Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Webb Teleskobu Jüpiter’de yüksek hızlı bir jet tespit etti

Webb Teleskobu Jüpiter’de yüksek hızlı bir jet tespit etti

Temmuz 2022’de Webb Uzay Teleskobu, güneş sistemimizdeki en büyük gezegen olan Jüpiter’in ekvatoruna doğru yoğun bir jet atış yaptığını tespit etti. Uçak saatte yaklaşık 320 mil (saatte 515 kilometre) hızla hareket ediyor ve Jüpiter’in alt stratosferine karşılık gelen yaklaşık 25 mil (40 kilometre) yüksekliğe sahip.

Gökbilimciler, gaz devinin atmosferinde doğu-batı yönündeki jetlerin varlığını biliyorlardı, ancak yeni gözlemlenen hızlı jetlerin analizi, Jüpiter’in gaz iç kısmının önceden düşünülenden daha dinamik olabileceğini gösteriyor. Uçağı inceleyen araştırma ekibi yayınlanan Doğal astronomide.

Webb Uzay Teleskobu Aralık 2021’de Fransız Guyanası’ndan fırlatıldı; Aylarca süren devreye alma sürecinin ardından Temmuz 2022’den bu yana evrene ilişkin bilimsel gözlemler yapıyor. Webb’in bilim kampanyasının başlangıcından bu yana en canlı ve anlayışlı görüntülerinden bazılarını burada görebilirsiniz. Burada.

Webb’in delici kızılötesi bakışı, kozmik evrimin milyarlarca yıl öncesine uzanan antik ışığı tespit edebiliyor. Ancak bu onu güneş sistemindeki yakın komşularımıza yabancı kılmıyordu; the Uzay gözlemevi fotoğrafı Bu yıl Ağustos 2022’de Jüpiter’in kutupları üzerinde çekilen parlak bir kutup ışığı Uranüs’ü çevreleyen halkalar Ve Satürn.

Jüpiter’in jet akımını ortaya çıkaran son görüntüleri Webb’in yakın kızılötesi kamerasıyla çekildi; bu, Jüpiter’in atmosferinin bazı kısımlarının jetin hareketinden rahatsız olduğunu ortaya çıkardı. Uçak, bir gezegenin atmosferindeki rüzgar hızının yüksekliğe ve mesafeye bağlı olarak değiştiği, görüntüde görülebilen rüzgar kesmeleri sayesinde takip edildi. NIRCam görüntüsü, jetin neden olduğu özelliklerle Jüpiter’in ekvator bölgesinin bölgelerini vurgulayan birkaç bulut içeriyor.

Birkaç farklı web filtresi tarafından tespit edilen jet hızlarını gösteren grafik.

Araştırmacılara göre, Jüpiter’in tropopozu (troposferin kenarındaki bölge) yakınındaki akışın keşfi, gezegenin atmosferinin ekvator etrafındaki dönüşünün Satürn’ün daha önce bilinen dönüşüne çok benzer olduğunu gösteriyor.

Webb, Jüpiter’in fiziğinin yalnızca belirli yönlerini ortaya çıkarabilse de, yaklaşan görevler dünyaya yakından ve kişisel bir bakış açısı kazandıracak. Avrupa Uzay Ajansı Jüpiter Buzlu Ayları Kaşifi veya SUYUAstrobiyologların var olabileceğine inandıkları okyanus taşıyan uydular Callisto, Europa ve Ganymede’nin yanı sıra gaz devini de gözlemleyecek. Dünya dışı yaşam için verimli topraklar. NASA’nın Juno uzay aracı halihazırda Jüpiter sisteminde bulunuyor. Gezegenin ve uydularının görüntülenmesi Yıllardır ama uzay ajansı sondasını başlatacak Europa Clipper’ın misyonu 2024’teki bu buzlu ayı özel olarak araştırmak için.

Europa Clipper, Jüpiter’in sistemine 2030’a kadar ulaşmayacak ve JUICE da 2031’de gelecek, dolayısıyla o zamana kadar Webb’in uzaktan harika çekimleriyle mutlu olmamız gerekecek.

Daha: Jüpiter’e ve onun donmuş uydularına yapılan JUICE misyonu hakkında bilinmesi gerekenler

READ  Eylül 2023'te yeni bir kuyruklu yıldız mı görülebilecek?