Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Webb uzay teleskobu ayna hizalaması başarıyla devam ediyor

Webb, odaklanmış bir gözlemevi olma yolunda ilerlemeye devam ediyor. Ekip, ayna hizalamanın toplam yedi aşamasının ikinci ve üçüncü aşamalarını başarıyla tamamladı. Segment Alignment ve Image Stacking olarak adlandırılan bu iki aşamanın tamamlanmasıyla ekip, Webb aynalarının konumlarında daha küçük ayarlamalar yapmaya başlayacak.

Webb klip hizalaması tamamlandı

NIRCam cihazı tarafından yakalanan bu altıgen görüntü dizisi, parça hizalama aşaması boyunca kaydedilen ilerlemeyi gösterir ve zemin için gerekli olan hassas hareketleri kullanarak 18 parçalı birincil ayna parçasını ve ikincil aynayı daha da hizalar. Kredi bilgileri: NASA/STScI

Ekip, eskiden 18 dağınık yıldız ışığı noktasını Webb’in kendine özgü altıgen oluşumuna aktardıktan sonra, ikincil Webb aynasının hizalamasını değiştirirken, küçük ayarlamalar yaparak her bir ayna parçasının görüntüsünü iyileştirdi. Segment Hizalama olarak bilinen bu işlemin tamamlanması, tüm aynalardan gelen ışığın uyum içinde çalışabilmeleri için araya girmesinden önce önemli bir adımdı.

Web bölümü hizalamadan önce ve sonra

Bu gif, ekibin birincil ayna segmentlerindeki büyük konumlandırma hatalarını düzelttiği ve ikincil ayna hizalamasını güncellediği zaman, Segment Hizalamasından “önce” ve “sonra” görüntülerini gösterir. Kredi bilgileri: NASA/STScI

Segment Hizalaması elde edildikten sonra, her ayna tarafından yansıtılan odaklanmış noktalar birbirinin üzerine yığılarak, her segmentten ışık fotonları NIRCam sensöründe aynı konuma gönderilir. Görüntü İstifleme adı verilen bu işlem sırasında, ekip bir seferde altı aynadan oluşan grupları etkinleştirdi ve yıldız ışığının tüm noktalarının birbiriyle örtüşmesi için ışıklarını üst üste gelecek şekilde sıfırlamaları talimatını verdi.

Webb fotoğraf istifleme tamamlandı

Görüntü istifleme olarak bilinen hizalamanın bu aşaması sırasında, tek tek enine kesit görüntüler, 18 yerine tek bir tek görüntü oluşturmak için alanın tam ortasına gelecek şekilde hareket ettirilir. Bu görüntüde, 18 parçanın tümü üsttedir. herbiri. Gelecekteki hizalama adımlarından sonra görüntü daha net olacaktır. Kredi bilgileri: NASA/STScI

Webb’in Optik Teleskop Elemanı direktörü Lee Feinberg,[{” attribute=””>NASA’s Goddard Space Flight Center. “Years of planning and testing are paying dividends, and the team could not be more excited to see what the next few weeks and months bring.”

READ  SpaceX, Starlink uydularını iki gün içinde üçüncü göreve fırlattı

Although Image Stacking put all the light from a star in one place on NIRCam’s detector, the mirror segments are still acting as 18 small telescopes rather than one big one. The segments now need to be lined up to each other with an accuracy smaller than the wavelength of the light.

Ekip şimdi, NIRCam’ın 20 ayrı ayna parçası çiftinden ışık spektrumlarını yakalamak için kullanıldığı, kaba gradyan olarak bilinen ayna hizalamanın dördüncü aşamasına başlıyor. Bu ekip, ayna segmentleri arasındaki dikey uzaklıkları veya yüksekliklerindeki küçük farklılıkları belirlemeye ve düzeltmeye yardımcı olur. Bu, yıldız ışığının tek noktasını önümüzdeki haftalarda giderek daha yoğun ve odaklanmış hale getirecek.