Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Uzayda yüzen 12 milyar yıllık su kütlesinin keşfi

Uzayda yüzen 12 milyar yıllık su kütlesinin keşfi

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’ndeki bilim adamlarının liderliğindeki iki gökbilimci ekibi, evrende şimdiye kadar keşfedilen en büyük su rezervini keşfetti. Bizden 30 milyar trilyon mil uzakta.

Evet doğru okudunuz. Evrendeki en büyük rezervuar, daha spesifik olarak evrendeki en parlak ve en şiddetli nesnelerden biri olan kuasarda bulunur.

Su buharının kütlesi, dünya okyanuslarındaki suyun toplamından en az 140 trilyon kat daha fazladır.

Kuasar çok uzakta olduğundan ışığının Dünya’ya ulaşması 12 milyar yıl sürdü. Ekibin gözlemleri, evrenin yalnızca 1,6 milyar yaşında olduğu bir zamanı ortaya çıkardı.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’ndan (JPL) bir bilim adamı olan Matt Bradford, “Bu kuasarın etrafındaki ortam, bu kadar büyük su kütlesi üretmesi bakımından benzersizdir” dedi.

“Bu, suyun en eski zamanlarda bile evrende yaygın olduğunun bir başka kanıtı.”

Bir kuasar, enerjisini çevresindeki gaz ve toz diskini yutan devasa bir kara delikten alır. Bir kuasar yemek yerken büyük miktarda enerji yayar.

Suyun keşfi sürpriz olmadı çünkü gökbilimciler su buharının evrenin başlangıcında bile var olduğunu düşünüyor. Ancak su buharı kuasarın doğasını ortaya çıkaran önemli bir eser gazdır.

Özellikle bu kuasar, yüzlerce ışık yılı (bir ışık yılı yaklaşık altı trilyon mil) uzanan gazlı bir bölgede kara deliğin etrafında dağılmış su buharını gösterdi. Varlığı, gazın astronomik standartlara göre alışılmadık derecede sıcak ve yoğun olduğunu gösteriyor.

Gökbilimcilere göre bu keşif, milimetre ve milimetre altı dalga boylarında gözlem yapmanın faydalarını vurguluyor. Bu alan son yıllarda hızla gelişti ve bu tür araştırmaların tam potansiyeline ulaşmak için, çalışmanın yazarları şu anda Şili’nin Atacama Çölü’nde inşa edilecek 25 metrelik bir teleskop olan CCAT’ı tasarlıyorlar. CCAT, gökbilimcilerin evrendeki en eski gökadalardan bazılarını keşfetmelerine olanak tanıyacak.

READ  Yeni bir keşif, Uranüs ve Neptün'ün farklı renklerinin nedenini ortaya koyuyor

Her iki takımın makalelerini okuyabilirsiniz Burada Ve Burada.

abonelik Ücretsiz haftalık Indy100 bültenine

Düşüncenizi demokratik haberlerimizde paylaşın. Bu makalenin indy100 sıralamasında yukarılara taşınmasına yardımcı olmak için sayfanın üst kısmındaki olumlu oy simgesine tıklayın.