Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yeni bir çalışma çevre teorilerini sarsıyor

Yeni bir çalışma çevre teorilerini sarsıyor

Arka planda duran Nanuqsaurus ve ön plandaki kafatası Pachyrhinosaurus, Alaska Fairbanks Üniversitesi ve Reading Üniversitesi'nden bilim adamlarının yürüttüğü ve Bergman'ın kuralını sorgulayan yeni bir çalışmaya dahil edilen dinozor türleri arasında yer alıyor. Kredi bilgileri: James Haven

Karışıma dinozorları da eklediğinizde bazen normun hiç de böyle olmadığını görürsünüz.

Alaska Fairbanks Üniversitesi ve Reading Üniversitesi'nden bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırma, yüksek enlemlerde ve soğuk iklimlerde yaşayan hayvanların daha sıcak iklimlerde yaşayan akrabalarından daha büyük olma eğiliminde olduğunu belirten 19. yüzyıldan kalma bir bilimsel ilke olan Bergmann kuralını sorguluyor. .

Fosil kayıtları aksini gösteriyor.

UAF yüksek lisans öğrencisi ve dergide yayınlanan bir makalenin baş yazarı Lauren Wilson, “Çalışmamız, dinozorlarda ve memelilerde farklı vücut boyutlarının evriminin yalnızca enlem veya sıcaklığın fonksiyonuna indirgenemeyeceğini gösteriyor” dedi. Doğa İletişimi. “Bergmann kuralının yalnızca endotermik hayvanların (sabit vücut sıcaklıklarını koruyanlar) bir alt kümesi için geçerli olduğunu ve yalnızca diğer tüm iklim değişkenlerini göz ardı ederek sıcaklık dikkate alındığında geçerli olduğunu bulduk. Bu, Bergman'ın 'kuralının' gerçekten istisna olduğunu gösteriyor. kural yerine.”

Dinozorlar ve modern türlerde Bergmann kuralının incelenmesi

Çalışma, Wilson'ın üniversite danışmanıyla tartıştığı basit bir soruyla başladı: Bergmann'ın kuralı dinozorlar için geçerli mi?

Fosil kayıtlarındaki yüzlerce veri noktası değerlendirildikten sonra cevap kesin bir “hayır” gibi göründü.

Veri seti, bilim adamlarının bildiği en kuzeydeki dinozorları, Alaska'nın Prince Creek Formasyonu'nda bulunanları içeriyordu. Dondurucu sıcaklıklar ve kar yağışı yaşadılar. Buna rağmen araştırmacılar Arktik dinozorların hiçbirinin vücut boyutunda önemli bir artış bulamadılar.

Daha sonra araştırmacılar aynı değerlendirmeyi tarih öncesi memelilerin ve dinozorların soyundan gelen modern memeliler ve kuşlar için de yapmaya çalıştı. Sonuçlar büyük ölçüde aynıydı: Enlem, modern kuşlarda ve memelilerde vücut büyüklüğünün bir göstergesi değildi Sınıflandırmak. Modern kuşların vücut büyüklüğü ile sıcaklık arasında küçük bir ilişki vardı ancak tarih öncesi kuşlar için durum böyle değildi.

READ  Güney Kore'deki Lunar Orbiter, Dünya'nın gerçek dışı görüntülerini yakaladı

Araştırmacılar, çalışmanın, bilim adamlarının mevcut bilimsel kuralları ve hipotezleri test etmek için fosil kayıtlarını nasıl kullanabileceğinin iyi bir örneği olduğunu söylüyor.

Reading Üniversitesi'nde doktora sonrası araştırmacı ve diğer başyazar Jacob Gardner, “Fosil kayıtları, tamamen farklı ekosistemlere ve iklim koşullarına açılan bir pencere sunarak, bu ekolojik kuralların uygulanabilirliğini tamamen yeni bir şekilde değerlendirmemize olanak tanıyor” dedi. kitap. kağıt.

Alaska Üniversitesi Kuzey Müzesi müdürü ve makalenin ortak yazarlarından biri olan Pat Druckenmiller, bilimsel kuralların modern organizmalara uygulandığı gibi fosil organizmalara da uygulanması gerektiğini söyledi.

“Modern ekosistemlerin evrimsel kökenlerini göz ardı ederseniz onları anlayamazsınız” dedi. “İşlerin bugünkü haline nasıl geldiğini anlamak için geriye bakmalısınız.”

Referans: Lauren N. Wilson ve Jacob D. Gardner ve John B. Wilson, Alex Farnsworth, Zachary R. Perry ve Patrick S. ve Chris L. Organ, 5 Nisan 2024, Doğa İletişimi.
doi: 10.1038/s41467-024-46843-2