Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

11 yaşındaki bir kız, şimdiye kadarki en büyük sürüngenin keşfedilmesine yardımcı oluyor

11 yaşındaki bir kız, şimdiye kadarki en büyük sürüngenin keşfedilmesine yardımcı oluyor

Dünya okyanuslarında dolaşan en büyük sürüngendi. Yaklaşık 22 metre boyundaki bu dev iktinozor, kabaca mavi bir balina, bir deniz memelisi ve gezegen tarihinde herhangi bir zamanda var olduğu bilinen en büyük hayvan büyüklüğündeydi. Ancak iktinozorun adı… İhtiyotitan şiddetlinsisMayıs 2020’de koronavirüs pandemisinin en yüksek olduğu dönemde, 11 yaşındaki bir kız çocuğu ve babası, İngiltere’nin güneybatısındaki bir sahilde yürüyüş yaparken benzersiz bir fosil fark edene kadar büyük ölçüde fark edilmedi. Fosil on inç uzunluğundaydı ve birisi şunu ortaya çıkardı: amatör fosil avcısı Justin Reynolds, sahilde taşıdığı fosillerin “daha önce bulduğu tüm kemik parçalarından daha büyük” olduğunu söyledi. Nepal Rupisi.

Kızı Ruby gözlerini yerde tuttu ve çok geçmeden daha büyük, daha iyi korunmuş bir fosil buldu. NPR’ye “Orada yarı yarıya çamura gömülmüş gibi yatıyordu” dedi. İki fosil, soyu tükenmiş büyük deniz sürüngenlerinden oluşan, bilinmeyen bir iktinozor türüne işaret ediyordu. Bu tür geçen ay yayınlanan bir çalışmada tanımlandı. Bir artı15 yaşındaki Ruby’nin ortak yazarlığını yaptığı bu eser, yaklaşık 202 milyon yıl önce, Triyas’ın sonuna yakın bir zamanda yaşamıştır. Araştırmanın baş yazarı, Bristol ve Manchester Üniversitelerinde paleontolog olan Dean Lomax, daha önce sadece bir ipucu görmüştü… İhtiyotitan şiddetlinsis Keşifle anılan bir başka amatör fosil koleksiyoncusu arkadaşı Paul de La Salle’nin bulduğu fosillerde.

2016 yılında diğer fosillerden kısa bir mesafede toplanan De La Salle fosilleri, Lomax’ın bir iktinozor çene kemiğinin parçası olarak tanımladığı şeyi oluşturdu. keşfetmek. içinde 2018 çalışmasıİkili, fosillerin “şu anda bilinen en büyük iktinozorları temsil edebileceğini” belirtti. İki yıl sonra Reynolds ve Ruby birbirleriyle iletişime geçerek fosillerinin aynı olduğunu iddia ettiler. Lomax NPR’ye “Kesinlikle haklıydılar” dedi. Somerset’teki Blue Anchor Plajı’ndan daha fazla fosil toplandı ve bu, alt çene kemiğinin tamamı en az iki metre uzunluğunda olan türün tanımlanmasına olanak sağladı. Smithsonian. Sürüngenin tam tahmini boyutu buradan tahmin edilir. Ancak Lomax, son keşiften sonra “belki bir gün tam bir kafatası veya iskeletin bulunacağını” umuyor. öğle yemeği. (Daha fazla keşif hikayesi.)

READ  Princeton fizikçileri kinetik manyetizmanın sırlarını açığa çıkarıyor