Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yeşil bir kuyruklu yıldızın 50.000 yıl sonra ilk kez yolumuza nasıl yaklaştığını nasıl görebiliriz?

Cape Canaveral, Fla. (AP) – Bir kuyruklu yıldız 50.000 yıl sonraya doğru yol alıyor.

NASA’ya göre Dirty Snowball en son Neandertaller döneminde ziyaret edilmişti. Çarşamba günü tekrar hızla uzaklaşmadan önce Dünya’nın 26 milyon mil (42 milyon kilometre) yakınına gelecek ve milyonlarca yıl geri dönmesi pek olası değil.

Bu yüzden, Killer-Comet’in “Yukarı Bakma” başlığının aksine yukarı bakın.

Bir yıldan daha kısa bir süre önce keşfedilen bu zararsız yeşil kuyruklu yıldız, kuzey gece gökyüzünde dürbünle, küçük teleskoplarla ve Kuzey Yarımküre’nin en karanlık köşelerinde muhtemelen çıplak gözle görülebiliyor.

Yaklaştıkça aydınlanması ve Ocak ayının sonuna kadar ufkun üzerinde yükselmesi bekleniyor ve en iyi şafaktan önceki saatlerde görülüyor. 10 Şubat’a kadar, iyi bir dönüm noktası olan Mars’a yakın olacak. Güney Yarımküre’deki Skygazers, bir göz atmak için önümüzdeki ayı beklemek zorunda kalacak.

NASA asteroit ve kuyruklu yıldız izleme uzmanı Paul, geçen yıl boyunca pek çok kuyruklu yıldızın gökyüzünü süslediğini, “Görünüşe göre bu muhtemelen biraz daha büyük görünüyor ve bu nedenle Dünya’nın yörüngesine biraz daha yaklaştıkça biraz daha parlak görünüyor” dedi. Choda’lar.

Çekirdeği çevreleyen gaz bulutu veya komadaki tüm karbondan gelen bu uzun dönemli kuyruklu yıldız yeşili, geçen Mart ayında gökbilimciler tarafından Caltech’in Palomar Gözlemevi’ndeki geniş alanlı bir kamera olan Zwicky Transit Tesisi kullanılarak tespit edildi.

Bu, zahmetli resmi adını açıklıyor: Comet C/2022 E3 (ZTF).

Çarşamba günü, Dünya ve Mars’ın yörüngeleri arasında 128.500 mph (207.000 km) göreceli bir hızla savrulacak. Çekirdeklerinin yaklaşık bir mil (1,6 kilometre) çapında olduğuna inanılıyor ve kuyrukları milyonlarca mil (kilometre) uzanıyor.

Hawaii Üniversitesi’nden bir astronom olan Karen Meek bir e-postada, “Bilim adamlarının daha fazla deney yapmasına ve halkın güzel bir kuyruklu yıldız görebilmesine olanak tanıyan Dünya’ya yakın geçişi sayesinde parlak olacak” dedi.

Bilim adamları, kuyruklu yıldızın 50.000 yıl önce güneş sisteminin gezegen mahallesindeki son dönüşünü belirleyen yörünge hesaplamalarına güveniyorlar.

NASA’nın Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı Yakın Dünya Nesneleri Araştırmaları Merkezi direktörü Chodas, Dünya’ya ne kadar yakın olduğunu veya Neandertaller tarafından bile görülüp görülmediğini bilmediklerini söyledi.

Ancak döndüğünde karar daha da çetindir.

NASA’ya göre kuyruklu yıldız en son Neandertaller döneminde ziyaret edildi.

Bir kuyruklu yıldız güneşi ve gezegenleri her geçtiğinde, yerçekimsel çekişleri buz topunun yörüngesini hafifçe değiştirerek zamanla yörüngede önemli değişikliklere neden olur. Başka bir joker kart: Güneş’in yakınında ısınırken kuyruklu yıldızdan fışkıran toz ve gaz fışkırmaları.

Chodas, “Bu kuyruklu yıldızı ne kadar ileri ittiklerini tam olarak bilmiyoruz” dedi.

4,5 milyar yıl önce doğmakta olan güneş sisteminden bir zaman kapsülü olan kuyruklu yıldız, Plüton’un dışındaki Oort Bulutu olarak bilinen yerden geldi. Kuyruklu yıldızlar için bu derin dondurucu cennetin, bir sonraki yıldıza giden yolun dörtte birinden fazlasını kapsadığı düşünülüyor.

Chodas, Comet ZTF’nin güneş sistemimizde ortaya çıkmasına rağmen orada kalacağından emin olamayacağımızı söyledi. Güneş sisteminden kovulursa asla geri dönmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Kaçırdıysanız endişelenmeyin.

Chodas, “Kuyruklu yıldızlar alanında, bir sonrakini beklemeniz gerekiyor çünkü düzinelerce var” dedi. “Ve bir sonraki daha büyük olabilir, daha parlak olabilir, daha yakın olabilir.”

Associated Press Sağlık ve Bilim bölümü, Howard Hughes Tıp Enstitüsü’nün Bilim ve Eğitim Medya grubundan destek almaktadır. Tüm içerikten yalnızca AP sorumludur.