafından tanımlandı. 270 mil karelik bir alan üzerinde 507 yüzey dedektörünün yer aldığı uzay izleme istasyonu, 30’dan fazla yüksek enerjili kozmik ışın tespit ederken, Amaterasu parçacığı en önemli olay olarak ortaya çıktı.

Helikopterle konuşlandırılacak yüzey dedektörleri.Kozmik Işın Araştırma Enstitüsü, Tokyo Üniversitesi

27 Mayıs 2021’de atmosfere çarptı ve “aman tanrım” parçacığının 320 eksaelektronvoltunun hemen altında, yaklaşık 244 eksaelektronvolt hesaplanan enerjiyle 23 yüzey dedektörünü tetikledi.

Amaterasu’nun parçacıkları da dahil olmak üzere gözlemlenen parçacıklar, boşluklardan veya boş uzaydan ortaya çıkıyor gibi görünüyor.

Kökenleri izlenebilen düşük enerjili kozmik ışınların aksine, bunun gibi yüksek enerjili parçacıklar görünüşte boş uzaylardan geliyor gibi görünüyor. Amaterasu parçacığının Samanyolu sınırındaki boş bir bölge olan Yerel Boşluktan kaynaklandığına inanılıyor.

READ  Bu fizikçiler yeni yerçekimi teorisini tercih ediyor

Teleskop dizisinin genişletilmesi, bu nadir olaya daha fazla yanıt bulunması umudunu sunuyor. Yaklaşık Rhode Island büyüklüğünde bir alanı kapsayan ek 500 dedektörle gözlemevi, kozmik ışınlar tarafından üretilen parçacık yağmurlarını yakalamayı ve kozmik gizemlere dair daha fazla bilgi sağlamayı amaçlıyor.

Orijinal makaleyi okuyun Ticaretle ilgileniyorum