Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yatırımcılar resesyon risklerini düşünürken hisse senetleri hafifçe açıldı

Yatırımcılar resesyon risklerini düşünürken hisse senetleri hafifçe açıldı

Tüccarlar, 14 Aralık 2022’de ABD, New York City’deki New York Menkul Kıymetler Borsası’nın (NYSE) ticaret katında çalışıyor.

Andrew Kelly | Reuters

Hisse senetleri, yatırımcıların resesyon korkularını tartmasıyla Eylül ayından bu yana ilk kez büyük ortalamaların art arda ikinci kez kayıplar kaydetmesinin ardından Pazartesi günü hafifçe açıldı.

Dow Jones Sanayi Ortalaması 6 puan veya %0.02 düştü. S&P 500 ve Nasdaq Composite sırasıyla %0,14 ve %0,49 düştü.

Hamleler, hisse senetleri için bir başka düşüş haftasının ardından geldi. Fed kısa vadeli faiz oranını 50 baz puan artırdı Daha yüksek oranlar daha uzun süre belirtilir. Merkez bankası, faiz oranlarını şimdi %5,1’e yükseltmeyi beklediğini söyleyerek gelecekteki zamlara ilişkin tahminini önceki beklentilerin üzerine çıkardığında, durgunluk korkuları arttı.

E*Trade ticaret genel müdürü Chris Larkin, “Aralık ayının sonuna yaklaşırken, yatırımcılar hala Noel Baba rallisini bekliyor ve hisse senetleri Eylül ayından bu yana ilk kez arka arkaya haftalarca düşüyor” dedi. Morgan Stanley’den. “Enflasyonun yavaşladığını gösteren veriler piyasaya kısa vadeli bir destek sağlamış olabilir, ancak Fed’in Powell’ın faiz oranlarının uzun süre yüksek kalabileceği noktayı eve götürme konusundaki kararlılığı bazı yatırımcılar için muhtemelen neden.”

Hisseler, Aralık ayında kasvetli bir aya ayarlandı. Cuma günü Dow Jones 281.76 puan veya %0.85 düştü. 30-hisse endeksi haftalık %1,66 düşüşle aylık kayıplarını %4,83’e getirdi. S&P 500 haftalık %1,11 ve %2,08 düşüşle aylık düşüşünü %5,58’e çıkardı. Nasdaq Bileşik Cuma günü %0.97 ve haftalık %2.72 düştü. Bu ay %6,65 düştü.

Aylık duyarlılığı ölçen Ulusal Ev İnşaatçıları Birliği anketi Pazartesi günü yayınlanacak.

Yatırımcılar ayrıca hafta içinde açıklanacak bazı kazanç raporlarını da izliyor olacaklar. FedEx ve Nike’ın her ikisinin de Salı günü piyasa kapandıktan sonra kazanç sonuçlarını bildirmesi planlanıyor. Durgunluk korkuları arttıkça, kazanç sonuçları daha odaklı hale gelecek.

READ  ABD'de faiz oranları son 16 yılın en yüksek seviyesine çıktı

Morgan Stanley’de hisse senedi analisti Michael Wilson Pazartesi günü yazdığı bir notta, “Seviyeler ve enflasyon zirve yapmış olabilir, ancak bunu kârlılık için bir uyarı sinyali olarak görüyoruz, bu gerçeğin yeterince takdir edilmediğini ancak artık göz ardı edilemeyeceğini düşünüyoruz.”