Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Webb teleskopu, Satürn’ün uydusu Titan’ın pusunun altındaki bulutları gözetliyor

Webb teleskopu, Satürn'ün uydusu Titan'ın pusunun altındaki bulutları gözetliyor

CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Şaşırtıcı keşifler, bilimsel gelişmeler ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

James Webb Uzay Teleskobu, güneş sisteminin en ilginç uydularından birinde bulutlar tespit etti.

Kasım ayında, uzay gözlemevi kızılötesi bakışını Satürn’ün en büyük uydusu Titan’a yöneltti. Güneş sistemimizdeki yoğun bir atmosfere sahip tek aydır – Dünya’nın yoğunluğunun dört katı.

Titan’ın atmosferi nitrojen ve metandan oluşur ve ona bulanık turuncu bir görünüm verir. Bu kalın pus, görünür ışığın Ay yüzeyinden yansımasını engelleyerek, özelliklerin ayırt edilmesini zorlaştırır.

Webb teleskopu, evreni insan gözüyle görülemeyen kızılötesi ışıkta gözlemliyor – 5 Kasım’da teleskop Titan’ın kuzey yarımküresinde parlak bir bulut tespit etti ve kısa süre sonra atmosferde ikinci bir bulut tespit etti.

Daha büyük bulut, Titan’ın kuzey kutup bölgesinin üzerinde, Ay’daki bilinen en büyük sıvı metan denizi olan Kraken Mare’nin yakınında bulunuyordu.

Titan’ın yüzeyinde Dünya benzeri sıvı kütleleri vardır, ancak nehirleri, gölleri ve denizleri, bulutları oluşturan ve gökten yağmur yağmasına neden olan sıvı etan ve metandan yapılmıştır. Araştırmacılar ayrıca Titan’ın dahili bir sıvı okyanusa sahip olduğuna inanıyor.

Goddard’dan bir bilim adamı, “Bulutların keşfi heyecan verici çünkü Titan’ın kuzey yarımkürenin ortasında, yüzeyin güneş tarafından ısıtıldığı yaz sonlarında kolayca oluşabilen iklimi hakkında bilgisayar modellerinden elde edilen uzun vadeli tahminleri doğruluyor.” Uzay Uçuş Merkezi dedi ki NASA Greenbelt, Maryland’de NASA Web Günlüğü.

Nixon aynı zamanda baş araştırmacıdır. Webb’s Watch for Titan’da.

Webb’in gözlemlerini inceleyen gökbilimciler ekibi, WM Keck Gözlemevi’ndeki meslektaşlarına ulaştı. takip gözlemlerinin bulutların hareket edip etmediğini veya şekil değiştirip değiştirmediğini ortaya çıkarıp çıkaramayacağını görmek için Hawaii’de.

Berkeley’deki California Üniversitesi’nde fahri astronomi profesörü ve Kick-Titan gözlem ekibinin lideri Emke de Pater yaptığı açıklamada.

Gökbilimciler, bulutların nasıl geliştiğini görmek için Webb (solda) ve Keck'in Titan görüntülerini karşılaştırdılar.  Bulut A dönüyor gibi görünürken Bulut B dağılıyor gibi görünür.

Atmosferik modelleme uzmanları, ekibin iki teleskopun Titan’daki mevsimsel hava durumu gözlemlerini yakaladığını belirlemesine yardımcı oldu.

Webb’in Yakın Kızılötesi Spektroradyometre cihazı, Titan’ın yer tabanlı gözlemevleri tarafından görülemeyen alt atmosferi hakkında da veri toplayabildi. Keck gibi, Dünya atmosferinden gelen girişim nedeniyle, farklı dalga boylarında kızılötesi ışık.

Halen analiz edilmekte olan veriler, 13 yıldır Satürn ve uydularının yörüngesinde dönen Cassini uzay aracından Titan’ın atmosferinin ve yüzeyinin daha derinlerini görebildi. Webb’in gözlemleri, Titan’ın güney kutbu üzerindeki parlak bir özelliğin nedenini de ortaya çıkarabilir.

Bulut gözlemleri uzun süredir geliyor.

Nixon, “Büyüleyici hava düzenleri ve gaz bileşimi dahil olmak üzere Titan’ın atmosferini incelemek ve yüzeydeki albedo özelliklerini inceleyerek pusu görmek için Webb’in kızılötesi görüşünü kullanmak için yıllarca bekledik” dedi. karanlık noktalar. .

“Titan’ın atmosferi inanılmaz derecede ilginç, yalnızca metan bulutları ve fırtınaları nedeniyle değil, aynı zamanda bize Titan’ın geçmişi ve geleceği hakkında söyleyebilecekleri açısından – bir atmosferi olup olmadığı da dahil. İlk sonuçlardan çok memnun kaldık.”

Ekip, Haziran ayında Titan’ın atmosferindeki gazlar hakkında ek bilgi sağlayabilecek daha fazla gözlem yapmayı planlıyor.

READ  Çalışma, Dünya'nın iç çekirdeğinin dönmeyi durdurmuş olabileceğini ve tersine dönebileceğini gösteriyor.