Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yeni Kanıtlar Amerika Kıtası Halkları için Kıyı Rotasını Destekliyor

Yeni Kanıtlar Amerika Kıtası Halkları için Kıyı Rotasını Destekliyor

Kayaların buzullar tarafından taşınması.

Kayaların buzullar tarafından taşınması.
Fotoğraf: Ian Watkinson / EGU

Yeni kanıtlar, Kuzey Amerika’daki Beringia’yı birbirine bağlayan buzsuz koridorun açılmasının, kıtaya ilk insan göçlerinden binlerce yıl sonra gerçekleştiğini gösteriyor. Bilim adamları, keşfin, eski insanların bir sahil yolu boyunca Amerika’ya seyahat ettiği fikrini desteklemesi gerektiğini söylüyor, ancak diğer araştırmacılar şüpheci olmaya devam ediyor.

yeni Araştırma Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı, yaklaşık 13.800 yıl önce Beringia’yı Great Plains’e bağlayan buzsuz bir koridorun ortaya çıkışına dikkat çekiyor. Önceki tahminler, geçişin yaklaşık bin yıl önce, son Buz Devri sona ererken ortaya çıktığını öne sürüyordu. buna göre Önceki arkeolojik çalışmaKuzey Amerika kıtasına ilk insan göçleri yaklaşık 15.000-16.000 yıl önce ve muhtemelen 20.000 yıl önce gerçekleşti. Yeni makalenin yazarları, bulgularının, Amerika’ya ulaşan ilk insanların Pasifik kıyısı boyunca seyahat ettiği kıyı göçü hipotezini güçlendirdiğini söylüyor.

İlk yazar Jury Clark, “Buzsuz koridor, Amerika kıtasının nüfusuyla ilgili hipotezlerde her zaman önemli bir rol oynamıştır, ancak sonuçlarımız buzsuz koridorun bu amaç için açık ve erişilebilir olmadığına dair güçlü kanıtlar sağlıyor” dedi. Yeni makalenin ve Oregon Eyalet Üniversitesi Bilim Koleji Kara, Okyanus ve Atmosfer’den bir araştırmacı, bir e-postada açıkladı. “Bu daha önce çıkarılmıştı, ancak buzsuz geçidin açılmasının yaşı için kanıtlar çok belirsizdi ve bu soruyu şu ya da bu şekilde kesin olarak ele almak için kullanılamaz.”

Clark ve meslektaşları, “kozmik nüklid yüzey maruz kalma tarihlemesi” olarak bilinen bir tarihleme yöntemi kullandılar; bu yöntem, “buz tabakası tarafından sahadan ilk çıkarıldığında çökeltilen bir kayanın tarihlendirilmesiyle, bu kayanın ne kadar zaman önce biriktiğini bize bildiren tarihle” çalışıyor. önce buz tabakası.” Ve atmosfere maruz kaldı, “Daha basit bir ifadeyle, bir kayanın Dünya yüzeyinde ne kadar süre kaldığını belirlemek için kozmik ışın saldırılarını hesapladılar.

Çin’deki Liaocheng Üniversitesi’ndeki Arktik Araştırmalar Merkezi’nden yeni araştırmaya dahil olmayan bir arkeolog olan Ben Potter, bir e-postada, makaleye “ikna etmediğini” söyledi. Kozmik maruz kalma tarihi, maksimum yaşları değil, minimum yaşları sağlar, dedi ve araştırmacıların şimdiye kadar buz tabakalarının kilidini açmak için yapılan diğer çabaları reddetmek için nedenler sağlayamadığını da sözlerine ekledi. Araştırma En az 15.000 yıl önce buzullardan arındırılmış, göl içermeyen bir geçidin ortaya çıkışını gösteriyor.

Avrasya ve Kuzey Amerika’yı birbirine bağlayan bir kara yolunun zamanlamasını belirlemek, Clovis’in ilk hipotezi için çıkarımlar içerdiğinden önemlidir. Bu teori, Alaska ve Yukon’da yaşayan insanların, iç kısım boyunca güneye, kendilerine özgü taş aletleriyle adlandırılan Clovis kültürünü kurdukları Great Plains’e gittiklerini belirtir. Yakın tarihli arkeolojik ve genetik kanıtlar, bu teoriye meydan okuyarak, bunun yerine, Cordilleran ve Laurentide’in devasa buz tabakaları geri çekilmeden önce Amerika’ya Clovis öncesi bir göçe işaret etti. Bilim adamları yeni çalışmada, göç yolları hakkındaki “bu tartışmayı çözmek”, “ilk Amerikalıların ne zaman ve nasıl geldiğine dair soruları ele almak için önemlidir” diye yazdı.

Clark, diğer tarihleme tekniklerini kullanan önceki çalışmaların sınırlı olduğunu, çünkü bunların yalnızca buzsuz geçidin, alınan tarihten bir süre önce ortaya çıktığını gösterdiğini söyledi. Örneğin, “Bir organik fosil materyal parçası üzerindeki radyokarbon tarihi, yalnızca fosil materyalin yaşadığı zamana kadar uzanır, bu da buzsuz geçit açıldıktan sonra herhangi bir zaman olabilir – vakfın kurulduğu tarihten ne kadar önce olduğunu bilmiyoruz. Uluslararası Finans’ı açtı”. Buzsuz koridorun tarihine kadar uzanan evrene maruz kalmaları kullanan önceki araştırmalara göre, coğrafi kapsam ve analiz edilen örneklerin miktarı açısından sınırlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Yeni analiz için Clark ve ekibi, Cordilleran-Laurentide buz tabakası dikiş bölgesinden 745 mil (1.200 kilometre) boyunca buzlu yer değiştirmiş kayaları inceleyerek evrenin 64 maruziyetinden numune almalarına izin verdi. Ekibin “tarihlerdeki birkaç olası belirsizliği değerlendirebildiğini ve her konum için sağlam bir ortalama tarih çıkarabildiğini” açıkladı. Kayaların tarihine kadar kozmik ışınların kullanılması tuhaf görünebilir, ancak Clarke bunu güneşe benzetmiştir.

Clark, “Kaya, geri çekilen buz tabakalarıyla ilk çökeldiğinde, uzaydan gelen, atmosferden geçen ve Dünya’nın yüzeyine çarpan kozmik ışınlar da dahil olmak üzere ilk kez atmosfere maruz kalıyor” dedi. “Bu, bütün kış içeride kaldıktan ve güneşe maruz kaldıktan sonra ilk kez dışarıda oturmaya benzer. Kaya ilk kez maruz kaldığında, kozmik ışınlar kayaya nüfuz eder ve kayada yeni elementler – kozmik nüklidler – üretir, yani zamanla bu elementlerin konsantrasyonu artar”.

Clark, bilim adamlarının laboratuvarda bu elementlerin konsantrasyonunu ölçebileceğini ve her yıl kaç yeni elementin üretildiğini bildiklerinden, “kaya, buz tabakasının geri çekilmesiyle ilk kez açığa çıkmasından bu yana geçen süreyi hesaplayabilirler” dedi. Clark, “Bazı insanlar flört yöntemimizi sorgulayabilir, ancak yaşlarımızda yapılacak herhangi bir ayarlamanın kârlılığımızı değiştirmeyeceğinden eminiz” dedi ve ekledi, “Sonuçlarımıza da çok güveniyoruz.”

Potter bu güveni paylaşmıyor ve ekibin iki gerekli olduğunda açıklamak için yalnızca bir standart sapma kullandığını söylüyor. Daha muhafazakar değeri kullanırken, yeni kanıtlar, 13.000 ila 15.600 yıl arasında bir süre için buz tabakalarının açılması için minimum bir yaş önerdiğini söyledi. Potter, bu belirsizlik aralığının, en az 15.000 yıl önce buzsuz bir koridorun ortaya çıktığını öne süren optik olarak uyarılmış ve kızılötesiyle uyarılmış floresan tarihleme çabalarıyla tutarlı olduğunu söyledi.

Yeni makalenin ana bulgularından biri, ilk insan dalgasının kara yoluyla Kuzey Amerika’ya girmesi için uygun bir koridorun en az 13.800 yıl öncesine kadar mevcut olmadığı ve daha önce göç eden insanların bunu, Karadeniz boyunca seyahat ederek yapmış olmaları gerektiğidir. Pasifik kıyısı. Durum böyle olmayabilir. 15.000 yıllık arkeoloji gibi diğer kanıtlar düşünüldüğünde o kadar da şaşırtıcı değil. Kılavuz Idaho’daki Cooper’s Feribotu’nda.

Potter, henüz İçsel Yolu dışlamamamız gerektiğini düşünüyor. Cooper Ferry’de etrafa saçılan kömürlerin en eski yaşlarının mesleklerle ilgili olduğu konusunda yaygın bir fikir birliği olmadığını, 11.500 ve 14.000 yıl öncesine ait olduğunu söyledi. Bu nedenle, Potter, 15.000 yıl sonra “buzsuz geçiş, buz tabakalarının güneyindeki erken dönemdeki hatasız bölgelere giden olası bir yol olarak göz ardı edilemez” diye yazdı. Onun da belirttiği gibi, 12.600 yıl önce Kuzey Pasifik Kıyı Yolu boyunca kesin olarak tarihlendirilmiş hiçbir yerleşim yeri yoktur ve Kuril Adaları’ndan Aleutian’lara ve 9.000 yıl önceki o tarihte güney-orta Alaska’ya kadar hiçbir yer yoktur, ki bu adil bir noktadır.

Clark bu son konuda hemfikir görünüyor. “Amerika’nın ilk sakinleri hakkında bir soru sormuş olsak da, onların gerçekten sahil yolundan gelip gelmedikleri ve eğer öyleyse nasıl seyahat ettikleri hakkında öğrenilecek çok şey var – bu bölgeden arkeolojik alanlar bulmamız gerekiyor, ” diyor bana e-postasında.

Bir iç geçidin ne zaman ortaya çıktığı ve insanların kıtaya ne kadar erken ulaşabildikleri sorusu hala çözülmemiş durumda. Arkeolojide olduğu gibi, insanlık tarihindeki bu olağanüstü dönemi gerçekten anlamak istiyorsak, daha fazla kanıta ihtiyacımız var.

READ  Bilim insanları ilk kez spermin Newton'un fizik yasalarından birine karşı geldiğini keşfetti