Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Uzun süredir Stanford koçu Tara VanDerveer, Kardinal'de geçirdiği 38 sezonun ardından emekli oluyor

Uzun süredir Stanford koçu Tara VanDerveer, Kardinal'de geçirdiği 38 sezonun ardından emekli oluyor

Tara VanDerveer buna kariyer diyor.

Uzun süredir Stanford baş antrenörü Salı gecesi emekli olacağını duyurdu. Cardinals, VanDerveer'de oynayan yardımcı antrenör Kate Bye'ı gelecek sezon onun yerine atayacak. VanDerveer, danışman sıfatıyla Stanford Atletizm Departmanında kalacak.

VanDerveer, çoğu Stanford'da olmak üzere 45 sezonu kolej basketbolu koçluğu yaparak geçirdi. Kariyerini 1.216 galibiyetlik NCAA rekoruyla bitirecekti.

VanDerveer yaptığı açıklamada, “Basketbol şimdiye kadarki en büyük takım girişimidir ve koçluk kariyerim boyunca beni ve takımımızı destekleyen herkese son derece minnettarım” dedi. “Yaklaşık kırk yıldır dünyanın önde gelen kurumlarından birinde en iyi ve en parlak kişilere koçluk yapmakla şımartıldım. Ohio State, Idaho'da geçirdiğim süre ve ABD Milli Takımı'nın baş antrenörü olarak geçirdiğim süre de eklenince unutulmaz bir deneyim oldu. .” Benim için her sezonun yolculuğu yatıyor; bir grup genç kadının birbirleri için çok çalıştığını ve kopmaz bir bağ kurduğunu görüyorum. Kazanmak bir yan üründü.

“Küçük bir kız olduğumdan beri basketbolu seviyorum ve hayatım boyunca bana çok şey kazandırdı. Umarım en azından karşılığını verebilirim.”

Tara VanDerveer hem erkek hem de kadın basketbolunda en çok kazanan koçtur.

Tara VanDerveer hem erkek hem de kadın basketbolunda en çok kazanan koçtur. (Fotoğraf: John Todd/NCAA, Getty Images aracılığıyla)

VanDerveer kariyerine 1978'de Idaho'da başladı. 1980'de Ohio State'e ayak basmadan önce burada iki sezon geçirdi ve burada Buckeyes'i üç NCAA Turnuvası maçına çıkardı.

Stanford daha sonra 1985'te VanDerveer'i işe aldı ve o, programı hızla bir basketbol santraline dönüştürdü. VanDerveer, Kardinal'de geçirdiği 38 sezonda 35 kez NCAA Turnuvasına ulaştı, 14 Final Four'a çıktı ve ilki 1990'da, ardından 1992 ve 2021'de olmak üzere üç NCAA Şampiyonası kazandı.

VanDerveer, Stanford'da 1.065-220 genel rekorla bitirdi. Kardinal, Elit Sekiz'de NCAA Turnuvasından elenmesine rağmen geçen sezon 30-6 kazandı.

Stanford atletik direktörü Bernard Moyer yaptığı açıklamada, “Tara'nın adı bu sporla eş anlamlıdır ve onun öncü çalışmaları olmasaydı kadın basketbolu bugün olduğu gibi olmazdı” dedi. “Kendisini 40 yıldır bu kampüse adadı ve programına katılan tüm öğrenci-sporcuların hizmetkarı oldu. Tara, Stanford'a vardığında elit bir atletik program oluşturdu ve ardından bu standardı neredeyse kırk yıl boyunca korudu. .

“Enerjik ve pozitif bir öğretmen, Onur Listesi üyesi ve güvenilir bir arkadaş ve akıl hocası olan Tara'nın etkisi kesinlikle benzersizdir ve onu bu üniversiteyle ilişkilendirilen en etkili insanlardan biri olarak tanımlamanın abartı olacağını düşünmüyorum.”… “Onun Stanford'daki derin etkisini ve mirasını” onurlandırmanın uygun yollarını bulmaya çalışacağız.

VanDerveer kariyerini Division I erkekler ve kadınlar kolej basketbolunda en çok kazanan baş antrenör olarak bitirecek. Uzun süredir Duke koçu Mike Krzyzewski'nin geçen sezon kırdığı rekoru geçti, ancak UConn koçu Geno Auriemma 1.213 galibiyetle hemen arkasında.

17 sezondur kadroda olan Paye, birçok büyük değişiklik geçiren Stanford'a liderlik etmekle görevlendirilecek. Cardinals gelecek sezon ACC'ye girecek ve bunu WNBA draftına katılacağını açıklayan süperstar Cameron Brink olmadan yapacak.

Konferansın yeniden düzenlenmesi gelecek sezon Stanford kadın basketbolu için pek çok şeyi değiştirecek olsa da VanDerveer Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ACC'ye geçişin emekliliğiyle hiçbir ilgisi olmadığını söyledi. Hayatının bu noktasında artık yola devam etmeye hazır olduğunu söyledi.

VanDerveer Çarşamba günü şöyle konuştu: “Sezon bittiğinde kendime biraz zaman tanımak istedim ama zamanlama doğru görünüyor.” San Francisco Chronicle'dan Marissa Ingmi aracılığıyla. “Bunun ACC'ye gitmekle hiçbir ilgisi yoktu, kalma isteği için bir katalizördü.”

Yerine kimin geçeceği konusunda VanDerveer'in Paye hakkında hiçbir şüphesi yok. Bu noktaya gelmek için borcundan fazlasını ödedi.

“Kate harika olurdu” dedi dedi ki. “Hiç kimse Kate'i geçemez.”