Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yeniden sınıflandırılan galaksi artık doğrudan Dünya’yı işaret eden süper kütleli bir kara delik.

Yeniden sınıflandırılan galaksi artık doğrudan Dünya’yı işaret eden süper kütleli bir kara delik.

Sizi uyarmak istemiyoruz ama tam karşınızda Dünya’yı işaret eden bir kara delik var.

Bilim adamları, merkezindeki süper kütleli kara deliğin yön değiştirdiğini ve şimdi doğrudan bizi hedeflediğini keşfettikten sonra bir galaksiyi yeniden sınıflandırdılar.

Söz konusu gökada, Dünya’dan 657 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunur ve akılda kalıcı bir isme sahiptir. PBC J2333.9-2343.

Garip özellikler gösterdiği için bu galaksiyi incelemeye başladık. Hipotezimiz, süper kütleli kara deliğin göreli jetinin yön değiştirdiği ve bu fikri doğrulamak için çok sayıda gözlem yapmamız gerektiğiydi.” dedi.

abonelik Indy100’den haftalık ücretsiz yeni bültenimize

Monthly Notices of the Royal Astronomical Society’de yayınlanan çalışma, değişiklik hakkında ayrıntılara giriyor.

PBC J2333.9-2343 daha önce dev bir radyo gökadası olarak sınıflandırılmıştı, çünkü bir noktada her iki yanından neredeyse akıllara durgunluk veren dört milyon ışıkyılı büyüklüğünde bir malzeme jeti gönderiyordu – bizim gökadamızın yaklaşık 40 katı büyüklüğündeydi. kendi galaksisi.

iStock

Gökbilimciler PBC J2333.9-2343’e baktıklarında ve onun doğrudan bizi işaret ettiğini fark ettiklerinde büyük bir şok yaşadılar.

Bu, galaksinin 90 derece hareket ettiği ve artık bir “blazar” olduğu anlamına gelir – jet noktaları Dünya’ya doğru yönelen bir nokta galaksi anlamına gelir.

Kara delikten gelen madde fışkırması, galaksinin her iki tarafında, radyo dalgalarında gözlemlendiğinde en çabuk fark edilen nesneler olan iki büyük lob yarattı.

Hernandez-García, “Çekirdeğin artık lobları beslemediğini görmemiz, bunların çok eski olduğu anlamına geliyor. Bunlar geçmiş faaliyetlerin kalıntılarıyken, çekirdeğe yakın yapılar genç, aktif jetleri temsil ediyor” diye devam etti.

Bunun nasıl olabileceği tam olarak belli değil. Bir tahmin, PBC J2333.9-2343’ün, eksen açısının nasıl değiştiğini açıklayabilecek başka bir gökada ile çarpıştığı yönündedir.

Görüşlerinizi demokratik haberlerimizde paylaşın. Bu makalenin indy100 sıralamasında yükselmesine yardımcı olmak için sayfanın üst kısmındaki oy simgesine tıklayın.