Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yatırımcılar ekonomik verilere ve kazanç sezonuna bakarken hisse senetleri düşüyor

Yatırımcılar ekonomik verilere ve kazanç sezonuna bakarken hisse senetleri düşüyor

Yatırımcılar, Federal Rezerv’in faiz oranlarını ileriye dönük olarak nasıl hareket ettirebileceğine dair ipuçları için haftanın ilerleyen saatlerinde gelecek ekonomik verileri ve kurumsal kazançları beklerken hisse senetleri Salı günü düştü.

Dow Jones Sanayi Ortalaması 48 puan veya %0,1 kaybetti. S&P 500 %0.3, Nasdaq Composite %0.2 düştü. S&P 500 yükseldi 2023’ün ilk beş işlem gününde %1,1 bazılarının yılın geri kalanı için iyi bir alamet olduğunu söylediği Pazartesi gününe kadar.

Paul Tudor Jones Salı sabahı borsada yükselişe geçti ve Fed’in muhtemelen ekonomiyi bozmayacağını ve faiz oranlarını yükseltmeden önce erteleyeceğini söyledi. Spesifik bir tahminde bulunmadığını söyleyen Jones, bu yıl hisse geri alımları ve birleşmelerden gelen hisseler için büyük bir talep olduğunu söyledi.

Jones Salı günü CNBC’de “Muhtemelen ABD hisse senetlerinde 1 trilyon doların biraz altında fazla talebiniz var” dedi. “Sıkma Kutusu”. “Geri alımlardan, şirketin ürün yelpazesinden, geri alımlar, birleşmeler ve satın almaların bir karışımından gelen talepleri dengelemek için satış nereden gelecek? Bu yıl %7 veya %8.”

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell Salı günü, merkez bankasının buna ihtiyacı hakkında zilden önce konuştu. Enflasyona yanıt verirken siyasi olarak bağımsız kalmak. Vadeli işlemler, sözlerine yanıt olarak biraz değişti.

Yatırımcılar yeni yıla daha yüksek federal faiz oranlarının ekonomiyi resesyona sürükleyebileceği endişesiyle girdiler. Ancak çoğu kişi, 2023’ün ilk günlerinde enflasyonun düşmeye başladığına inanıyor gibi görünüyor. Haftanın ilerleyen saatlerinde, Perşembe günü gelecek TÜFE verilerini ve Cuma günü büyük bankaların kazançlarını izleyecekler.

Baş yatırım yetkilisi Megan Hornemann, “Muhtemelen en azından Perşembe günü TÜFE raporunu bitirene ve ardından yine bu hafta içinde olacak olan kazanç sezonunun başlangıcına kadar bu gerçekten dar aralıkta ve büyük olasılıkla yönsüz olacağız” dedi. Verdence Capital Advisers’ta memur. “Şu anda, piyasanın ekonomik verileri beklemenin ve Fed’in söylemlerinden bazılarını benimsemenin ortasında kaldığını düşünüyorum.”

READ  Petrol fiyatları düşük ABD arzı ve Çin'de düşük talep ile istikrar kazandı