Ekim 6, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yaptırımlara rağmen, Rus ekonomisi hala ayakta – şimdilik

Yaptırımlara rağmen, Rus ekonomisi hala ayakta - şimdilik

Rusya’nın Ukrayna’daki savaşından altı ay sonra, Amerika Birleşik Devletleri ve Amerika Birleşik Devletleri sert ekonomik yaptırımlar uyguladılar. Avrupa Birliği Rusya’yı boğmanın çifte etkisi var gibi görünüyor ABD merkezli Citibank’ın Rusya pazarından resmi olarak çekildiğini açıklamasının ardından, büyük şirketlerin elden çıkarılmasını teşvik etti.

Perşembe günü Citibank bir basın açıklaması yayınladı İlk olarak Nisan 2021’de duyurulan uzun vadeli “Küresel Stratejik Güncelleme”nin bir parçası olarak Rusya’daki tüketici ve yerel ticari bankacılık işini kapatma niyetini açıklayan. Legacy CEO’su dedi. Franchise’lar Titi Cole, yaptığı açıklamada, Temmuz ayı itibariyle bankanın hala satış için müzakere etmeye çalışmasına rağmen, “Çevredeki birçok karmaşık faktör göz önüne alındığında tazmin yolunun en mantıklı olduğu açıktır” dedi. iç ticaret ve tüketici bankacılığı sektörlerinin yerel Rus firmalarına mali zamanlar zamanında bahsetmiştim. Yaptırımlar, satışı en az bir potansiyel alıcıya, Rosbank’a karmaşıklaştırdı; Sahibi Vladimir Potanin, yakın zamanda Birleşik Krallık tarafından onaylandı.

Citibank’ın duyurusu ve satışına devam etmek yerine faaliyetlerini durdurma kararı, yaptırım ve yasakların istenilen etkiyi gösterdiğinin bir nevi göstergesidir. Columbia Üniversitesi Küresel Enerji Politikası Merkezi araştırmacısı Eddie Fishman, Vox’a e-posta yoluyla “Aylar önce, Amerika Birleşik Devletleri Rus ekonomisindeki tüm yeni yatırımları yasakladı” dedi. Yani Rusya’da kalan herhangi bir Amerikan şirketi ışıkları pek açık tutmaz.

Ancak bu, Rus ekonomisinin çöktüğü anlamına gelmiyor. Rusya merkez bankası, şu anda dolar karşısında 2018’den bu yana en güçlü olan rubleyi ayakta tutmak için ülkenin para politikasını ayarlıyor. CNN Pazar günü bildirdi. Savaşın başlarında bir çarpışmadan sonra, ABD 600 milyar dolarlık döviz rezervini dondurduğundaMerkez bankası enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını yükselterek katı önlemler aldı. Bu, enflasyonun Nisan’ın en yüksek seviyesi olan %18’in ardından istikrar kazanmasıyla birlikte meyvesini vermiş görünüyor.

Ayrıca, dahil olmak üzere diğer ülkelerdeki bankalar ve şirketler Çin ve Japonya Ya Rusya ile ticari ilişkilerini sürdürerek ya da oradaki yatırımları genişletmeyi taahhüt ederek darbeyi biraz yumuşatmaya yardımcı oldu. Çin ve Hindistan Her ikisi de Rusya’nın fosil yakıt endüstrisine yönelik yaptırımlara rağmen kömür dahil yakıt alımlarını artırdı.

Yaptırımların büyük bir ekonomiyi etkilemesi biraz zaman alıyor

Rusya ayrıca, ABD’nin ilk olarak 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı işgali üzerine yaptırımlar uyguladığından bu yana yaptırımların etkisini hafifletiyor. McDonald’s, Starbucks, Visa ve MasterCard gibi büyük Batılı şirketler işgalin erken saatlerinde ülkeyi terk ettiğinde, Rus şirketleri darbeyi yumuşatmak için oradaydı, eski Rusya Ekonomi Bakanı Andrei Neshev, CNN’e anlattı. “MasterCard’ın çıkışı Visa, merkez bankasının kendi alternatif ödeme sistemine sahip olması nedeniyle yerel ödemeler üzerinde pek etkili olmadı.” Fast food da yerel bir girişim haline geldi, McDonald’s franchise’ları Vkusno i tochka – Tasty, bu kadar – adı altında yeniden açıldı ve Starbucks şimdi Stars Coffee’ye taşındı. 2014’ten başlayarak, hükümet yerel olarak tedarikleri için Batılı imtiyazlar ödedi; İthalat elde etmek artık zor olduğu için bu politika meyvesini verdi.

READ  Asya hisse senetleri toparlandı, ancak piyasalar Rusya ve Ukrayna arasındaki uzun vadeli risklere dikkat ediyor

Rus hükümetinin ekonomiye Batı’nın katı yaptırım rejimini atlatmasına yardımcı olmak için yaptığı hazırlıklara rağmen, bu kontroller sonsuza kadar sürdürülebilir değil. Ayrıca, Rusya hala önemli teknolojik malzemeleri ithal edemiyor, ekonomisi büyük ölçüde yakıt ihracatına bağlı ve şu anda enflasyon nedeniyle yüksek fiyatlardan yararlanıyor.

Fishman, “Yaptırımların Rus ekonomisi üzerinde büyük etkisi var” dedi. En muhafazakar tahminler bile Rusya’nın gayri safi yurtiçi hasılasının bu yıl yüzde 6 küçüleceğini gösteriyor ki bu 1998 Rusya mali krizinden daha büyük bir darbe. Yaptırımların yokluğunda Rus ekonomisi bu yıl büyümeye hazırlanıyordu. “Ülkenin ithal mallar, “Yabancı bileşenlerin kıtlığına ve sanayi üretiminde hızlı bir düşüşe neden oldu. Sonuç, sonunda işten çıkarmalara ve yaşam standartlarında bozulmaya dönüşecek bir eksik istihdam dalgası oldu.”

Thein Gustafson kitabında Rusya’daki akaryakıt endüstrisinin nihayetinde sınırlı bir ömre sahip olduğunu söylüyor. kilim: Rusya iklim değişikliği çağında. Rus ekonomisi, fosil yakıtlara o kadar yakından bağlı ki, bu gelirlerden kazandığı parayı telafi edecek önemli bir alternatif endüstrisi yok. 2019’da petrol ve gaz ihracatı, Rusya’nın ihracat gelirinin yüzde 56’sını oluşturdu ve toplam 237,8 milyar dolar oldu. Gustafson, bu gelirin ulusal bütçenin yüzde 39’una katkıda bulunduğunu söyledi. Güçlü bir petrol ve gaz endüstrisi – yüksek fiyatlar ve geniş bir müşteri tabanı – olmadan, Rus ekonomisi sonunda çeşitlilik eksikliğinden zarar görecektir.

Dahası, Yakıt yaptırımlarının tam yükü henüz gelmedi; Aralık ayında, Avrupa Birliği Rusya’nın tüm petrol ithalatının yüzde 90’ını yasaklayacak ve bu da Rusya’nın üretimini Şubat 2023’e kadar günde 2,3 milyon varil ham petrol ve petrol ürünleri azaltacak. Ulusal Enerji Ajansı. Bu ürünler için yeni müşteriler bulmak zor olabilir, Bloomberg RaporlarıAsya piyasalarına girişler son haftalarda istikrar kazandı.

READ  Dow vadeli işlemleri: şahin Fed yeni nihai fiyat gördüğü için borsa satıyor

Yabancıların elden çıkarılmasının rolü nedir?

Yaptırımlar stratejinin yalnızca bir parçasıdır; Yabancı yatırımın geri çekilmesi, petrol ve gaz gelirlerinin ve önemli ithalatın kısılması kadar şiddetli olmasa da, Rus ekonomisine bir darbedir. Amerikan ve Avrupalı ​​şirketler de dahil olmak üzere birçok şirket Rusya’da iş yapmaya devam etse de, ABD’den yapılan araştırmalara göre 1000’den fazla şirket ülkeden bir dereceye kadar çekilme niyetini dile getirdi. Yale Yönetim Okulu Yönetici Liderlik Enstitüsü.

“Bazı şirketlerin tüm işlerini devretmesi aylar hatta yıllar alabilir. [in Russia]Fishman Vox’a söyledi. Ancak bu, Rusya’ya para aktardıkları anlamına gelmiyor” dedi. Dünyanın dört bir yanında bulunan finansal hizmetler şirketleri, ağır makineler, havayolları, petrol şirketleri, fast food ve perakende şirketleri Rusya’da faaliyetlerini durdurdu ve çeşitli gelir seviyelerindeki insanları etkiledi. Örneğin Rus şirketleri ve zenginler artık bunu yapamıyor Deutsche Bank kredisi alınSıradan insanlar yapamazdı nike ayakkabı satın almak Şirket, Haziran ayında duyurduğu gibi Rusya’dan tamamen çıktığında, çıkacak.

Nike gibi tüketim malları için, elden çıkarma kararı kârlılığı önemli ölçüde etkilemeyecektir; Reuters’e göreşirketin gelirinin yüzde 1’inden azı Rusya ve Ukrayna’dan geliyor.

Gustafson, Rusya’nın, Sovyetler Birliği’nin çöküşünden bu yana, “bütünleşme konusunda şüpheci, açıklığa karşı dirençli, yabancı yatırımlara karşı kararsız ve ana bilimsel ve teknik akımlardan izole” olduğunu yazdı. kilim. Gustafson’a göre, bu eğilimler Başkan Vladimir Putin’in görev süresi boyunca arttı. Rusya pazarındaki çoğu yabancı şirketin verdiği herhangi bir sözün ya gitmiş ya da en iyi ihtimalle kısa ömürlü olması artık mümkün.

Fishman, “Rus ekonomisi yabancı yatırımlar için en tehlikeli yerlerden biri ve en azından yaptırımlar kaldırılana kadar öyle kalacak.” dedi. Gustafson, aksine, sermaye akışlarının genellikle başka yöne gittiğini yazdı. kilim. “Özellikle Rusya, Rus şirketlerinin ve bireylerinin sermayelerini Rusya dışına taşıma eğiliminden muzdarip”, süper zenginler genellikle servetlerini açık deniz limanlarına taşıyor. aslında, 2018 araştırmasına göre Gustafson tarafından alıntılanan Philip Novokmet, Thomas Piketty ve Gabriel Zucman tarafından, “Zengin Rusların yurtdışındaki serveti, net resmi yabancı rezervlerden yaklaşık üç kat daha fazladır ve büyüklük olarak Rusya’nın sahip olduğu ailelerin toplam finansal varlıklarıyla karşılaştırılabilir.”

READ  Pennsylvania'daki Mars Wrigley fabrikasında bir tank dolusu çikolatadan iki işçi kurtarıldı

savaşın başlarında, Putin, Rus ajanların yurtdışına para göndermesini yasakladıbu sınırlamalara rağmen, dış borçların geri ödenmesi dahil Nisan ayında biraz. Her ne kadar Rusya Sermaye girişleri ve çıkışları hakkında veri sağlamayınBloomberg Haziran ayında rapor edildi Milyonerlerin ve milyarderlerin tahmini yüzde 15’i olan 15.000 kadar yüksek net değere sahip kişi, yaptırımların baskısı nedeniyle Rusya’yı İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi yerlere bırakabilir.

Rus ekonomisi nereye gidiyor ve bu Ukrayna’yı nasıl etkiliyor?

Teoride, yaptırım projelerinin, yaptırım uygulanan bir devleti davranışını değiştirmeye ikna etmek için yeterince acı verici ve uygun koşullar getirmesi beklenir. Rusya, özellikle enerji ambargosunu sürdürebilirse ABD, İngiltere ve AB’nin gelecekte hissedeceği ekonomik acıyı altı ay içinde tam olarak hissetmedi.

Fishman, “Yine de asıl soru, tüm bu ekonomik zararın değerli siyasi hedeflere yol açıp açmadığı” dedi. “Karşı gerçeği asla bilemeyeceğimiz için cevaplaması zor bir soru.”

Rusya, muharebe sahasındaki ağır kayıplara rağmen güney cephesinde varlığını koruyarak toplam askeri gücünü 1,9 milyondan 2,04 milyona çıkarmayı planlıyor. Reuters raporları. Ordunun bunu tam olarak nasıl başaracağı belli değil. Bildirildiğine göre, birçok Rus erkek askerlikten kaçınmaya çalıştı. Çatışma yeni ve sert bir aşamaya girdi yıpratma savaşı Sürekli askeri güç ve moral gerektirir. Rusya’nın zaferi, büyük bir sanayi seferberliğine ve sosyal desteğe bağlı olacaktır; Bunun nasıl olacağı belli değil Yaptırımların sanayi sektörüne getirdiği zorluklar Ve Savunma Şirketleri ve İlgili Personele Yönelik Son Yaptırımlar.

Son yirmi yılda Putin, Rusya’nın küresel ekonomiye erişimini askeri bir makine inşa etmek ve emperyal bir dış politika izlemek için kullandı. Fishman, “Bundan sonra Putin için daha zor olacak, çünkü Rus ekonomisinin uzun süre yürürlükte kalması muhtemel olan bu yaptırımlar altında dinamizm umudu çok az” dedi. Yaptırımlar Putin’in komşularına zorbalık etme isteğini değiştirmiyor, ancak tehditlerini yerine getirme yeteneğini azaltıyor” dedi.