Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yıllarca yedikten sonra bir kara delik yıldızları “geğirmek”

Yıllarca yedikten sonra bir kara delik yıldızları “geğirmek”

kocaman Kara delik Üç yıl önce yutulan bir yıldızı geğirirken gözlemlendi ve gökbilimcileri gecikmeli galaksiler arası hazımsızlık nedeniyle şaşkına çevirdi.

Eşi görülmemiş fenomeni analiz eden yeni bir çalışmanın baş yazarı Yvette Sendez, “Bu bizi tamamen şaşırttı – hiç kimse böyle bir şey görmemişti” dedi. dedi.

Ekim 2018’de gökbilimciler, Dünya’dan 665 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunan bir galaksideki bir kara deliğin yakınında dolaşan genç bir yıldızın parçalara ayrıldığına ve yutulduğuna tanık oldular. çalışmaya göre Geçen hafta The Astrophysical Journal’da yayınlandı.

Ve çalışma, Haziran 2021’de bir kara delik gizemli bir şekilde yıldız materyali kusmaya başladığında, bilim insanlarının şaşkına döndüğü zaman, şiddetli ziyafetin kendisinin olağandışı olmadığını buldu – çünkü başka bir yıldızı yediğine dair hiçbir kanıt yoktu.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nde araştırma görevlisi olan Cendez, “Sanki bu kara delik, yıllar önce yediği yıldızdan birdenbire bir yığın malzemeyi patlatmaya başlamış gibi” diye ekledi.

Göksel maddenin fırlatılmasındaki uzun gecikme daha önce hiç görülmemişti ve bilim adamlarını şaşırttı.

Kara delikler, yerçekiminin maddeyi, ışık da dahil olmak üzere hiçbir şeyin ondan kaçamayacağı kadar büyük bir kuvvetle küçük bir alana çektiği dünya dışı bölgelerdir.

Genellikle ölmekte olan büyük yıldızların çöküşünün kalıntılarından oluşurlar ve çok yaklaşan her şeyi tüketebilirler. NASA açıklıyor.

Astrofizik Merkezi, bir kara delik bir yıldızı yuttuğunda, yıldızı oluşturan göksel malzemenin bir kısmının ara sıra uzaya fırlatıldığını ve astronomların kara deliklere benzediğini açıklıyor kaotik yiyiciler.

Ancak, bir yemekten sonra “geğirmenin” Cendes eşdeğeri olan bu süreç, araştırmaya göre, genellikle üç yıl sonra değil, hemen gerçekleşir.

Araştırmacılar, üç kıtada ve uzayda teleskopları kullanarak şaşırtıcı keşfi incelemek için acele ettiler.

AT2018hyz lakaplı kara deliğin, ışık hızının yarısı kadar – normalden beş kat daha hızlı – malzeme fırlattığını buldular.

READ  'Hiç böyle bir şey görmedim': İngiliz çiftliğinde bulunan Jura dönemi balık fosilleri

Ancak, “Burp” yıldızının tamamlanmasının neden üç yıl sürdüğü konusunda emin değillerdi.

Harvard ve CfA’da astronomi profesörü ve yeni çalışmanın ortak yazarı Ido Berger, “Besleme ve dışarı akış arasında bu kadar uzun bir gecikmeyi ilk kez görüyoruz” dedi.

“Bir sonraki adım, bunun gerçekten daha düzenli olup olmadığını araştırmak ve TDE’ye gelişiminde yeterince geç bakmadık.”

Ekip, çalışmanın bilim insanlarının kara deliklerin beslenme davranışını daha iyi anlamalarına yardımcı olacağını umuyor.