Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yeni keşfedilen bir dinozor türü, kuş davranışlarının evrimine ışık tutan bir durumda öldü

Yeni keşfedilen bir dinozor türü, kuş davranışlarının evrimine ışık tutan bir durumda öldü

Seiji Yamamoto

Jaculinykus yaruui adı verilen yeni keşfedilen bir dinozor türünün çizimi, onun modern kuşlara benzer bir pozisyonda uyuduğunu gösteriyor.

CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Büyüleyici keşifler, bilimsel gelişmeler ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

Vahşi doğada ölüm genellikle acımasız ve şiddetlidir. Ancak geç Kretase dönemine ait küçük, kuş benzeri bir dinozor için, kıvrılıp kestirdiği ve asla uyanmadığı için yaşamının sonu nispeten huzurluydu.

Bilim insanları dinozorun fosil iskeletinin konumundan yola çıkarak bunu açıkladı. Yaratığın başı uzuvlarının üzerinde duruyor ve kuyruğu vücuduna sıkıca sarılı olduğundan, rahat duruşu bir hayvanınkine benzer. Modern kuşlar Hareketsiz durumdaki bu durum, bu dinozorların yalnızca kuşlara benzemekle kalmayıp, hatta onlar gibi davranmış olabileceklerini akla getiriyor.

Araştırmacıların çarşamba günü dergide bildirdiğine göre, paleontologlar Moğolistan’daki Barun Guyot Formasyonu’ndaki Gobi Çölü’nde bir dinozor kafatası ve neredeyse tamamlanmış bir iskelet kazdılar ve kemiklerin çoğunun hala hayvanın orijinal ölüm pozisyonunda düzenlendiğini bildirdiler. Bir artı.

Hayvanın uzun boynu gövdesinin sağ tarafına dolanıyordu ve başı sağ dizinin üstüne gelecek şekilde yan tarafa doğru kıvrılmıştı. Arka uzuvlar aşağıya doğru kıvrılmıştı ve kuyruğun büyük kısmı vücudun sol tarafı etrafında kıvrılmıştı.

Çalışmanın yazarları onu küçük bir tür olan alvarezsaurid olarak tanımladılar. Theropodlar (iki ayaklı etobur dinozor) uzun kuyruklu, bacaklı ve kısa ön ayaklı. Alvarezosauridler, kuşları ve onların en yakın akrabaları olan kuş benzeri dinozorları içeren, maniraptoranlar adı verilen daha büyük bir dinozor grubunun parçasıdır.

Minik Alvarezsaur’un duruşu, Moğolistan’da bulunan ve kuş benzeri uyku pozisyonlarında kıvrılmış diğer iki dinozor fosilini taklit ediyordu: Sinornithoides yungii ve Mei longi. Bunlar iki tür dinozordur, maniraptoran grubundaki bir başka dinozor türü olup, kuşlarla Alvarezsaurus’tan daha yakından akrabadır.

READ  NASA'nın Artemis 1 ay görevine geri sayım ve devasa SLS aracının ilk uçuşu başlıyor

Kota Kubo

Jaculinykus yaruui yaklaşık 70 milyon yıl önce yaşadı. (A) Moğolistan’ın Gobi Çölü’nde bulunan fosil iskeletin fotoğrafı. (B) Yeşil kafatası ve kırmızı göğüs kuşağı ve ön ayaklar da dahil olmak üzere iskelet unsurlarını gösteren çizim. (c) Dinozorun yeniden inşası; gri alanlar eksik parçaları gösterir.

Araştırmacıların raporuna göre, yeni fosil, bu uyku davranışının ilk kuşların kuş olmayan akrabaları arasında beklenenden daha yaygın olabileceğini öne sürüyor.

Field Doğa Tarihi Müzesi’nde fosil sürüngenlerin küratör yardımcısı paleontolog Dr. Jingmai O’Connor, “Hepimiz kafaları kanatlarının altına sıkıştırılmış uyuyan ördekler gördük. Sonra bu küçük dinozoru aynı uyku pozisyonunda görüyorsunuz” dedi. Şikago’da.

Araştırmada yer almayan O’Connor, CNN’e şunları söyledi: “Bu, günümüzde kuşlar arasında benzersiz olan davranışların somut bir kanıtıdır. Artık bunun aslında kuşlara özgü bir özellik olmadığını söyleyebiliriz.”

Fosili inceleyen bilim insanları, bunun bilim açısından yeni bir tür olduğuna karar vererek ona vahşi bir isim verdiler: Jaculinykus yaruui. Cins adı efsanevi bir ejderha olan jaculus ve eski Yunanca’da pençe anlamına gelen onikus’tan gelirken, tür adı Moğolca aceleci veya hızlı anlamına gelen yaruu sözcüğünden gelmektedir.

Bilim insanları, dinozorları yok eden asteroitin Dünya’daki yaşam için önemli bir süreci durdurduğunu söylüyor

Jaculinykus yaruui yaklaşık 70 milyon yıl önce Taş Devri’nin sonunda yaşadı Kretase dönemi Hokkaido Üniversitesi Paleobiyoloji Araştırma Grubu’nda doktora adayı olan araştırmanın baş yazarı ve paleontolog Kohta Kubo, burnundan kuyruğunun ucuna kadar 3 feet uzunluğunda (yaklaşık 145 milyon ila 66 milyon yıl önce) olduğunu söyledi. Japonya.

Kubo, CNN’e bir e-postada şunları söyledi: “Bu örnek, keşfedildiğinde kısmi bir iskelet olarak kabul edildi, ancak hazırlandıktan sonra, gerçekçi duruşunu koruyan neredeyse eksiksiz, ayrıntılı bir iskeleti temsil ediyor.” “Bu, alvarezosaurlarda ve erken dallanan maniraptoran dinozorlarda bu duruşun ilk kesin kaydıdır.”

Kubo, Jaculinykus yaruui’nin en yakın akrabasının Shuvuuia Deserti adı verilen küçük bir alvarezsaurid olduğunu söyledi. Ayırt edici özellikleri arasında burun deliklerinin şekli, çene kaslarının kafatasına bağlantısı ve uzuv kemiklerinin şekilleri yer alır.

O’Connor, “Bu çok güzel bir örnek ve dinozorlarda, özellikle de alvarezosauridlerde yeni çeşitliliğe sahip olmak her zaman heyecan vericidir” dedi.

Alvarezsauridler dinozorların en bilinen grubu olmasalar da, bazı türlerde sivri uçlu bir pençenin filizlendiği tek bir devasa ayak parmağıyla sonuçlanan çarpıcı derecede kısa önkolları ve elleriyle uzun süredir bilim adamlarını büyülediler.

O’Connor, “Davranışları kaydedecek kadar iyi korunmuş bu tür fosiller son derece nadirdir” dedi. “Bu uyku pozisyonunun daha yaygın olduğunu kesinlikle gösteren bazı ek kanıtlarımızın olması harika.”

Modern kuşlarda bu davranış onların vücut ısısını korumalarına yardımcı olur; Araştırmaya göre yatmadan önce kıvrılan maniraptör dinozorlara da benzer bir amaca hizmet etmiş olması muhtemel. Evrim süreci boyunca Alvarezsaurus’un boyutu küçüldü. Kubo, bu “radikal minyatürleştirmenin” kuş olmayan dinozorların kuş kuzenleriyle aynı termoregülasyon stratejisini benimsemesine yol açmış olabileceğini söyledi.

READ  Tam Ay tutulması barajı Leonid Meteor

Dahası, minik, uykulu Jaculinykus yaruui “bu kuş benzeri ısı düzenleyici davranışın, motorlu uçuşun ortaya çıkmasından önce evrimleştiğini vurguluyor.” “Jaculinykus, alvarezsauridlerin yaşayan kuşlarla daha fazla benzerliğe sahip olduğunun önemli bir örneğidir; yalnızca kemik özelliklerinde değil, aynı zamanda davranış özelliklerinde de.”

Mindy Weisberger, çalışmaları Live Science, Scientific American ve How It Works’te yer alan bir bilim yazarı ve medya yapımcısıdır.