Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yeni Tanımlanan Türler Tarih Öncesi ‘Deniz Canavarlarının’ Evrimine Işık Tutabilir

Yeni Tanımlanan Türler Tarih Öncesi ‘Deniz Canavarlarının’ Evrimine Işık TutabilirCNN

İskandinav mitindeki, düzenbaz tanrı Loki’den doğan ve dünyanın çevresini saracak kadar büyüyen dev bir deniz yılanı, artık farklı türde bir “canavar”ın, ünlü büyük etobur deniz sürüngeninin yeni keşfedilen bir türüyle aynı adı taşıyor. Yaklaşık 80 milyon yıl önce yaşayan mosasaur gibi.

Paleontologlar geçtiğimiz günlerde Kuzey Dakota’daki Walhalla kasabası yakınlarında bulunan fosillerden daha önce bilinmeyen bir mosasauru tanımladılar. Şehrin adı, İskandinav mitolojisinde ölü kahramanların toplandığı ziyafet salonu Valhalla’dan geliyor, bu nedenle bilim adamları mosasaur Jörmungandr ve Halensis olarak adlandırıyorlar. Araştırmacıların Pazartesi günü dergide bildirdiğine göre, adı Midgard’ın yılanı Jormungandr’ın İskandinav mitolojisine ve fosilin keşfedildiği yere atıfta bulunuyor. Amerikan Doğa Tarihi Müzesi Bülteni.

Fosilin kendisi ise biraz daha az şiirsel bir isme sahip: NDGS 10838. Bu fosil, gözlerin üzerinde kemik çıkıntısı olan neredeyse tamamlanmış bir kafatasının yanı sıra çeneler ve 11 kaburga ve 12 omur dahil olmak üzere bazı iskelet parçalarını içeriyor. Araştırmanın baş yazarı ve Amerikan Doğa Tarihi Müzesi paleontoloğu ve doktora adayı Richard Gilder Amelia Zietlow, hayvanın hayattayken yaklaşık 7,3 metre uzunluğunda olduğunu ve mosasaurid kuzenlerinden daha uzun, daha ince bir yüze sahip olduğunu söyledi. New York’ta yüksek lisans okulu.

Genel olarak, Jormungandr walhallaensis çoğu dinozora benziyordu; Zietlow CNN’e şöyle dedi: “Bir Komodo ejderini alıp onu 30 metre uzunluğunda yapıp ona bir köpekbalığının yüzgeçlerini ve kuyruğunu vermek gibi bir şeydi.”

Ancak öte yandan hayvan benzersizdi. Çalışmanın yazarları, kafatası kemiklerindeki özelliklerin bir kombinasyonunun, bilim adamlarının yeni gelenleri sınıflandırmasını beklenmedik şekilde zorlaştırdığını bildirdi ve mosasaurid grubunun beklenenden daha çeşitli formlar içerdiğini ima etti.

Fosil, 2015 yılında jeolojiye ve mineraller ve fosiller hakkında halkın eğitimine adanmış bir devlet kurumu olan Kuzey Dakota Jeoloji Araştırması tarafından toplandı. Aslında Zitlow, NDGS 10838’in ajansın programlarından birine katılan ve bu sayede nesnenin fosil olduğunu tespit edebilen ve kurum yetkililerini uyardığının farkında olan bir kişi tarafından bir yamaçta keşfedildiğini söyledi.

READ  Nötron yıldızlarının iç kısımlarına yeni sınırlar koymak

Bilim insanları kafatasını incelediklerinde ellerinde alışılmadık bir şey olduğunu hemen fark ettiler. Biraz dikdörtgen olan kulak kemikleri, dev bir mosasaur cinsi olan Mosasaurus’unkine benziyordu. Ancak şekli ve dişlerinin çokluğu, daha küçük bir mosasaur cinsi olan Clidastes’e daha yakındı. Bu arada, ağzının çatısındaki kemik damakta bulunan dişlerin açısı ve sayısı, bu mosasaur gruplarının hiçbirinde görülen hiçbir şeye benzemiyordu.

Zitlow, “Bazı yönlerden Mosasaurus’a, bazı yönlerden de Clidastes’e benzeyen özelliklere sahip. Diğer yönlerden ise tamamen bu bireye özgü” dedi. Özelliklerin bu birleşimi, araştırmacıları aradıkları şeyin yeni bir cins ve tür.

Henry Sharp / Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nin izniyle

Burada Jormungandr wallhallaensis’in kafatasının bir çizimi var. Kafatası kemiklerindeki özelliklerin birleşimi, bilim adamlarının onu sınıflandırmasını zorlaştırdı.

Ancak Cincinnati Üniversitesi Biyoloji Bilimleri Bölümü’nde doçent olan paleontolog Takuya Konishi, fosilleşmenin çoğu zaman kemikleri bozduğunu ve fosildeki anormalliklerin hayvanın ölümünden sonraki doğal süreçlerle oluşmuş olabileceğini söyledi. (Yazarlar bu olasılığı kabul ediyor; çalışmaları, fosilleşmeden önce nasıl göründüğünü gösteren, sağlam bir kafatasının idealize edilmiş resimlerini içeriyordu.)

Zietlow, araştırmacılar verileri analiz ettiğinde evrim ağaçlarının Jörmungandr, Halensis ve Clydastes ile birlikte “poliploidi” (bir grup farklı türün tek bir yerde kümelenmesi) adı verilen bir sonuç gösterdiğini söyledi. “Birbirlerine her şeyden daha yakınlar. Ancak bu grup içinde ne kadar ilişkili oldukları tam olarak belli değil.”

Bilim insanları, dinozorları yok eden asteroitin Dünya’daki yaşam için önemli bir süreci durdurduğunu söylüyor

Mosasaur evrimi üzerinde çalışan ve çalışmaya dahil olmayan Konishi, yeni keşfedilen türlerin ek fosillerinin Jormungandr walhallaensis’in mosasaur aile ağacındaki konumunun iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini söyledi.

Konishi, CNN’e gönderdiği e-postada “J. walhallaensis’in Clidastes’ten ne kadar farklı olduğu konusunda henüz daha fazla çalışma yapılmadı” dedi. “Gelecekteki keşifler, bunun yeni bir Clidastes türü olduğuna dair alternatif bir hipotezi destekleyebilir.”

Fosildeki diğer olağandışı ayrıntılar ise omurları yaralayan delikler ve çiziklerdir. Araştırmacılar bunları ısırık izleri olarak tanımladılar. İzler iyileşmiş gibi görünmüyor, bu da bunların hayvanın ömrünün sonuna doğru meydana geldiğini ya da mosasauru öldükten sonra parçalayan bir çöpçü tarafından yapıldığını gösteriyor.

Zitlow, “İskeletin geri kalanını alamamamızın nedeni bu olabilir” dedi.

İşaretlerin neden ortaya çıktığı ve Jörmungandr ile Halaensis’in bir saldırıdan sağ çıkıp çıkmadığı hakkında daha fazla soru, Kuzey Dakota Jeoloji Araştırmaları’nda kıdemli bir paleontolog ve Kuzey Dakota Eyaleti Paleontoloji Koleksiyonu küratörü olan çalışmanın ortak yazarı Clint Boyd tarafından gelecekteki araştırmalarda ele alınacak. . dedi Zitlow.

Mosasaurlar ve evrimsel gizemler

Mosasaurlar, yaklaşık 98 ila 66 milyon yıl önce, Kretase Dönemi’nin ikinci yarısında dünya okyanuslarında yüzen çeşitli yırtıcı hayvanlardan oluşan bir gruptu. Dinozorlarla birlikte yaşadılar ancak modern kertenkeleler ve yılanlarla daha yakından akrabalar.

Bazı mosasaurlar yalnızca birkaç fit uzunluğundayken, Mosasaurus cinsindeki en büyüğü yaklaşık 60 fit (18,2 metre) uzunluğundaydı. Mosasaurus fosilleri nispeten bol olsa da, bilim adamları “‘gerçek’ mosasaurların yalnızca yüzeyini çizdiler.” Konishi, “Çeşitlilik” dedi. NDGS 10838 gibi yeni mosasaur örneklerinin, uzmanların “Kretase denizlerinin bu oldukça karizmatik yırtıcılarının zengin evrimsel tarihini” ortaya çıkarmalarına yardımcı olduğunu söyledi.

Kendisi, bu amaca yönelik olarak, yeni çalışmanın “çok yetenekli bir mosasaur işçisi olan Bayan Zietlow tarafından belgelenen zengin anatomik ayrıntıları” sağlayarak önemli bir katkı sağladığını da sözlerine ekledi.

Konishi, olağanüstü bir veri hazinesi yaratarak, “Yazarların yeni örneğin çok kapsamlı ve doğru bir iskelet tanımını sağladıkları açıktır.” dedi.

Mosasaurlar suda yaşamalarına rağmen ataları karada yaşadılar ve daha sonra denize dönecek şekilde evrimleştiler. Bunu yapan tek hayvan grubu onlar değildi; Plesiosaurlar, balinalar, deniz kaplumbağaları ve foklar da dahil olmak üzere pek çok sürüngen ve memeli türü, tetrapod atalarının karaya gitmek için denizleri terk etmesinden çok sonra, karadaki atalarından okyanuslardaki hayata adapte oldu. Zitlow, fosillerinin çok fazla olması nedeniyle mosasaurların bu geçişi incelemek için önemli bir hayvan grubu olduğunu söyledi.

“Onlardan çok sayıda var, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde binlerce örnek var” dedi. “Bu onları büyük resmi, istatistiksel türden evrimsel soruları incelemek için iyi kılıyor.”

Örneklerin bolluğuna rağmen, birçok fosil mosasaurun Jörmungandr valhallensis kadar kapsamlı bir şekilde belgelenmediğini (ve bazı durumlarda, ilk tanımlandığında neredeyse hiç açıklama yapılmadığını, Zietlow söyledi).

Yeni keşfedilen fosillerdeki bu tutarsızlığa değinmek ve bilinen örnekleri yeniden incelemek, bilim adamlarının bu evrimsel gizemleri çözmelerine yardımcı olmada büyük rol oynayacak.

“Bu şekilleri bir araya getirmek, her görünümde kemikleri göstermek, tüm küçük yumruları, tümsekleri ve diğer şeyleri göstermek için çok zaman harcadım, böylece gelecekte insanlar bu şekillere bakıp anatomiyi öğrenip daha sonra bunları uygulayabilirler. yeni şekiller yaratmak” dedi Zitlow. “Karakterler ve bu hayvan ile diğer hayvanlar arasındaki yeni farklılıkları keşfetmek.” “Bu genellikle herkesin bu şeylerin anatomisini biraz daha iyi anlamasına yardımcı olur.”

Mindy Weisberger, çalışmaları Live Science, Scientific American ve How It Works’te yer alan bir bilim yazarı ve medya yapımcısıdır.