Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Webb Teleskobu, 500 milyon ışıkyılı uzaklıktaki renkli Cartwheel galaksisini yakaladı

Webb Teleskobu, 500 milyon ışıkyılı uzaklıktaki renkli Cartwheel galaksisini yakaladı

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı Salı günü yaptığı açıklamada, James Webb Uzay Teleskobu’nun Cartwheel galaksisinin yeni bir görüntüsünü yakalamak için zaman ve büyük miktarda toz içinden baktığını ve dönen renk halkasını benzeri görülmemiş bir netlikle ortaya çıkardığını söyledi.

Heykeltıraş takımyıldızında Dünya’dan yaklaşık 500 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunan araba tekerleği, iki gökada arasındaki muhteşem kafa kafaya çarpışma sırasında şeklini aldı.

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı ortak bir açıklamada, çarpışmanın galaktik merkezden genişleyen iki halka “bir taş atıldıktan sonra bir göletteki dalgalanmalar gibi” gönderdiğini söyledi.

Açıklamada, daha küçük beyaz halkanın galaksinin merkezine daha yakın kaldığı, renkli kenarları olan dış halkanın ise yaklaşık 440 milyon yıl önce evrende genişlemekte olduğu belirtildi.

Dış halka genişledikçe gaza akar ve bu da yeni yıldızların oluşumuna yol açar.

Hubble Teleskobu daha önce, daha küçük bir egzotik gökada tarafından vurulmadan önce kendi Samanyolumuz gibi sarmal bir gökada olduğu düşünülen nadir halka gökadanın fotoğraflarını çekmişti.

Araba Tekerleği olarak bilinen halka şeklindeki bir gökadanın bu görüntüsü, Webb’in Orta Kızılötesi Aracından (MIRI) (NASA, ESA, CSA, STScI, Webb ERO Üretim Ekibi) alınmıştır.

Ancak Aralık 2021’de fırlatılan ve geçen ay küresel çapta ilk görüntülerini ortaya çıkaran Webb Teleskobu çok daha geniş bir menzile sahip.

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı, Webb’in kızılötesi ışığı algılama yeteneğinin, Cartwell Gökadası’nın görüşünü engelleyen “büyük miktarda sıcak toz” görmesine izin verdiğini söyledi.

Bu, galaksideki yıldızların oluşumu ve çekirdeğindeki süper kütleli kara deliğin davranışı hakkında yeni ayrıntıları ortaya çıkardı.

READ  5000 ötegezegen! NASA, gezegen bilimi için önemli bir kilometre taşını doğruladı

Ayrıca hidrokarbonlar ve diğer kimyasallar açısından zengin alanların yanı sıra Dünya’da bulunan toza benzeyen tozları da tespit edebildi.

Vagon tekerleğinin arkasında, iki küçük gökada parlak bir şekilde parlarken, arkalarında daha fazla gökada görülebilir.

Uzay ajansları, gözlemlerin Cartwheel Gökadasının hala “çok geçiş aşamasında” olduğunu gösterdiğini söyledi.

“Webb bize Cartwheel’in şu anki durumu hakkında bir fikir verirken, aynı zamanda bu galaksiye geçmişte ne olduğu ve gelecekte nasıl gelişeceği hakkında fikir veriyor.”

İsrail yemek deneyimine katılın!

İsrail mutfağı dünyayı kasıp kavurdu. Burada Katılma şansınız…

Times of Israel topluluğu, yeni sanal yemek pişirme serisini sunmaktan mutluluk duyar. tayfondünyaca ünlü şeflerin size klasik ve modern İsrail yemeklerini nasıl hazırlayacağınızı gösterdiği yer.

daha fazla bilgi edin

daha fazla bilgi edin

Zaten bir üye misiniz? Bunu görmeyi durdurmak için oturum açın

sen profesyonel bir okuyucusun

İşte bu yüzden The Times of Israel’i on yıl önce başlattık – sizin gibi anlayışlı okuyuculara İsrail ve Yahudi dünyası hakkında mutlaka okunması gereken bir haber sunmak için.

Şimdiye kadar bir talebimiz var. Diğer haber kuruluşlarının aksine, bir ödeme duvarı koymadık. Ancak yaptığımız gazetecilik maliyetli olduğu için, The Times of Israel’in önemli hale geldiği okuyucuları bir araya gelerek çalışmalarımızı desteklemeye davet ediyoruz. İsrail Derneği Times.

Ayda 6 $ gibi düşük bir ücretle The Times of Israel’in keyfini çıkarırken kaliteli gazeteciliğimizi desteklemeye yardımcı olabilirsiniz. Ücretsiz reklamlarayrıca erişim ÖZEL İÇERİK Yalnızca Times of Israel topluluğunun üyeleri tarafından kullanılabilir.

Teşekkür ederim,
David Horowitz, The Times of Israel’in kurucu editörü

Topluluğumuza Katılın

READ  Güneş, yaklaşık beş yıl içinde en güçlü güneş patlamasını az önce serbest bıraktı.

Topluluğumuza Katılın

Zaten bir üye misiniz? Bunu görmeyi durdurmak için oturum açın