Haziran 9, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Uzak galaksiler, Einstein’ın genel göreliliğini desteklemek için sıraya giriyor

Her gökada için 3B konum ve şekil bilgisi, uzak gökadalara göre hizalamanın büyüklüğünü ölçmeye yardımcı oldu. Kredi bilgileri: KyotoU/Jake Tobiyama

Bilim adamları, galaksilerin içsel hizalanmasının, karanlık maddeyi ve karanlık enerjiyi kozmik ölçekte inceleyebileceğini ve geniş uzamsal ölçeklerde genel göreliliği destekleyebileceğini doğruladılar. Bununla birlikte, karanlık enerjinin ve kozmik ivmenin doğası hala çözülmemiştir.

Einstein onaylayarak başını sallardı. Genel görelilik, evrenin en uzak bölgelerine bile uygulanabilir.

Şimdi, Kyoto Üniversitesi de dahil olmak üzere uluslararası araştırma kurumlarından bilim adamları, galaksilerin içsel hizalanmalarının, kozmik ölçekte güçlü bir karanlık madde ve karanlık enerji sondası olmalarına izin veren özelliklere sahip olduğunu doğruladılar.

Ekip, on milyonlarca ışıkyılı uzaktaki galaksilerin dağılımının karanlık maddenin çekimsel etkilerine tabi olduğuna dair kanıt toplayarak, genel yerçekimi teorisini geniş uzamsal ölçeklerde test etmeyi başardı. Uluslararası ekip, 1,2 milyon galaktik gözlemin arşivlenmiş verilerinden elde edilen galaksilerin konumlarını ve yönelimlerini analiz etti. Her gökada için mevcut 3 boyutlu konum bilgilerinin yardımıyla, ortaya çıkan istatistiksel analiz, uzak gökadaların yönünün ne ölçüde hizalı olduğunu kantitatif olarak karakterize eder.

Kyoto’daki Yukawa Teorik Fizik Enstitüsü’nden baş yazar Atsushi Taruya, “Esas olarak yakındaki nesnelerle etkileşimlerden kaynaklanan bu hizalama, zayıf mercekleme etkisinin ölçülmesinde sistematik gürültü olarak kabul edildi” diyor.

Academia Sinica Astronomi ve Astrofizik Enstitüsü’nden Teppei Okumura, “Ayrıca, genel görelilik kuramıyla uyumlu olarak, galaksi dağılımının yerçekimi nedeniyle giderek daha yoğun hale geldiği hızı ölçmeyi başardık” diyor.

Okumura, “Araştırmamız uzak evrende genel göreliliği kanıtladı, ancak karanlık enerjinin doğası veya kozmik ivmenin kaynağı henüz çözülmedi” diye ekliyor.

Sloan Dijital Gökyüzü Araştırması ve Baryon Salınım Spektroskopik Araştırması’ndan elde edilen arşivlenmiş veriler, parlaklıkları ve mesafeleri için seçilen üç örnek gökadadan oluşuyor. Ek olarak, her gökada için 3 boyutlu konumlar ve şekil bilgileri, uzak gökadalara göre hizalanmanın büyüklüğünü ölçmeye yardımcı oldu.

Ekibin model sonuçları teorik hesaplamalarla desteklendi ve Taruya ile Okumura’ya bu galaksilerin yönelimlerinin ilişkili olduğuna dair güçlü kanıtlar sağladı ve kozmolojik ölçekte genel görelilik için daha güçlü bir durum ortaya koydu.

Subaru Telescope projesi gibi mevcut çabalar, yüksek kaliteli, yüksek çözünürlüklü gözlemsel veriler sağlayacaktır. Bu, karanlık enerjinin doğasına ışık tutmak için içsel hizalamayı kullanan yenilikçi kozmolojik araştırmalara öncülük edecek” diyor Taruya.

Referans: “SDSS galaksilerinin 0,16’da uzay kırmızıya kaymasının eliptik korelasyonlarından büyüme hızına ilişkin ilk kısıtlamalar the[{” attribute=””>Astrophysical Journal Letters.
DOI: 10.3847/2041-8213/acbf48

READ  Evrimsel ağaçlarımızın çoğu yanlış olabilir