Mayıs 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Vietnamlı Vinfast, ABD’de 2 milyar dolarlık bir elektrikli otomobil fabrikası kurmayı planlıyor

Vietnamlı Vinfast, ABD'de 2 milyar dolarlık bir elektrikli otomobil fabrikası kurmayı planlıyor

HANOI/SAN FRANCISCO (Reuters) – Vietnamlı otomobil üreticisi VinFast Salı günü yaptığı açıklamada, Kuzey Carolina’da elektrikli otobüsler ve SUV’lerin yanı sıra elektrikli araçlar için piller üretecek bir tesis kurmak için başlangıçta 2 milyar dolar yatırım yapmak üzere bir ön anlaşma imzaladığını söyledi. .

Vietnam’ın en büyük holdingi Vingroup’un birimi (VIC.HM)Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk tesis kompleksine toplam 4 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını söyledi.

İnşaat, şirket gerekli izinleri aldıktan sonra bu yıl başlayacak ve Temmuz 2024’e kadar tamamlanması bekleniyor. Finfast’a göre, tesisin başlangıç ​​kapasitesi yılda 150.000 birim olacak.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Vingroup Başkan Yardımcısı ve VinFast Global CEO’su Nguyen Thi Thu Thuy, “Tamamen ABD pazarında bir üretim tesisi ile VinFast, fiyatları sabitleyebilir ve ürün teslim süresini kısaltabilir, böylece elektrikli araçlarımızı müşteriler için daha uygun fiyatlı hale getirebilir” dedi.

VinFast, dördüncü çeyrekte teslimatlara başlama hedefiyle iki elektrikli SUV için dünya çapında ön siparişler almaya başladı.

ABD Başkanı Joe Biden, 7.000’den fazla istihdam yaratacak VinFast yatırımının “Ekonomik stratejimin eylemdeki son örneği” olduğunu söyledi.

2030 yılına kadar tüm yeni otomobil satışlarının yarısının elektrikli olması gibi iddialı bir hedef belirleyen Biden, “Bu, General Motors, Ford ve Siemens gibi şirketlerin Amerika’ya tekrar yatırım yapmak ve istihdam yaratmak için yaptığı son duyurulara dayanıyor” dedi.

Valilikten yapılan açıklamada, bunun Kuzey Carolina’nın ilk otomobil fabrikası olacağı ve eyalet tarihindeki en büyük ekonomik gelişme duyurusu olacağı belirtildi.

VinFast, VF8 SUV için fiyatlandırmanın ABD’de 41.000 dolardan başladığını söyledi. Karşılaştırıldığında, Tesla SUV yaklaşık 63.000 $ satıyor. VinFast, bu yıl 42.000 küresel elektrikli araç satışını hedefliyor.

READ  Ford'un Rivian hissesinin bir kısmını devretmesi bekleniyor: Rapor

Üretim zordur

VinFast, uygun fiyatlı elektrikli SUV’ler ve bir akü kiralama modeli ile eski otomobil üreticileri ve start-up’larla rekabet etmeyi umduğu için ABD pazarında büyük bahis oynuyor.

Rivian ve Lucid gibi diğer elektrikli otomobil girişimleri, koronavirüsün neden olduğu tedarik zinciri kesintileri nedeniyle bu yıl üretim hedeflerini düşürdü ve hisse senedi fiyatlarını etkiledi. Daha fazla oku

Tesla CEO’su Elon Musk geçen yıl “Makul bir birim maliyetle üretimi ölçeklendirmek çok zor” dedi.

2019 yılında Vietnam’ın ilk yerli otomobil üreticisi olan VinFast, 2022’nin sonlarından itibaren tamamen elektrikli araç üretimine geçmeyi planlıyor.

Ocak ayında Almanya’da Kuzey Amerika dışında bir tesis aradığını söyledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Vietnam’da Vong Nguyen ve San Francisco’da Hyunju Jin tarafından ek raporlama; Kurgu Chizu Nomiyama ve David Gregorio

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.